Gazeteciler dertlerini anlatacak makam buldular.

Gazetecilerinde dertleri var, dertlerini anlatacak makamlara ihtiyacı var.

Halkın dertlerini çare bulmak için yoğun  gayret sarf eden gazeteciler kendi dertlerini anlatmak için çözüm arayacak makam sahibi arıyor, sonunda dertlerini anlatacak, kendilerini dinleyecek bir makam sahibini buldular.

Anadolu “Basını can çekişiyor” dersek abartmış olmayız.

Anadolu basını yani bizler gibi Anadolu’nun bir köşesinde gazetecilik görevini yapan, halk dertlerini dile getiren, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne zarar gelmemesi için her gün mücadele eden biz Anadolu gazetecileri ciddi ekonomik krizler içinde debelenip gidiyoruz.

Anadolu’da gazetecilik yapan bizler gibi gazetelerin “bundan sonra nasıl ayakta kalacak?” sorusunun cevabını vermek gerçekten zor, her geçen zorlaşan ekonomik şartlar, girdilerin sürekli yükselmesi gazetelerin yayınlanmaması noktasında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.

Anadolu da yayın yapan gazetelerin en büyük gelir kaynakları Devletten aldıkları resmi ilanlardır, zaman zaman gerçekleşen değişiklikler, kurumlarda yapılan ihalelerin azlığı veya yapılan ihalelerin mahalli gazetelerde yayınlanmaması mahalli gazeteleri ciddi ekonomik sıkıntılarla yüz yüze getiriyor.

Salı günü gazeteci arkadaşlarla birlikte  Valimiz sayın Ozan Balcıyı ziyaret ettik, Vali bey bizleri makamında kabul etti, Tokat ve ilçelerinde yayın yapan gazeteciler olarak dertlerimizi anlatma imkanımız oldu.

Vali beyle sık sık bir araya geliyoruz tabi ki ama özellik taşıyan konuları her yerde dile getirmek olmuyor, Tokat Hürsöz gazetesi ortaklarından İhsan Uluözlü kardeşimiz toplantıyı organize etti birlikte Vali beyi ziyaret etmiş olduk.

Vali beyle gazetelerin sıkıntılarını konuştuk, sıkıntılardan nasıl kurtulabileceğimizi dile getirdik v genç valimiz sayın Ozan Balcı, bizlerin dertlerine çare olması bakımından çözümler üretmek için gerekli çalışmaları başlatmış oldu.

Anadolu Basınında geçen yıl çalışan insanlar ile bu sene çalışanlar arasında ciddi düşüşler olduğunu görüyoruz, gelecek yıllarda Anadolu’da gazetelerin sayısının daha da düşeceğini tahmin ediyoruz, bunun pek çok nedeni vardır, inşallah Anadolu Basının dertlerine çözümü sayın Cumhurbaşkanımızda el atarak önemli katkılar sağlarlar, aksi taktirde artık devleti ve milletin bölünmez bütünlüğünü sürekli destekleten, kamu oyunu aydınlatan Anadolu basını yok olmakla yüz yüze kalacaktır.

Anadolu Basını üzerinde ciddi baskılar vardır, bu baskıların  mutlaka kalkması gerekir, Anadolu basını olmasa genel basın devletin her zaman aleyhinde olur, gariban Anadolu Basını her zaman devletinin yanında yer almıştır, inşallah almaya da devam edecektir.

Tokat Valisi sayın Ozan Balcı bizleri dinledikten ve çözümler ürettikten sonra, Valilik olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları kısa ve görsellerle anlattı, çok da verimli bir sohbet toplantısı oldu.

Tokat Valiliği 2023 hedefine gitmek üzere tüm resmi ve özel kuruluşları içren ciddi çalışmalar içerisinde, inşallah Tokat valiliği tarafından hazırlanan “2023 Tokat” çalışmalarını detaylı olarak yazma imkanımız olacaktır.

Vali bey çalışmalarını insan odaklı yaptığını görüyoruz, Tokat’ta sahipsiz ve kimsesiz her insana ulaşmak için ciddi çalışmalar yapılıyor.

Tokat’ta yapılan çalışmalar Fakir-Fukaralar dışında kimsesiz, sahipsiz insanlara sahip çıkıyor.

Tokat Valiliği bölgemizde her insanı ilgilendiren çalışmalara el atmış, çalışmaların tümünü takip ederek sıkıntısını devletin kurumlarına anlatan insanlara çözüm bulunuyor mu?, bulunmuyor mu?, günlük çalışma raporları ile takip ediliyor.

Her kurum üzerine düşen görevi yaparsa sanırım Tokat bölgesindeki sıkıntılar ortadan kalkacaktır, ama bazı kurumlarda fiiliyatta çalışma yok ama görsel olarak çok iş yapmış gibi gösterilmek isteniyor, Tokat’ın sıkıntısı bu sanırım.

Tokat’ta her türlü imkan var, Cenabı Allah Tokat’a ayrı bir yer ayırmış bütün nimetlere ulaşmasını sağlamış, ama insanlarımız kendisine sunulan mücevher değerindeki nimetlerin kıymetini bilmiyor!.

Tokat’ın kalkınmaması için hiçbir neden yok, amma lakin Tokat’taki bürokratlar ve iş adamları biraz gayret ederek iş birliği ile işlerin çözülmesine katkı sağlaması gerekir.

Tokat valiliği tarafından hazırlanan; Tarım da Tokat, Eğitimde Tokat Spor da Tokat başlıkları altında her kurumu ilgilendiren çalışmalara herkes kendi alanında sahip çıkmış olsa, kısmen destek sağlamış olsa Tokat ülke genelinde her alanda söz sahibi olacaktır.

Tokat Valimiz sayın ozan Balcının başkanlığında kurulan çalışma sisteminde sistemin içinde olan hiçbir kurumun hata yapma şansı yok, yeter ki, sistemin sağlıklı çalışmasına imkan verilsin.

Tokat valilik hizmetleri bakından şanslı iller içindedir, çünkü gece gündüz demeden çalışan ve üretmek isteyen bir Valimize sahibiz.

Tokat üretmelidir, “Üretmeden yaşamak mümkün değildir” sloganını rehber edinen Vali bey, her kurumun disiplinli bir şekilde halka hizmet yapmasını sağlayan çalışmalar yapıyor.

Vali beyle sohbet yaparken şunları ifade etti; “arkadaşlar benim  buradaki varlık nedenim insanlarımıza, Tokat halkına hizmet yapmaktır, oturduğum yerde maaş almasını bilirim ama bu vicdani bir meseledir, bizler buraya hizmet yapmamız, halkın dertlerine ortak olup çözüm üretmemiz için atandık, Tokat halkının huzur ve mutluluğu için çalışmalara başladık, yapılan hizmetleri benim organize etmem çok önemli değil, önemli olan bölgenin kalkınması, var olan sıkıntıların en kıza zamanda çözüme kavuşmasıdır, yapılan çalışmalarda benim ismimin geçip geçmesinin de bir önemi yok, yeter ki Tokat’ta hizmetler  yapılsın insanlarımız mutlu olsun, kurum yetkililerine talimat verdim, Tokat için yapılan her hizmeti anlatın, basın mensuplarına bilgi verin, yeter ki üretelim halkımıza hizmet yapalım, hizmeti yapan hangi kurum var ise, o kurum yetkilisini ve çalışanlarını sizler basın mensupları olara yazın, halkımız hizmet yapan kurum yetkililerini de bilsin, hangi kurum bende hizmet amaçlı destek istedi ise o isteği mutlaka yerine getirdim, getirmeye de devam edeceğim, biz bu makama oturmak için değil, çalışma için geldik” dedi.

Evet Tokat üretmen zorundadır, üreten Tokat kısa zamanda geri kalmışlık zincirlerini kıracak ileri hamleler yapacaktır.

Bizler Basın mensupları olarak sayın valimizi ziyaret ettik, dertlerimizi dile getirdik, derdimizi anlattıktan sonra Tokat’ta yapılan çalışmaları öğrenmeye çalıştık.

Tokat valisi sayın Ozan Balcı ile Tokat ileri hamleler yapıyor, inşallah kısa zamanda yapılan çalışmaların meyvelerini alacağız.

Güzel bir söz var, bu anlamlı sözü yeniden sizlere sunuyorum.

DOSTUNU GÖRMEK İSTERSEN OĞUL; DARDA GÖR, ZORDA GÖR, KAVGADA GÖR. HELE BİRDE MENFAATİNE DOKUN DA GÖR. -ŞEYH EDİBALİ-