SİYASETTE İNCE AYAR!.

“Siyasette İnce ayar” başlığı

“Siyasette İnce ayar” başlığı ile önemli bir tespitimi ifade etmiş olacağız.

24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin yapılacağı siyasetçiler tarafından ortaya atıldıktan sonra siyaset sahnesi özellikle ana muhalefet partisinde birden hareketlendi, sağa sola yalpalar yapılmaya başladığında önemli notlarımızı saygıdeğer okuyucularımızla paylaşmıştık.

Cumhurbaşkanlığı seçimi de, Milletvekilliği seçimi de çok önemli bir seçimdir, artık Cumhurbaşkanını biz halk olarak seçmeye başladık, söz ve karar halımızındır.

MHP nin erken seçim teklifinin AK Parti olumlu buldu; “buyurun seçime” denince ana muhalefet partisi CHP şaşkınlık içine girdi; “ne oluyor erken seçim de nerden çıktı” demeye başladı, yeni kurulan İP partisi; bizi seçime sokmamak için erken seçim kararı alındı” demeye başladı, bu karmaşa içinde seçim startı verilerek süreç devam ediyor.

Ülkemizde ilk defa uygulanacak “Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi” ni bizler halk olarak halk oylamasında kabul ettik, artık Cumhurbaşkanımızı biz halk olarak seçeceğiz.

Yeni seçim sistemi hepimizin malumu; Cumhurbaşkanımızı %50+1 oy ile seçip 5 yıllık ülke yönetimini Cumhurbaşkanımıza vereceğiz, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Bakanları  Cumhurbaşkanımız seçerek hükümet krizinin olmaması sağlanmış olacak, günlerce veya aylarca Hükümetin “Güven oyu” alma meselesi ortadan kalkmış olacak.

Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini bizler halk olarak kabul ettik, yapılan referandum ile “Cumhurbaşkanını biz halk olarak seçeceğiz” dedik, yani tek seçici halkımızdır.

Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi referandumuz yapılırken, AK Parti, MHP ve BBP bazı küçük partiler Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini teklif etti ve biz halk olarak “evet biz seçmek istiyoruz” dedik. CHP+HDP+ partisi olmayan Meral Akşener “hayır” kampanyasına dahil oldular “Cumhurbaşkanını Halkın seçmesini istemiyoruz” kampanyası yaptılar, yapılan seçimde halkımız “EVET” dedi ve bugünlere geldik.

Halk oylamasında EVET diyerek “Cumhurbaşkanının seçimini halk olarak biz seçelim” dediğimize göre, bu kez evet diyerek kullandığımız yetkimizi, Cumhurbaşkanımızı seçerek taçlandırmış olacağız.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde bizlerin oyu yine EVET doğrultusunda sayın Recep Tayyip erdoğan2a olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde neden sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı seçiyoruz?, sorusunun çok sayıda nedeni var ama, en önemli nedeni sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçelinin halka güvenerek, bizlere sunulan haktır, yani “Cumhurbaşkanını halkımız seçsin” demeleri, halka güvenmeleri en önemli nedendir.

İnşallah 24 Haziran seçimi günü oyumuzu sayın Recep Tayyip Erdoğan’a vererek bir vatandaşlık görevimizi yerine getirmiş olacağız.

Cumhurbaşkanlığı seçimi gündeme geldiği ilk gün CHP de sarsıntılar olmaya başladı, ilk gün yaşanan şu önemli noktayı saygıdeğer okuyucularımızın taktirine sunalım.

CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olmayacağı sinyalini verince, CHP Yalova Milletvekili sayın Muharrem İnce ani bir hamle yaparak CHP genel merkezinde genel başkan sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrasında şu düşüncelerimi yazmış idim, yazdığım köşe yazımda aynen şu şekilde ifade etmiştim.

“HERKES ADAY OLURMU?

24 Haziran tarihinde yapılacak olan Milletvekili seçimlerine kimlerin gidereceği henüz belli değilken Cumhurbaşkanı adayları AK Parti ve MHP nin adayı sayın Recep Tayyip Erdoğan olarak açıklandı, CHP henüz adayını resmi olarak açıklamadı ise de, parti içinden çok sayıda Milletvekilinin aday olacağı ortalığı toza dumana çevirdi.

CHP de çok farklı hesapların yapıldığını görüyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısı ile CHP deki iç çekişmeler gün yüzüne yeniden ortaya çıktı, Yalova Milletvekili sayın Muharrem İnce ilginç bir çıkış yaparak herkesi şaşırttı.

CHP Yalova Milletvekili sayın Muharrem İncenin, ince hesaplar yaparak genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu ile görüşerek siyasetin hareketlenmesini sağlaması ilginç hale geldi, Muharrem bey genel başkanlık yarışı yaptığı kişiye, “ya sen bu işi üstlen veya ben bu işi üstlenmek istiyorum, parti dışında bir aday olur ise bunun hesabını sana sorarız” anlamında çıkış yaptığını düşünüyoruz.

CHP Yalova Milletvekili sayın İncenin çıkışı kendisine siyaseten önemli kapıların açılacağını gösteriyor, bunu zaman içinde göreceğiz.

CHP içinden genel başkanının Cumhurbaşkanlığına aday olmaması çok konuşulacak çok tartışılacak bunun sıkıntısını CHP mutlaka çekecektir, şayet sayın Kılıçdaroğlu aday olmayıp bir başkasını aday göstermesi halinde genel başkanlığı tartışılır hale gelecek seçimlerden sonra sayın Kılıçdaroğlu partide genel başkan olarak kalamayacaktır, sayın İnce bunun hesaplarını yapmıştır.

CHP Milletvekilleri arasından çok sayıda adayın çıkması ilginç, bunun manası siyasette şudur; “genel başkan bu partiyi yönetemiyor, bizler liderliğe talibiz” demektir.

Cumhurbaşkanlığı makamı siyasi partilerin lideri anlamındadır, bir partinin genel başkanı suskun kalırken, parti içinden çok sayıda Milletvekilinin genel başkanın açıklama yapmasını beklemeden “ben adayım” demesi parti içinde  bir isyanın karşılığıdır!.” demişiz, bu yazım günler önce yazılmış gazetemizde yerini almıştı.

“HERKES ADAY OLURMU?” başlıklı yazımızı 21 Nisan tarihinde yazmışız, o günden bugüne gelene kadar köprünün altından çok sular aktı, CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu Muharrem İncenin aday olmaması için yaptığı tüm hamleler sonuç vermedi ve CHP sayın Muharrem İnceye muhtaç kaldı.

CHP nin Cumhurbaşkanı adayı sayın Kemal Kılıçdaoğlu olması gerekirdi, bunun hesabını CHP mutlaka genel başkandan soracaktır, bekleyip göreceğiz.

CHP nin adayı ne sayın Abdullah Gül, nede parti dışından bir başkası olmaması gerekirdi, ilk günde sayın Muharrem İncenin açıklanması CHP de olumlu sonu verecekti, bugün açıklanması Muharrem bey bakımından daha fazla avantaj sağlamıştır, Muharrem bey bundan sonra Cumhurbaşkanı olamayacaktır ama, CHP genel başkanlığı ipini tam tutmuştur, CHP delegeleri artık Muharrem beyin Cumhurbaşkanlığı için onayları yeterli olmayacaksa da genel başkanlığını onaylamış olacaktır.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA