EDİTÖR

SİYASETTE SON VİRAJ

Niksar’da siyasette son viraja girildi, bugün AK Partinin adayı belli olacak, sonra siyaset sahnesi renkli hale gelecektir.

Seçim süreci devam ediyor, daha öncede ifade ettim seçimlerde ilk defa bilinmezlerin olduğu bir seçimle yola devam ediyoruz, şu ana kadar AK Partinin belediye başkan adayı belli olmadı ama Cumartesi akşama doğru adayın belli olacağını tahmin ediyoruz.

Niksar’da siyaset AK Parti belediye başkan adayı belli olduktan sonra  daha net hale gelecektir.

AK Parti aday sürecini son dakikaya kadar neden bekletti?, bunu bilmiyoruz buda bir seçim stratejisi olabilir, ama geç olmuş eken olmuş çokta önemli değil, önemli olan AK Partinin adayının kim olacağıdır.

Seçimin kaderi AK Parti adayının belirlenmesi ile ortaya çıkacaktır, adayın kim olacağı seçimlerin kaderini yakından ilgilendiriyor.

Daha öncede ifade ettim Niksar’da CHP ikinci parti olmasına rağmen aday çıkartmayıp İyi Partiyi destekleme kararı aldığını yetkililer bizlere ifade ettiler, ama AK Partinin adayının belli olmasından sonra şartlar değişebilir mi?, ihtimaller içinde.

Bugün Cumartesi yani köşe yazımı bir gün öncesinden yazıyoruz, belli olmaz bu köşe yazımı yazarım ama özel şartlar oluşursa değişik bir yazı daha yazarım.

Bizim yazılarımız genelde bir gün önce yazılıyor, gazete genel olarak akşam baskısı ile yayınlanıyor, ama olağan şartlarda ayı günde haber yapıp gazeteyi baskıya alabiliyoruz, bakalım şartlar bizim yazı değişikliğine neden olacakmıdır?.

“Siyasette Son Viraj” demekte çok özel bir durum olmayacak, AK Parti adayı netleşince Niksar’da farklı siyasi hareketlenme olabilecektir.

Daha öncede ifade ettim, şuana kadarki süreçte MHP adayı netleşti, aslında netleşti demek belki doğru ama, belli olmaz, çıkacak adayın durumuna göre MHP de de aday adayı değişikliği olabilir!..

Hani derler ya “Deniz Yanarmı?” diye, neden yanmasın, Denizin üzerine çok sayıda kimyasal dökünce belli süre yanıyor sonrası malum sönmek zorunda.

MHP de aday değişikliği olabilir!, dediğimde mutlaka kıyamet kopacaktır, ama olma ihtimali de vardır, çünkü MHP nin bugünkü şartlarda belediye başkanlığı kazanması söz konusu değildir, bu konuda fazla bir şey yazmak istemiyorum bu kadar yazma yeterli, bu düşünceyi biz yazalım, birileri bu işi irdelesin araştırsın, sonra karar versin.

Niksar’da hangi partinin seçim kazanacağını AK Partinin adayı açıklandıktan sonra kesin ve net olarak buradan yazacağız, bu nedenle AK partinin adayının kim olacağı önemli.

MHP ilçe başkanı Dursun kardeşimiz neden hatada ısrar etti bilmiyoruz, bu konuda da özel bir şey yazmayacağım, MHP nin Niksar’da bugünkü şartlarda seçim kazanması söz konusu değildir, kazanma ihtimali varken seçimi peşinen kaybetmiştir, bunu üzülerek ifade etmekte fayda vardır.

MHP bu seçimde ciddi ilerleme kaydedecek özellikte bir partimiz idi, ama bir inat uğruna, kişisel hırslar uğruna kazanılacak seçim peşinen kaybedilmiş oldu.

Dedik ya seçimin kilidi AK Partidir, CHP de peşinen havlu atmıştır, bundan sonra CHP yere düşen havluyu nasıl kaldırır?, bilmiyoruz.

Şu gerçeği ifade etmek gerekir, özellikle CHP liler AK Partinin neden 17 yıldır iktidarda olduğunu sorguluyor, CHP bu sorunun cevabını doğru dürüst verecek özellikte ve yapıda olmadığı için kendi sordukları sorunun cevabını vermekten bile acizler!.

Bizler CHP li değiliz ama çoğu “CHP liyim” diyen den daha çok CHP yi biliyor ve tanıyoruz.

CHP bu seçimde son bir hamle yapabilecek konuda olabilirdi ama son kozunu da başkalarının eline verdi, AK Parti bu seçide ciddi oy kaybı yaşama ihtimalini her geçen gün kaybediyor, yine ülke genelinde alternatifi olmayan bir iktidar partisi olarak yoluna devam edecektir.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşmaları içinde şu sözleri ifade etmiştir; “karşımızda ciddi bir ana muhalefet partisi yok ki”,  demişti, onlar ciddi Ana muhalefet olmadığı sürece AK parti her zaman iktidar olacaktır, birde MHP Cumhur İttifakı içinde destek verince AK parti bu ülkede MHP ile her zaman iktidar olacaktır.

CHP Niksar’da aldığı son seçimdeki 4 bin den fazla oyuna sahip çıkamayınca ülke genelinde son çırpınızı İzmir olacak, inanıyorum ki CHP İzmir dede seçimi kaybetme ihtimali vardır.

Bizler bugün Niksar’da bir seçmen olarak “kime oy vereceğiz” diye düşünüyoruz, bu düşüncemiz tek bizlerin düşüncesi değil, Niksar seçmeni kime oy vereceğini henüz netleştirmemiş, fanatik partililer hariç Niksar seçmeninin şu an için % 60 ı kime oy vereceğini söylemiyor, bu çok ciddi bir oy potansiyelidir.

Niksar’da İyi parti adayını çıkartacakmış, İyi Parti kendi adayını kendi partisinden gösterecekmiş, bunlar kesin olmayan sonuçlardır, henüz partiler adaylarını açıklamadığı için varsayımlar üzerinden hareket ediyoruz.

MHP adayının bile seçim kazanmasının mümkün olmadığını bizler ifade ederken sahaya bakıldığında bu gerçeği mahalledeki çocuklar bile söylüyor, eh o zaman seçim kazanamayacak bir adayla yola çıkmak kimin işine yarayacaksa o seçimlerde çalışma yapar sonrası malum.

MHP bugünkü adayı ile Niksar’da MHP nin tek vücut olduğu dönemde seçim kaybetti, MHP Niksar’da önemli oy kaybetmişti, 24 Haziranda toparlanma dönemine başladı, bu seçimde MHP ciddi bir seçim çalışması ile geleceğine ışık tutacakken, ilçe başkanı Dursun kardeşimiz hatasında ısrarcı oldu, kararını kendi verdi, seçimlerin seyri şu an için  bellidir.

Seçimlerde AK Parti ciddi saha çalışması yaptırdığını biliyoruz, MHP de bu konuda ciddi çalışmalar yapan noktaya gelmiş olduğunu biliyoruz, AK parti bu hafta bile adayını belirlemek isterken anket çalışması yaptığını görüyoruz, yapılan anket sonuçlarına bakılırsa adayı belli, kiminle seçim kazanacaklar bunu bildiklerini düşünüyoruz.

Niksar’da seçimlerde son viraja girildi, Ak koyun, kara koyun belli olacaktır, inşallah seçimlerin galibi Niksar olur, bizlerin kişisel hiçbir meselesi olmadı, olamazda, bizlerin tek sevdası Niksar’dır, Niksar artık kaybeden liğden çıkmasını istiyoruz.

Günün Sözü: NİKSAR KAYBEDEN LİĞDE OLMAMALIDIR.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir adet yorum var

  1. Değerli ağabeyim, İttifak ne için yapılır? İstanbul’da da Ak parti MHP’ye belediye bırakmıştır ve o belediyelerde de 2. parti durumunda Ak Parti bulunmaktadır. Bazen bazı şeylerden fedakarlık yapılması gerekir, İyi Parti pek çok şehirde CHP lehine seçimden çekildi, Mhp ise Ak Parti lehine pek çok il ve ilçeyi bıraktı. Tam tersi bazı şehirlerde de güçlü durumda olan CHP ve AK Parti, ittifak ortakları lehine seçimden çekildi. Şu bir gerçek ki, Niksar’da CHP ülke genelinde çok ciddi değişimler olmadıkça belediyeyi alamaz. Özellikle de bu seçimlerde CHP seçmeni Kılıçdaroğlu’na ciddi tepkiliyken Niksar’ı almayı düşünmek yerelde siyaset yapan ağabeylerim kızmasınlar ama hayaldir. Buna karşılık CHP, kendi seçmeninin Muharrem İnce’ye yapılanlardan dolayı Kılıçdaroğlu’na ciddi tepki göstermesine rağmen Ankara, Antalya ve Mersin’i alabilir, Denizli ve Balıkesir’i İyi Parti’ye kazandırabilir. Bu seçim, seçmenlerin kendi partilerine tepki duydukları bir seçim olarak muhtemelen katılım oranı son yılların en düşük seviyesinde kalacak. Gerçekten de 1 kg soğan’ın 6-7 TL gibi uçuk fiyatlarla satıldığı, pek çok ürünün el yakacak derecede pahalandığı, hayatın ekonomik olarak ciddi bir şekilde ağırlaştığı bugünlerde, seçmen her zamanki ferasetini gösterir ve ilgililere gerekli mesajı gönderir.

    Saygılar, Av. Onur Şöhretoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.