Namık Bılgın

31 MART SEÇİMLERİ VE NİKSAR

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden bir ay geçti. Birçok yerde Belediye başkanlıkları Adalet ve Kalkınma Partisinden Cumhuriyet Halk Partisine geçti. Tokat ve ilçelerinde AK Parti büyük bir hezimet yaşamış olmasına rağmen tokat, merkez ve birçok yerde MHP seçimi kazandı. Netice olarak Tokatta’ta yine Cumhur ittifakı ipi göğüslemiş oldu.

Tokat bölgemizde Niksar, Artova ve Başçiftlik ilçelerimizde AK Parti adayları kazandı.

Niksar da parti değişmedi ama aday değişti. Semih TEPEBAŞI 7034 oy alarak seçimi kazanarak Niksar belediye başkanı seçildi.

Kimse Kendini kandırmasın. bu oylar AKP nin oyları diye. Niksar’da AK Parti seçimi kaybetmiş Semih TEPEBAŞI seçimi kazanmıştır. Her yerde olduğu gibi Niksarda da AK Partili  seçmen sandığa gitmemiş, gidenlerde oylarını MHP den yana kullanmıştır. Bir önceki seçimlerdeki oy dağılımına ve 31 Mart seçimlerindeki oy dağılımına baktığımızda Semih TEPEBAŞI’nın CHP den oy aldığı görülmektedir.

Seçim bitti biz şimdi önümüze bakıp Niksar’ın dününü son on yıldır Niksar’ı yöneten AK Partili li Belediye başkanı Özdilek ÖZCAN belediye başkanı olarak neler yapmış. Şöyle bir geriye doğru Niksar’a baktığımızda Niksar ilerimi gitti. gerimi kaldı. On yılda Niksar da neler değişti diye baktığımız zaman  Niksar’ın kalkınma ve gelişmişlik ve şehircilik yönünde birşeylerin değişmediğini görürüz. Niksar AK Parti  iktidarıyla değilde Özdilek ÖZCAN’la 50 yıl geriye gitti dersek abartmamış oluruz.  ÖZCAN’ın iki dönemde iddialı olarak kamuoyuna açıkladığı seçim beyanmesine göre yapılanlar  yanlışıyla doğrusuyla Belediye iş merkezi ve ALT yapı projesi. Bunların dışında gözle görülür, elle tutulur Niksar’ı ileriye taşıyabilecek bir hizmeti ve projesi bulunmamaktadır.

Gelelim alt yapı projesine. Alp Yapı Projesi Özdilek ÖZCAN projesi değildir. Dönemin Belediye başkanı İdris ŞAHİN tarafından hazırlanmış bir projedir. Özdilek ÖZCAN yönetimi sadece projeye on yıllık dönemlerinde hız verip noksanlarıyla birlikte hayata geçirilmesine öncülük etmiştir.

Proje başlayalı yaklaşık 4 yıl oldu kanalizasyon bitti ama suyla ilgili çalışmalar halen bitmedi. Çalışmalar hızla devam etmektedir.

Ben daha öncede yazıp söylemiştim bu alt yapı kanalizasyon projesi Niksar’ın başına bela diye.  Sağlıklı çalışmaz diye. Dediğimde çıktı. Devamlı arıza, tıkanmalar. Sorunlar hiç bitmiyor. Ya eşilen yollar olduğu gibi duruyor. Edindiğim bilgiye göre ilgili Hatların döşenmesinde birçok hataların yapıldığı, şartnameye uyulmadığı kamu oyunda konuşulmaktadır. Yüklenici firma kazdığı yolları yaparak teslim etmesi gerekirken bu taahhüdü nü yerine getirmemiş,  Niksar yolları bir köstebek görünümü haline gelmiştir. Bu yüzden  Niksar halkı her gün çile çekmektedir.

31 Mart seçimleri sonucu göreve gelen Semih TEPEBAŞI kolları sıvayıp belediyenin içersinde bulunduğu durumu izlerken Özdilek ÖZCAN’ın umduğunun üzerinde bir şekilde bir enkaz bıraktığını görmüş, bir sürü sorunu kucağında bulmuştur. Ya belediye gelirleri şu an Niksar belediyesininde satılacak yer de kalmamış, en son  terminal yeri olarak ayrılmış alanı 53 milyona satmıştır. Daha öncede eski hükümet konağının yerini 35 milyona satmıştır.  Velhasıl  son bir yıl içersinde gayrimenkul satışından belediyenin kasasına 100 milyon tl girdiği söylenmektedir. Buna rağmen belediye iflas etmiş durumdadır.

Seçimlere üç ay kala kimseye sormadan belediyeye aldığı 70 civarındaki personel işin çabası. Şu an belediyenin aylık personel giderinin 15 milyon civarında olduğu ifade edilmektedir.

Yine edindiğimiz bilgiye göre Özdilek ÖZCAN’ın yeni yönetime 400 milyon Tl bir borç bıraktığı, binlerce km bozuk, yollar, yapıldı denilen alt yapı problemleri, her gün patlayan su tesisatı, liyakatsız personel ve birçok sorunu kucağında bulmuştur.

Niksarspor ve Ayvaz su fabrikasının durumuda içler acısıdır.  Niksarspor kulubünün yıllık belediyeye maliyeti 10 milyon civarında olduğu söylenmektedir.

Daha önce yine bu sütünlarda sizlerle paylaşmıştım Su ve Şişeleme sanayinin durumunu. Başkan Yardımcısı Fatih DÖNMEZOĞLU ile birlikte fabrikayı yeniliyoruz diye Adapazarından ikinci el makineleri aldığını.

İşte İnşaat Mühendisi Özdilek ÖZCAN’ın Niksar halkına on yıllık dönemde bıraktığı mirası ortadadır. Takdir halkımızındır. Bir kişinin hakkına girdiysen gider onu bulur helalleşirsin ama bi Halkıyla Özdilek ÖZCAN nasıl helalleşecek. Ben ona oy verdim hakkımı helal etmiyorum.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.