EDİTÖR

ÜRETMEK ZORUNDAYIZ.

Ülke olarak üretmek zorundayız, Tokat bölgesi olarak üretmek mecburiyetindeyiz.

Üretmeden tüketen toplum olmaktan en kısa zamanda çıkmak zorundayız, ne zaman “üreten toplum olur isek, o zaman ülke olarak ekonomik bağımsızlığımıza kavuşmuş olacağız.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar devam ederken Hükümet yetkilileri aldıkları tedbirlerle halkın ucuz sebze ve meyve yemeleri için 6-7 ildeki uygulamaları destek verilen iller bakımından güzel ama diğer illerdeki pahalılık nasıl önlenecek?.

Ülke genelindeki ekonomik sıkıntılar ve hayat pahalılığının önlenmesi için üretmek zorundayız.

Geçen günlerde Niksar’da bir ilk uygulama ile karşılaştık. Kayseri Şeker fabrikası Turhal şeker fabrikasını satın alarak önemli bir çalışmaya daha imza attı.

Kayseri Şeker fabrikası yetkilileri ve Turhal Şeker Fabrikası yetkilileri Niksar’a gelerek 2019 yılı pancar üretimi konusunda çalışmalara başladılar, Kayseri Şeker Fabrikası Kooperatifi başkanı sayın  ….. katılımı ile sabah saat 09 da Çengelli köyü bölgesine giderek yapılan Tarla gününe katıldık, sabah erken saatlerde Niksar’a gelerek çiftçilerle buluşan Şeker fabrikası yetkileri Turhal şeker fabrikasının özelleştirileceği zamanda; “eyvah Turhal Şeker fabrikası da kapanıyor” diyerek fabrikanın özelleştirilmemesi için çalışma yapanlar fabrika özelleştikten sonra fabrikanın üretimin çoğaldığını, kar eden fabrika olarak Pancar üreticisi, insanlara önemli katkılar sağladığını, “daha çok üretim, daha çok kazanç” düşüncesinin hakim olduğunu gördük.

Bölge çiftçisi Pancar ekimi konusunda artık daha bilgili ve istekli.

Pancar ekimi yapan çiftçilere sunulan imkanları iyi değerlendiren çiftçiler ilk defa Pancar sökümü yaptıktan sonra arazilerinden kamyonlarla pancar ürünü alınarak direk fabrikaya götürülmesi ürün kaybını da önlemiş oldu, hem alıcı Şeker fabrikası, hem de satıcı çiftçiler yeni uygulamadan memnun olduklarını gördük.

Yazımızın başlığında “ÜRETMEK ZORUNDAYIZ” dedik, gerçekten de üreten işletmeler sağlıklı hale geliyor, özelikle Şeker fabrikası yetkililerinin üretim konusunda sürekli çiftçileri teşvik ederek toplantılar yapası bizlerin ilgisini çekiyor her fırsatta üreten kişi ve kurumları gündemde tutarak kendilerine teşekkür ediyoruz.

Üretim konusunda asla taviz vermeden, üretim yapmayanları eleştirmeye devam edeceğiz, üretim olması içinde her desteğimizi yapacağız.

Çengelli köyü bölgesinde yapılan “tarla günü”ne katıldığımızda bölgede yapılan arazi toplulaştırma konusu dikkatimizi çekti, devletin çiftçimize sunduğu önemli hizmetin ne kadar önemli olduğunu gördük ancak, yapılan çalışmaların mutlaka sağlıklı denetlenmesi gerektiğine inanıyoruz.

Devlet tarafından ciddi  paralar ödenerek yapılan toplulaştırma çalışmalarında noksanların olduğunu zaman zaman yetkililere ifade ettik, etmeye de devam edeceğiz, daha yeni toplulaştırması tamamlanan Çengelli, Hacılı ve Yarbaşı köyleri bölgesindeki arazilerde Kavak dikimin olduğunu görünce kahrolduk, bu topraklara yazık etmeyelim.

Turhal Şeker fabrikası yetkilileri yaptıkları toplantılarda Niksar Ovasının çok verimli ve eşi bulunmaz bir arazi yapısına sahip olduğunu, arazilerin içinde kavak dikimine asla izin verilmemesi gerektiğini, Kavak ağaçlarının çok oluşu toprağı hasta ettiğini, bölgedeki bütün ürünlerde üretim düşüklüğüne neden olduğunu dile getirdiler.

Niksar Ovasında verim düşüklüğünün olmaması için mutlaka arazide “kapalı sistem kanal” yapılması taleplerine karşı toplulaştırma yapılan bölgelerde ısrarla “açık kanal” da ısrar edilmesi de bir çelişkidir, bu notlarımızı yazmak zorundayız.

Mademki “üretmek zorundayız” diyorsak çok üretmenin engellerini de aşmak zorundayız.

Bizler bir gazeteciyiz, haberciliğin yanında bu şehirde yaşayan duyarlı insanlardan birisiyiz, Niksar’da ve bölgemizde üretim konusunda hangi yetkiliyi görsek tansak, tanışsak mutlaka “üretim yapmalıyız, üretimin yapılmasında şu sıkıntılar var” diyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Tokat valimizi ziyaret ettim, vali beyle sohbetimizde yine bölgemizde üretimin olması için düşüncelerimizi paylaştık ve şunları ifade ettim; “sayın valim Niksar’da Haşhaş ekimin ve Kenevir ekiminin yoğun yapılmasını istiyoruz, bu konuda mutlaka çalışmaların sizler tarafından takip edilmesi halinde çalışmalar anlam kazanır” dedik, vali bey zaten bölgenin kalkınması ve bölgedeki insanların artık başka şehirlere göç etmemesi için başlattığı çalışmaları biliyor yakından takip ediyoruz, vali bey hemen telefonla Tarım İl Müdürünü aradı gerekli çalışma talimatlarını verdi ve Niksar’da Kenevir ile ilgili ilk bilgilendirme toplantısı yapılmış oldu.

Şu gerçeği mutlak görmek zorundayız, bu bölgenin ve ülkenin kalkınması için üretmek mecburiyetindeyiz, üretmeyen toplumlar asla kalkınamaz.

Üretmek için arazilerimizi verimli kullanmalıyız, üreten çiftçiler olmalı, çiftçi üretmeli ekonomik kazançlar elde etmeli, çiftçi üretirse ve kazanırsa bölge kalkınması hız kazanır.

Çiftçi üretmez ise, para kazanamaz ise bölgenin ve ülkenin kalkınması mümkün değildir, kalkınmasını tamamlayan ve devam eden ülkeler, ilk önce Tarım  konusunda ciddi üretimler yapıyor, beraberinde teknolojik alanlarda da üreterek her iki üretim konusunu birlikte götürüyorlar.

Niksar bölgesi veya Tokat bölgesi arazilerini sağlıklı bir şekilde değerlendirmeleri halinde kendi ekonomik kalkınmasını sağlayacaktır, hangi türlü ekonomik kriz olursa olsun asla krizlerden etkilenmeyecektir.

Her şeyi devletten bekler hale gelen millet olmaya başladık, devlet öncüdür, rehberdir, her şeyi devletten bekler ise bu kominizim sisteminin gelmesini istemek olur ki yeni dünyada artı kapalı toplumların yaşaması mümkün değildir.

Niksar ovasından bahsederken, sağ sahil Sulama kanalı üzerinde bulunan binlerce dönüm arazinin betan yığınları ile işgal edildiğini de hatırlatmak isteriz.

Günün Sözü: ÜRETMEYEN TOPLUMLAR ASLA BAŞARILI OLAMAZLAR.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.