EDİTÖR

SEÇİM ÖNCESİ SÖZLER BİTMELİ!

Pazar günü 31 Mart 2019 günü idi, ülke genelinde belediye başkanlığı makamlarına oturanlar insanların bir kısmı seçimleri kaybetti, yeni bir hayata başladı.

31 Mart seçim öncesi yaşananlar ve seçim sonrasında yaşanması gerekenler olarak farklı bir hayatın olduğunu anlamak gerekir.

Makamlar güçlü olunca kazanılan makamın bırakılması mümkün olmuyor, alınan makamları geri vermek pek çok insan için mümkün değilmiş gibi gözüküyor.

31 Mart seçimlerine demokrasinin bir hakkı olarak girdik, demokratik hakkımız olan seçilme ve seçme hakkımızı kullandık.

Demokrasiye inananlar, demokrasinin kurallarına itaat etmek zorundadırlar.

Seçimlerde makam sahibi olunca, seçimi kazanıp koltuğa oturmak nasıl ki bir demokratik hak ise, seçimi kaybetmekte demokrasinin kuralları içindedir.

Seçim öncesi seçimlere katılan adaylar ve çevresindeki insanlar her türlü güzelliği ve çirkinliği kullanarak demokratik haklarını kullandılar, seçim sonrasında demokrasinin devam etmesi gerekiyorsa, kazananlara saygılı olmak gerekir.

Seçim öncesi söylenmemesi gereken sözler sarf edenler oldu, hakaretler ve suçlamalar ortaya atıldı, konuşulanlar ve yazılanlar halkımız tarafından değerlendirildi, halk sandığa gitti ve kararını verdi.

Bizlere verilen demokratik hak, sandığa gidip vatandaşlık görevini tamamlamaktı bunu yaptık, sandıktan seçilerek makamlara oturanlar artık iş başına geçtiler onlarda kendilerine verilen hakları doğru ve dürüst bir şekilde insanların yararına kullanmaları gerekir.

31 Mart seçimleri çok şükür sağlıklı bir şekilde sona erdi, seçim öncesi başlayan bazı bölgelerdeki sıkıntılı  süreçler hiç yaşanmamış olsa idi, halk olarak daha mutlu olur idik, amma bazı çıkar çevreleri seçimler öncesinde başlattıkları yanlışları halen devam ettirme istekleri, halkı rahatsız ediyor bunun bilinmesini isteriz.

Demokrasinin kuralları içinde kazanmak bir hak ise, kaybetmekte bir haktır.

Seçimlerde kazanma hakkını kendilerinde görenler, seçimlerde oy kullanan insanların hür iradesine de saygılı olmak zorundadır, kaybetmeyi hazmedemeyenlerin makamlara gelmesi insanlık içinde doğru değildir.

Niksar’da ve bölgemizde yapılan seçimlerin sonuçlarını bizler dahil basın mensupları ve halkımız değerlendiriyor, değerlendirme uzun zaman devam edecektir, herkes kendi cephesinden konuyu ele alıyor.

Seçimler öncesinde yapılan yanlış propogandalar, hatalı sözler halk tarafından destek görmedi, ama bazı kişisel hırslar ve intikam duyguları seçimlerle birleşince sıkıntılı süreçler devam etti.

Seçim öncesi söylenen sözler seçim sandıklarının açılması ile birlikte, oylar sandık dışına, sözler ise sandık içine girmelidir, hele çirkin sözlerin sandık içine girdikten sonra daha çıkmamak üzere kilitlenmelidir.

Niksar’da seçim öncesi pek çok şeyler konuşuldu, seçim atmosferi gerginleşmesi için çalışmalar yapıldı, birilerinin seçimlerin havasını çirkinleştirerek farklı hele gelmesi isteklerine halk itibar etmedi.

Niksar’da ve bölgemizde yapılan seçimler bazı yerleşim bölgeleri hariç pek sıkıntı yaşanmadı, sıkıntı yaşanan bölgeler arasında üzülerek yazıyoruz Başçiftlik ilçemiz var.

Başçiftlik ilçemizde seçim öncesi başlayan küçük tartışmalar bazen yüksek gerilim seviyesine çıktı, bölgenin yüksek oluşu insanların sert olmasına neden oluyor.

Başçiftlik, yani İskevsür bölgesinin insanı yüksekte yaşadıkları için insanların sert oluşuna neden olurken, aynı zamanda mert olmalarına da vesile oluyor.

Bölgedeki insanların sertliği bazen sıkıntıları beraberinde getiriyor, sertlik, mertliği bozuyor gereksiz sürtüşmeleri meydana getiriyor.

Başçiftlik ilçemizde seçim öncesi yaşanan olumsuzluklar, ne yazık ki halen devam ediyor.

Başçiftlik ilçemizde belediye başkanlığı ve İl Genel Meclisi seçimlerinde Cumhur İttifakı yoktu, her parti kendi adayları ile seçimlere girme hakkına sahipti, her parti kendi adayı ile seçimlere girdi.

Başçiftlik ilçemizde belediye başkanlığı seçimine AK Parti adayı olarak sayın Murat Tuncel, MHP adayı olarak sayın Mustafa Öztürk, Sadet Partisi adayı olarak sayın Bekir Kesici, BTP adayı olarak sayın Abdullah Emin Mumcuoğlu seçimlere katıldı seçimlerin sonunda AK Parti adayı sayın Murat Tuncel yeniden seçilerek AK Partinin sloganı olan “devam”  sözü hayat buldu.

Her seçim bölgesinde olduğu gibi, Başçiftlik ilçemizde de belediye başkanı adayları belirlenirken pek çok kıstas ortaya kondu, AK Partinin aday tercihi belediye başkanı sayın Murat Tuncel’den yana oldu, sayın Tuncel seçimlere girdi, seçimi kazanmak için olağan üstü çalışma yaptı, seçimi kazanmak için gece gündüz çalıştı, kendisi üzerindeki yoğun baskıdan kurtulmak için stresli bir süreç yaşadı.

Dedik ya, Başçiftlik bölgesi halkı havanın vermiş olduğu şartlardan dolayı çok sert insanlar, bölgenin vermiş olduğu sertlik içinde belediye başkanı sayın Murat Tuncel de bölgenin en sert insanları içinde sayılıyor ve lakabı “POYRAZ” olarak anılıyor, sayın Başkanın bölgedeki ismi Poyraz, yani sert esen rüzgar.

Başçiftlik de seçimler yapıldı, AK Parti adayı ve belediye başkanı sayın Murat Tuncel seçimleri kazandı, kendisini kutluyoruz, başarılarının devamını diliyoruz, sayın başkan 5 yıl içinde önemli hizmetler yaptı.

Şimdi değerli belediye başkanımız Murat Tuncel’den şunu bekliyoruz, sayın başkan lakabın Poyraz biliyoruz, Mert insansın ve de sert insansın, belediye başkanlığının ikinci döneminde sertlik kısmını bir tarafa bırakmalısın, Mert insan olarak başta değerli Karacaören halkını kucaklamalısın, özellikle gençlere mertlik tarafınla kucak açmalısın, sonra Başçiftlik halkına; saygıdeğer halkımız Kol kırılır, yen içinde kalır” diyerek birlik ve beraberlik içinde olduğunuzu ifade eden bir katkı sağlamalısınız.

Başçiftlik ve Karacaören halkı mert insanlar, havanın vermiş olduğu sertlikleri bir tarafa bırakmalı, artık Meltem rüzgarlarının esmesine vesile olunmalıdır.

Gazetecinin görevi haber yapmaktır, ne kadar kavga gürültü olur ise, gazetecinin haber kaynakları çoğalır ama biz gazeteci değil insanız, İskevsür bölgesinde yapılan hataları büyüterek haber yapmak istemiyoruz, bölge insanını birlik ve beraberliğe davet ediyoruz, başta sayın belediye başkanımız Murat Tuncel’i, MHP Belediye başkan adayı sayın Mustafa Öztürk’ü  ve halkımızı.

Günün Sözü: KONUŞMAK GÜMÜŞ İSE, SUSMAK ALTINDIR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.