EDİTÖR

YANLIŞTAN DÖNMEK ÖNEMLİ!.

Niksar belediye başkanı Özdilek Özcan belediyede kayıtlı olan kişilere ait ve özellikle belediye Su abonesi olan kişilere gönderdiği  mesaj sonrasında bir hayli yapılmak istenen iş bayağı ses getirdi, bu sesin olumlumu?, olumsuz mu? olduğunu ödemeler yapıldığında veya yapılmadığında anlaşılacak.

Belediye başkanı Özdilek Özcan’ın Niksar halkına gönderdiği “İçme Suyunu fazla alarak belediyeye ekonomik destek” isteğinin sonucunu görmek gerekir, halk isteğe olumlu cevap verir ise bu desteğin ne kadar olduğunu halka duyurmakta fayda olacağını düşünüyoruz.

Belediye Başkanının vatandaşlara gönderdiği emsaj;

Sevgili Hemşehrilerim;

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi nedeniyle ilçemizden; çevre köy, belde ve ilçelere büyük nüfus geçişleri yaşanmış, bu vesileyle paylarımızda büyük azalmalar meydana gelmiştir. Kısa vadede belediyemizin rutin işleyişinin devamının sağlanabilmesi için acil nakit girişine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süreçte belediyemizin en önemli gelir kaynağı olan şebeke su satışı ile ilgili hemşehrilerimizin mali durumları çerçevesinde fedakârlık yaparak elektronik su sayaçları için ihtiyacından fazla su yükletmeleri ile ilgili özverilerini beklemekteyiz.

Şimdiden desteklerini esirgemeyen tüm hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum.

İnş.Müh. Özdilek ÖZCAN

Niksar Belediye Başkanı

Evet gördüğünüz gibi mesaj çok açık ve net, belediye ciddi ekonomik kriz içine girdiğini en yetkili kişiden öğrenmiş olduk, bu kriz seçim öncesinde biliniyordu, bizler bu konulara hiç girmemeye özen gösterdik, gün geldi çattı seçimler tamamlandı başla mazbatasını aldı ve karşılaştığımız manzara bu.

Niksar halkı belediye başkanının bu talebine olumlu karşılık verirse, belediye bundan sonra şeffaf hesap vermelidir.

Bizler belediyenin ekonomik sıkıntıdan kurtulması için bazı düşüncelerimizi ifade ettik, notlarımız içinde Niksar Belediye Spor konusunda da düşüncelerimizi kısmen yazmıştık yani şu düşüncemizi ifade ettik; “Belediyenin Spora destek vermesi çok önemli ve doğru ancak Voleybol takımını kısmen ihmal edip, Futbol takımına ciddi destek sağlaması ve takımda oynayan oyuncuların çoğunluğunun yabancı olması, belediyeyi ekonomik olarak ciddi yük altına sokmaktadır, Niksar Belediye Spor takımı Futbol takımını desteklemeli ama, daha çok Niksar’ın çocukları ile takımı oluşturmalıdır.

 

Niksar Belediyesi Futbol takımı 3-4 yıldır bir üst lige çıkmak için ciddi paralar harcadığını görüyoruz, Niksar Belediye Spor Futbol takımı bir üst lige çıkmasının  Niksar’da çok özel bir getirisi olmayacak, olmadığı gibi bir üst lige çıkarsa çok ciddi paralar harcamak zorunda da kalacaktır, yani belediye Futbol takımı başarılı olmalı ama kendi çocukları ile yoluna devam etmelidir, alt yapıdan gelen çocuklara sahip çıkılmalı, gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır” dedik.

Bizler Niksar Belediye Sporun spordan el çekmesi için bir düşünce paylaşmadık, hatalardan bir kısmını yazdık, daha dikkatli olunmasını istedik, yoksa Sporun gençler için ve şehir için ne kadar önemli olduğunu bilen insanız, Niksar Spor Kulüp Başkanlığını yapmış bir insan olarak belediyenin spordan el çekmesini asla düşünemeyiz.

Niksar Belediye Spor sezon sonuna kadar bu şekilde yoluna devam etmelidir, maçlar tamamlandıktan sonra bir üst lige çıkabilir mi?, bunu bilmiyoruz, kurulan takı çok başarılı maçlar yapıyor, inşallah verilen emekler bu sene boşa gitmez, olur ya bir üst lige çıkar ise bu kez yine ekonomik sıkıntılardan dolayı halkın desteğine ihtiyaç duyulacaktır, inşallah bu takı bir üst lige çıkar ama işi yürütmek çokta kolay olmayacak.

Ülkemizde Spor branşlarında başarılı olmak çok kolay değil, işin içinde para var, paranın olduğu yerde harcama yapmak zorundasınız, Niksar’ın ekonomisi bugün 3. Lig takımını liglerde sürükleyecek güçte değildir.

Niksar Belediye Spor bir üst lige çıkarsa bizlerde destek yapma zorunda kalırız üzerimize düşeni yapmak zorundayız, ama sezon sonunda bir üst lige çıkılmadığı zaman yeni takım daha çok yerli gençlerden oluşturulmasına dikkat edilmelidir.

Belediyenin ekonomik krizden kurtulması için her şeyin şeffaf bir şekilde ortaya konması gerekir, Niksar halkı bir şeye inanırsa yapar, aksi taktirde belediyenin söylenen sözler doğru ise bu borçtan kısa zamanda kurtulması söz konusu değildir, hatta belediye personeline aylıkların ödenmesi bile çok zorlaşacaktır.

Niksar belediyesi ekonomik krize Niksar’ın nüfusunun düşmesinden dolayı düşmemiştir, veya biz öyle biliyoruz bu konuda da kimse ile polemiğe girmeyeceğiz, belediyenin ekonomik krize girmesinin nedeni hesapsız kitapsız harcamaların sonucudur.

Belediye bu güne kadar gereksiz harcamalarda bulunduğunu düşünüyoruz hiç değilse bundan sonra daha dikkatli ve özenli harcamalar yapmalıdır.

Hükümetin içinde bulunduğu sıkıntılar varken, Niksar belediyesine iktidarın ciddi ödenekler ekstradan göndereceğini sanmıyoruz, iktidar partisinin belediyesine sıkıntılı zamanda para gelmesini isteriz ama ufukta böyle bir ödeneğin geleceğini söylemek mümkün değildir.

Niksar belediyesi elindeki kaynakları masaya yatıracak, fazla harcamalar nerede ise onları durduracak, gerektiğinde araç israfından en kısa zamanda kurtulacak ve halk yapılan işleri samimi olarak görürse destek vereceğine inanıyorum.

Şimdi bizler bunları yazarken birileri kendini görevli sayacak ve birilerine yazdığımız bu doğru düşünceleri çarpıtarak anlatacak, hiç önemli değil, bizler var olan bir sıkıntıya çözüm bulunsun isteriz.

Bizler hiç haber yapmasak bile, bizlerin yapmadığı haberler bölge ve ulusal anlamdaki basında olumsuzluk olarak zaten çıkıyor, ulusal basına yansımız bir konuya da bizler tamamen duyarsız kalmamamız gerekir.

Yine birileri; bak Cemalettin Bilgin Sporun gelişmesini istemiyor” diyerek bizim sırtımızdan kendine pay çıkartmak isteyebilirler, ama hiç kimseye kavga fırsatı vermeyeceğimi defalarca ifade ettim.

Memleket  bizim, bu şehirde yaşıyoruz, yaşanacak her olumsuzluktan hepimiz zarar göreceğiz, o zaman en güzeli doğru yerde, doğru zamanda doğru kararlar alıp, uygulanmalıdır.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.