EDİTÖR

SEÇİMLER BAŞLAYINCA HİZMETLERDE ARTARDI!.

Eskiden seçimlerle birlikte hizmet akışları hızlanırdı, bu seçimde hizmetlerin yapılacağını göremiyoruz.

         Siyasi partiler seçim startını verdiler bakalım bu seçimler hizmete nasıl dönüşecek.

         Şimdi bunu yazınca birileri yine zıplayacak, ne hizmeti bekliyorsun?

diye ama bizler yazmaya devam edeceğiz, birileri hoplasa da zıplasa da.

         Sabah saat 8.30 da F.S.M caddesi üzerinde kısa bir gezinti yapalım istedik, yanı başımızda çay ocağı açık içerde 5-6 kişi sabah Namazından çıkmış çay içiyor, cadde üzerindeki işyerleri kapalı cadde bomboş.

         İlginç günler yaşıyoruz, iş yok diyoruz, iş olunca çalışan yok, işsizlik çok diyoruz, iş olunca çalışacak insan bulamıyoruz.

İş arayan insan var; ne iş yaparsın? diyoruz; “her işi yaparım” diyor, Bilgisayar biliyor musun?, diyoruz, “ hayır bilmiyorum” diyor, nasıl bir işte çalışırsın diyoruz, “zor iş olmasın” diyor.

Belediyeler İşçi kurumu haline dönüştü, seçimler yanaştı bakalım seçime giren adaylar kime nasıl vaatler de bulunacak veya mevcut belediye başkanları seçim süresinde kaç kişiyi daha işe alıp belediye hizmetlerine ayrılacak ekonomik imkanları iş verdiği kişilere harcayacak!.

AK Parti Hükümeti hizmet konusunda ciddi çalışmalar yapıyordu, son yıllarda muhalefetin fazla vaatleri karşısında AK Parti iktidarı da ipin ucunu kaçırdı, bol keseden dağıtmaya başladı, işte çalışıp da iş yapmayan binlerce insan devletin sırtına yapışı verdi.

AK Parti iktidarı belediyelerin daha çok hizmet yapması için belediyede çalışan personel sayısını azaltmak için çeşitli çalışmalar yapmış idi, yapılan çalışma da daha önceden şu veya bu şekilde belediyeler fazla personel alarak hizmet yapması zorlaşmıştı,  iktidar belediyelere şunu dedi; “sizler elinizdeki kaynakları fazla personel alarak personele veriyorsunuz halka hizmet yapmıyorsunuz elinizdeki fazla personeli bizi bildirin” dendi, belediyeler ellerindeki fazla gördükleri personellerin listesini ilgili kuruma verdi, Niksar Belediyesi sanırım 2013 yılında idi elinde fazla olarak belirlediği 40 personelin listesini hükümetin ilgili kuruluşuna bildirdi, bunun üzerine Niksar Belediyesi fazla personellerini devletin havuz  sistemine verdi ve belediye personeli çeşitli resmi kurumlara gitmiş oldu.

Niksar Belediyesi söz konusu tarihte 40 personel verdi, verilen personellerin yerine 5 yıl yeni personel almayacağını taahhüt etmesine rağmen bu kez  hülle alımlar yaparak “hizmet adı altında” yapılan şirketler üzerinden bu kez daha fazla personel aldı, 2014 seçimlerine bu şekilde girilmiş oldu.

Belediyeler  gerçekçi kadrolarla çalışmayıp personel sayılarını masada oturacak yer kalmayacak şekilde fazla personel alıp hizmet yapmak isteği hiçbir zaman doğru değildir, belediyeler ne zaman  iş bulma kurumu olmaktan çıkar ve yapılan hizmetler doğru yapılırsa halk hizmet alır, aksi taktirde işsizliği önlemek için, belediyeye çok sayıda personel alımı yapmak hizmetlerin yapılmayacağı anlamı taşır.

Belediye iş bulma kurumu olmaktan çıkmalıdır, belediye kalifiye gerçekten çalışan personellerle donanımlı olmalıdır, Niksar Belediyesi hem çok sayıda personel alıyor, hem de hizmetlerin yapılmasını başka hizmet alımı veya ihale usulü ile yapıyor, iş yapması gereken personel masa başlarında otururken, boş oturan personele ciddi paralar ödeniyor, belediye hizmet yapacağı paraları havaya uçmasını sağlıyor.

Belediye kesinlikle hizmet odaklı olmak zorundadır, çok sayıda personel alıp ciddi paralar ödeyerek gereksiz personeli elde tutarak hiç  bir hizmeti yapma şansı olamaz, zaten yapılan veya yapılması gereken işlere bakınca da boşa giden milyonları görüyoruz.

Belediye personeli hem çalışmalı, hem de parasını zamanında almalıdır, çalışan personel iş yapacak kabiliyetle olmalı, hizmetler yapılırken hem iş yapan hem de denetleyen özellikte personel olmalıdır.

AK Parti iktidarı belediyelerdeki kadro fazlalığını yeniden eritme ise bundan sonra gelecek belediye başkanının işi çok zor, her seçim öncesi İller Bankasından gelen paraların kesintisi birkaç aylığına durduruldu, belediyeler seçimlerle birlikte İller Bankasından aldıkları paylarını tam olarak alıyor, alınan bu paralarda doğru yerlerde harcanmayıp seçimlere kadar hal vurup harman savrulur ise, gelecek belediye başkanının önü en az iki yıl kapanır, ilerleyen zamanda bile belediye personeli maaşlarını almakta zorluk çekecektir.

Şu an çalışma barışı sıkıntılıdır, çalışan insanlar işlerini doğru dürüst yapmıyor,  gerçek anlamda çalışan insan sayısı az, çalışmadan maaş alan çok, bu sıkıntılara çözüm bulunmaz ise, küçük ve orta ölçekli işletmeler birkaç yıl içinde kepenklerini kapatmak zorunda kalacaktır.

İşletmelerin hiçbir iş güvencesi yoktur, devletin kurumlarında çalışmamaya alışan personel, özel sektörde çalışanlara da kötü örnek olmakta, her geçen gün çalışma barışı riskli hale gelmektedir.

Seçim başladı sayılır, seçimlerin başlaması ile birlikte yeni yatırılar yapılır düşüncesi de bu gidişle suya düşeceğe benziyor.

Belediyeler hizmet odaklı olmadığı müddetçe ve yapılan hizmetler ve ödemeler ciddi şekilde denetlenmediği müddetçe, belediyelerden halkın memnun olması mümkün değil.

Devlet belediyenin halka daha çok hizmet yapması için pek çok güzel düzenleme yapıyor, ama belediye başkanları çıkan kanunların boşluklarını bularak hizmet değil, çıkarlarını düşünen bir çalışma içinde oluyorlar.

Belediyeler kişilerin ve grupların çıkarlarına hizmet etmeye devam etmeye devam ettikçe halk gerçek anlamda hizmetleri alamayacaktır zaten alamıyor.

Belediyeler gerçek anlan da denetlenmelidir, aslında her şeyi devletin denetlemesine de bırakmamak gerekir, belediye başkanları ile birlikte seçilen belediye meclisi üyeleri neden seçildiklerini, ne iş yapmaları gerekli olduklarını bilseler belediye başkanlarının yaptığı ve yapacağı hataların yapılmamasını sağlarlar, lakin belediye meclisi üyeleri de kendi görevlerini şu veya bu bahanelerle yapmıyorlar, belediye başkanları denetimsiz bir şekilde istedikleri gibi hesapsız kitapsız harcamalarda bulunuyor, dolayısı ile hizmetler yapılmıyor, halka yapılacak hizmetler geri bırakılıyor.

Niksar Belediye  Başkanı Özdilek Özcan mahallelere “80 milyon TL lik hizmet yaptım” sözlerinin gerçek olmadığını belediye meclisi üyeleri bilmeli ve denetlemelidir, bunu yapan bir grup var mı?, yok, denetleme olmayınca mahallelere yapılmayan hizmetler reklam panolarında yapılmış gibi prapoğan da yapılıyor, kaybeden kim?, tabi ki Niksar halkı.

Günün Sözü: “ GÜN OLA HARMAN OLA

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.