SOKAK ÇOCUKLARI!.

Bir zamanlar “SOKAK ÇOCUKLARI”

Bir zamanlar “SOKAK ÇOCUKLARI” sözlerini çok duyardık, son yıllarda fazla duymamaya başladık.

Pazar günü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Niksar Sevgi Evlerinde idik, sabah kahvaltısında çocuklarla buluştuk, sıcak ve sevgi dolu bir yuvada olmanın mutluluğunu yaşadık.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Niksar Sevgi Evlerine zaman buldukça veya bir etkinlik yapıldıkça gitmeye orada yapılan çalışmaları izlemeye gidiyoruz, Pazar sabahı da böyle güzel bir etkinlik için ziyaret ettik.

Niksar’a yapılan her çalışma güzel ve anlamlıdır, bizler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Niksar Sevgi Evleri bir farklıdır.

Niksar Sevgi Evlerinin ilk temellerinin atılmasından bugüne kadar bu güzel kuruluşu ilgi ile izlemeye çalışıyoruz, devletimizin güzel kuruluşları içinde en doğru çalışmaların bu kuruluş sayesinde yapıldığını görüyoruz.

Ülkemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yaptığı çalışmaları insanlarımız ne kadar biliyor?, bu sorunun cevabı önemli, bu sorunun cevabını bakanlık yetkililer almasında fayda var.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulunan Niksar Çocuk Sevgi Evlerinde bugün için 50 civarında çocuklarımız yaşamaktadır, Pazar günü Kaymakam bey, İlçe Jandarma komutanı ve eşleri kurumu ziyaret ederek çocuklar ve personelle birlikte sabah kahvaltısında buluştuk, bu kurumu her zaman beğenmişimdir, bu kurum ülkemiz için özeldir, onu özel yapan ise devletimizin sokaklara atılmak, itilmek istenen ve  de atılan çocukların sıcak yuvaları olmasıdır.

Devletin her kurumu tabi ki önemlidir, lakin Çocuk Sevgi evleri ülkemizin geleceğini şekillendirecek insanları yetiştirdiği için daha da önemlidir. Bu kurumda yaşamaya başlayan çocuklar çok şanslıdır, çünkü devletin güçlü ellerinde hayatlarını sürdürüyorlar, en iyi eğitimi alıyorlar, en sağlıklı ortamlarda yaşıyorlar.

Pazar günü sabah kahvaltısında buluştuğumuz, kurumun çok güzel yönetildiğini, geçmişle kıyaslanmayacak kadar sağlıklı, sistemli, çocukların daha iyi eğitildiğini, daha iyi yetiştirilmeye çalışıldığını gördük.

Devletin önemli kurumları içinde olan Sevgi evlerinde  yetişen çocukların ülkemize ve milletimize faydalı hayırlı bireyler olması için bu kurumda çalışan personeller çok özel olmalıdır, bu kurumda çalışan insanlar ne kadar fedakar olurlar ise, kurumda yetişen çocuklarımız ülkesine ve milletine o derece bağlı yetişeceklerdir.

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı bünyesindeki kurumları daha yakından izleme imkanım 10 yıllık bir süreç içinde oldu, ilk ziyaretimiz Turhal Çocuk yuvası, sonrasında Tokat çocuk yuvalarını görme imkanımız olmuştu, kurumun 10 yıl önceki durumu ile bugün arasında uçurumlar var bugün kurum daha sağlıklı yönetiliyor, kurumun çalışma alanları daha fazla olmasına rağmen.

Sabah kahvaltısında buluştuğumuz çocuklar yaşadıkları kurumda çok mutlular, eskiye oranla kurumda disiplin hakim olmuş bundan biraz memnun olmasalar da, kendilerine sunulan imkanlardan dolayı başta kurum müdüresi Nuray Subaşı hocanımdan, müdür yardımcısı Nurettin Başara’dan ve diğer çalışanlardan memnunlar.

Niksar Sevgi Evlerinde bulunan çocuklarla sohbet yapma imkanı bulduğumuzda onların şiir meraklarının veya kompozisyon yazma  merakı olanların olup olmadığını soruyorum, şiir ve kompozisyon yazanlar olduğunu söyleyince bu çocuklarımızın yazdıklarını gazetemizde yazılmak üzere alıyor ve halkımızla paylaşıyoruz.

Pazar günü gerçekleşen kahvaltı buluşmasında yine şiir merakı olan Öznur Belen kızımız bir şiir yazmış getirdi, içinden geldiği gibi yazdığı şiir anlamlı idi;

“Hayatta ki ayrılığın

Unutulmayan acıların

Anlatılmayan sırların

Sebebi sensin” diyor, duygu dolu bir şiir, şiirimizi Şiir köşesinde yayınlıyoruz.

Niksar Sevgi Evlerindeki yönetim değişikliğinin çok isabetli olduğunu görüyoruz, kuruma yakışan çalışkan bir bayan müdürün atanması çok isabetli olmuştur, kurumda 12-18 yaşlarında kız çocukların bulunması kurumun başında bir bayan müdüre hanımın olması en isabetli bir karar olmuştur.

Toplumda var olan sıkıntıların cezalarını ne yazık ki çocuklarımız çekiyor, ailelerin dağılıp parçalanmasının cezasını çocuklar çekiyor.

Niksar’da bir zamanlar “Sokak Çocukları” sözleri çok dolaşırdı, çok şükür artık böyle bir kötü manzara ile karşılaşmıyoruz, çocuklara toplum sahip çıkmadı!, pek çok çocuğuz ne yazık ki sahipsizlikten serseri mayın gibi bir sağa bir sola gitti adeta suç makinası haline dönüştü, toplumun sahip çıkmadığı çocuklar sıkıntılar yaşatmaya başlayınca; “ne oluyor böyle” diyenler, çocuklara neden sahip çıkılmadığının sorusunu kendilerine soramadılar.

Devletin önemli kurumları arasında gördüğümüz ve her fırsatta en mükemmel kurum olmasını istediğimiz Sevgi Evlerini önemsiyoruz, insanların anlık zevkleri uğruna sokaklara bırakılan çocuklara devletimiz sahip çıkıyor, Allah devletimize zeval vermesin.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Niksar Sevgi Evleri kurumu emin ellerde olduğu için mutluyuz, İl müdürü kıymetli kardeşim Mahmut Özdemir bulunuyor, ilçemizde Nuray Subaşı kardeşimiz var, her ikisi de bu tür kurumlarda çok büyük fedakarlıklar yaparak çalışabilen özelliklere sahip.

Uzun yıllardır bu kurumları bildiğimiz için daha önce yaşanan sıkıntıları da biliyoruz, kurumun başına liyakatsiz insanlar gelince maalesef sıkıntılar yaşanmaya başlıyor, bu kurumun emin ellerde olması devletimiz içinde milletimiz içinde hayati önem taşımaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulunan kurularda çalışan insanlar insan sevgisi ile donanımlı olmalı, “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın”  bu gün için geçerlidir.

Şeyh Edibali’nin şu sözleri ile nokta koyalım.

Ey Oğul!

Beysin.

Bundan sonra öfke bize, uysallık sana.

Güceniklik bize, gönül alma sana.

Suçlamak bize, katlanmak sana.

Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görmek sana.

Geçimsizlikler, çatışmalar, anlaşmazlıklar bize, adalet sana.

Ey Oğul!

Bundan sonra bölmek bize, bütünlemek sana.

Üşengeçlik bize, uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana.

Ey Oğul!

Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek, açmaz. Şunu da unutma, insanı yaşat ki devlet yaşasın”.

Devletin ebet müddet olması için kurumlarda iyi insanların olması gerekir, iyi insanların yönetiminde olması gerekir, bazı hususları yazmadık ise, yazmıyor isek, bu kişilerin hatasını göz ardı edeceğimiz anlamına gelmez.

Günün Sözü: İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN.