GÜN GELECEK!.

“Gün gelecek” şapka düşecek

“Gün gelecek” şapka düşecek Kel gözükecek!.

24 Haziran seçimlerine  doğru hızla yol alıyoruz.

24 Haziran ülkemiz için milletimiz için çok önemli bir seçim, halkımız sandıklara gidecek gönül rahatlığı ile sandıklarda oyunu kullanıp, yetkiyi Cumhur ittifakının adayı Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a verdikten sonra, ikinci görevini de yine milletvekili ittifakı olan birleşik oy pusulasındaki alan içinde bulunan MHP veya AK Partiye vereceğiz.

Her seçim önemli idi, bu seçim daha farklı öneme sahip çünkü yeni bir sistemle birlikte bu ülke yönetilecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi ülkemiz için gayet güzel bir yönetim sistemi, partilerin  koalisyonu artık olmayacak, hükümet kurmak için hiçbir parti bir başka partiye baskı kuramayacak, Cumhurbaşkanını halkımız seçecek, hükümet kurma derdi ve senaryoları olmayacaktır.

AK Parti ve MHP nin ortak adayı sayın Recep Tayyip Erdoğan 24 haziran tarihinde Allah nasip ederse seçilmiş olacak, seçimlerin resmi açıklaması ile birlikte hükümet kurulmuş olacaktır.

24 Haziran tarihinde yapılacak olan Milletvekili seçimleri bu seçimde bir farklı olacaktır, yeni ittifakların çok büyük sürprizler yapacağını düşünüyoruz.

MHP ve AK Partinin bölgelere göre çok büyük sürprizler yapması kaçınılmazdır, her iki partinin havuzuna düşen her bir oy, bir milletvekilini çıkartmaya yetiyor.

24 Haziran seçiminin çok büyük sürprizleri ortaya çıkartacağını şimdiden söylemek yanlış olmayacaktır.

Tokat seçimleri de pek çok sürprize gebedir, CHP nin Cumhurbaşkanı adayı belli olduktan sonra seçimler daha netleşecektir.

Tokat’ın 1 Kasım seçimlerinde oy dağılımı; AK Parti 212144, CHP 79085, MHP 52971, SP 3251, HDP 2580, BBP 2234 bu partilerin aldığı ve alacağı oylar bu seçimde önemlidir.

AK Parti ve MHP seçim ittifakını BBP destekliyor, toplam oy sayısı 267 349, CHP ve  SP nin toplan oyu 82 332, bu ittifaka destek veren İP ve DP nin hiç oyu yok, DP nin hangi seçmen kitlesinden oy alacağını bilmiyoruz, İP CHP den oy alacak belli sayıda da MHP de ve AK Partiden alabilir, daha çok CHP den oy alacağı kesindir.

Hangi parti seçime girerse girsin bu seçimin en favori partisinin MHP olduğunu göreceğiz.

Tokat’ta 5 milletvekili bulunmaktadır, bu seçimde milletvekili sayısı ülke genelinde çoğalmasına rağmen Tokat yeni sayıdan milletvekili alamadı.

Halen 4 AK Parti ve 1 CHP milletvekilimiz bulunmaktadır, bu oranın nasıl değişeceğini adaylar netleştiğinde daha rahat ifade edeceğiz.

AK Parti ve MHP ittifakı önemli oy potansiyeline sahiptir, bu iki partiye BBP destek verdiğinde oy potansiyeli yükselecek 1 oy bile bir milletvekili çıkmasına vesile olacaktır.

CHP li yöneticiler İP oy verdirmek için yoğun çalışma içinde olduklarını görüyoruz, CHP daha önceki seçim de de HDP ye oy verdirmek için kendi içinde çalışma yapmış ve verilen oyların HDP geri gelmeyeceğini görecekler, bu seçimde CHP iktidar olmayı düşünmediği için kendi oylarının belli bir kısmının İP gitmesini sağlayacak CHP de ciddi oy düşmesi olduğunda milletvekili seçimlerinde ilginç sayılar ortaya çıkacaktır.

İllerde özellikle Tokat gibi küçük illerde aday sıralamaları önemlidir, seçmenlerin partilerdeki aday sıralamalarına dikkat ediyorlar, büyük şehirlerde kimin nerden aday olduğu pek dikkat çekmiyor.

Seçimlere ne kaldı?. 55 gün falan, 55 gün sonrasında her şey çok net ortaya çıkacaktır.

Halkımız her zaman güzel sözler sarf ederler; “şapka düştü kel görüldü” denir. 24 Haziran seçimlerinde de, akşamın ilerleyen saatlerinde ülke genelindeki Cumhurbaşkanlığı oyları ilk defa ortaya çıkacaktır, daha sonra Milletvekili seçimlerinin oy potansiyeli ortaya çıkacaktır.

24 Haziran seçimlerinde Milletvekili dağılımı ilk aşamada hemen belli olmayacaktır, bunun nedeni şudur toplam alınan oy belli olsa da, partilerin aldığı oylar ve partilere göre dağılımı biraz zaman alacaktır.

Tokat’ta milletvekili aday adayları bir hayli fazla, AK Parti, MHP ve CHP ye yoğun ilginin olduğunu görüyoruz, İP parti adayları içinde eskiden MHP de aday olan kişilerin aday adayı olacağı ifade ediliyor,  kimlerin aday olacağını hep birlikte göreceğiz.

Tokat’ta seçimlerin galibi yine AK Parti ve MHP olacak, BBP si daha önceki aldığı oyu ittifak partilerine yönlendirmesi halinde 1 oyun ne kadar önemli olduğunu orada göreceğiz.

Ankara’da parti genel merkezleri maşallah ana baba günü gibi, parti  liderlerine Allah kolaylık versin, binlerce aday adayı ile tokalaşmak ve onlarla resim çektirmek bile başlı başına bir zaman gerektiriyor.

Halkımız bu seçimde çok rahat hareket edecektir, Cumhur ittifakı demek halkın kendi Cumhurbaşkanını seçmen demektir.

Seçimlerle ilgili daha çok spor toto oynanacak, bu seçimlerin galibi halk olacak, seçimlerin sonunda seçmenin verdiği oyların mesajlarını okumak parti liderlerine kalacak.

Günün Sözü: Gün ola harman ola