EDİTÖR

SAAT 08.14

Bugün Pazartesi sabah saat 08.14 haftanın ilk günü.

Bazı zamanlar insanlık için önemlidir, zaman hızla ilerler ama insanlara da bir şeyler vererek yoluna devam eder.

Sabah saat 07.30 da işyerimizi açtık Bismillah dedik işe koyulduk derken, saat  08 i geçerken minik bir misafirim geldi, masum pırıl pırıl Allah bahtını açık etsin sağlıklı uzun bir ömür dilerim.

Sabah misafirimle kısa bir tanışma faslından sonra, minik misafirimize çay ikram etmek doğru olmadığı için ona uygun sağlıklı bir ikram olarak Bisküvi ikram etmek gerekirdi, Simitçimiz her saman erken gelirken bugün  ne yazık ki erken gelemedi, bizde minik misafirimize sağlıklı bir ikramda bulunmak için işyerinden ayrıldık açık bakkal, market aramaya başladık, saat 08.14 günlerden Pazartesi.

Bir hayli yol kat ettik sonunda yıllardan beri bakkal olan muhtar Kadir abinin işyerinin açık olduğunu gördük ve almamız gereken hediyeyi aldık.

İşyerimize gelen misafirimize bir ikramda bulunmayı her zaman görev sayıyoruz, ama özel bir misafir olunca, ki sabah erkenden okula giderken işyerine gelen minik mir misafirimize ikramda bulunmamak doğru olmazdı.

Sabah saat 08.14 de minik bir çocuğumuz kalkıp okuluna giderken esnaf arkadaşların sabah bu saatinde açık olmamasının hiçbir izahı yoktur.

Bizler sabah saat 07.30 da işyerimizi açıyoruz, sabah köy ve kasabalardan gelen insanlarımız erken saatlerde Niksar’da oluyorlar açık işletmeler olduğunda işlerini erkenden halledip çok sayıda işlerini yapmış oluyor, ilerleyen saatlerde de resmi kurularla olan işlerini halletmiş oluyor.

Sabah 08.8.30 arasında işletmelerin açılmaması çok düşündürücüdür, henüz 4-5 yaşındaki çocuklarımız okullarına güle oynaya gitmek için yollara koyulurken esnaflarımızın sabah erken saatte işyerini “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek açmaları gerekir.

Şehirlerin kalınması çalışan insanların sayesinde olur.

Cuma sabahı yine 07.30-08 arası evden çıktı Cumhuriyet caddesi, bengiler caddesi, Hükümet konağı önünden F.S. caddesinden işyerine geldim Cuma sabahı olmasına rağmen ne yazık ki yine Ekmek Fırınları açık, Çay ocakları açık ne yazık ki Bengiler mahallesinde bulunan İnşaat malzemesi satan işyerleri açık değil.

Kış aylarındayız ama şehrimizde az sayıda da olsa İnşaatlar ve tamiratlar devam etmektedir, İnşaat malzemesi satan işletmelerin sabah saat en geç 0.7 de işyerleri açık olmalıdır, olmalı ki inşaatlarda kullanılan malzemeler sabah erkenden alınsın işçiler ve ustalar ellerindeki malzeme ile iş yapsınlar.

Pazar günü öğlene doğru bir evden çıktım musluk bozulmuştu yenisini almak için  caddede dolaşmaya başladım bengiler caddesinde bir işyeri açık gördüm gittim aldı ve ihtiyacımızı karşılamış olduk.

İnsanların ne zaman neye ihtiyaç duyacağı belli değildir, özellik taşıyan işletmelerin erken saatlerde açılması önemlidir.

Niksar esnafının ehli keyif ticaret yapması artık son bulmalıdır.

İnsanlar şehirde ehli keyif olunca köylere de bu ehli keyiflik yansıyor, köylerde köy fırınlarında ekmekler yapılmayınca artık şehirden köylere ekmekler taşınıyor!, ilginç değil mi?.

Bizler köylerden gelen Yumurta almayı tercih ederken, köyde yaşayan insanlar marketlerden Yumurta alarak köylerine götürmeleri çok düşündürücüdür.

Yanlışlar insanlara bazı kötü alışkanlıklar sağlıyor, bir dönem “Tavuk Gribi” diyerek köylerde “Tavuk katliamı” yapılmıştı, bunun neticesi bölgemiz en tehlikeli hastalıkların başında olan, Kenelerin çoğalması ile “Kırım Konga” hastalığı meydana geldi, Tavuk katliamına maruz kalan bölgemizdeki inanlar ellerindeki Tavukları kuyulara canlı canlı atarak imha ettikten sonra artık köylerde ve kasabalarda Tavuk beslenmez oldu, kötü örnekler insanların hayatına girdikten sonra düzeltmek kolay olmuyor.

Sabah saat 08.14 çok kıymetli saatlerdir, bizler işyeri sahibi olarak sabah erken açıyoruz, müşterilerimize hizmeti görev sayıyoruz, gerçi bizim personel sabah 09 dan önce gelmiyor!.

İşyeri sahipleri kendi işletmelerine sahip çıktığı müddetçe hizmetler güzelleşiyor, tabi ki mazereti olan insanlarımız işyerlerin geç açabilirler ama genel kural işletmelerin erken açılmasıdır.

Niksar’da erken açılmayan işyerleri akşam geç saatlerde kapatmıyor, hadi diyelim sabah geç aşan işyerleri gece saatlerine kadar işyerlerini açık tutmuş olsalar “çalışma saatleri uzun oluyor o nedenle geç açıp geç kapatıyorlar” diyeceğiz ama Niksar’da akşam saat 18 den sonra doğru dürüst işyerleri yine açık değil.

Çocukluğumuzda hatırlarım yaz tatillerinde köye giderdik, sabah namazı öncesinde köylerde Tütün kırma iş başlardı, yaz aylarında sabah namazı ile birlikte köylerdeki insanlar tarlalarına koşardı, şimdi bakıyoruz, “gün ışısın, Güneş doğsun iyice aydınlansın” derken tarlada doğru dürüst çalışacak insanda kalmadı.

Köylerde Tütün kırmak ve erken saatlerde çalışmaya başlamak güzel, artık Tütün falan kalmadı sanırım bir iki köyde birkaç aile halen Tütün ekimi yaptığını görüyoruz, köyler boşaldı ehli keyiflik her tarafa yansıdı.

Üretimin olması için ciddi çalışmak gerekir, dünyada insanlık var olduğu sürece üretim yapmak, sebze ve meyveleri yoğun bir şekilde dikilip hasat yapmak şart.

Çiftçilik güzel bir meslek, emek gerekiyor, hizmet yapmak gerekiyor.

Çiftçilerimizde artık işi sallayıp iş yapmaya çalışıyor, Güneşin çok olduğu zamanlarda hangi ürün olursa olsun asla kızgın Güneş altında sulama ve özellikle Yağmurlama yapılmaması gerekirken, erken saatlerde kalkmayan çiftçiler sıcağın çok yoğun olduğu saatte Yağmurlama sistemi ile sulama yapınca güya üretim yaptığı üründen daha çok ürün almak için sulama yaptığını düşünüyor, ama yanılıyor çünkü Güneşli havada yapılan sulama hangi ürün olursa olsun ürüne zara veriyor, “sulama yaptım üründen fayda sağlayacağım” derken ürün sıcakta yapılan sulamadan zarar görüyor, üründen yeterli verim alınamadığı zaman; ne yapalım ekiyoruz ürün alamıyoruz, zarar ediyoruz” sesleri yükselmeye başlıyor.

Büyüklerimiz erken kalkan yol alır der, güzel bir söz, insanlar erkenden kalkıp işine bakarsa herkes mutlu olacaktır.

Bir günün sabahını yaşadık, yaşadığımızı anlatmaya çalıştık.

Günün Sözü: ANLAYANA SİVRİ SİNEK SAZ ANLAMAYANA DAVUL ZURNADA AZ.

 

 

YORUMLAR

Bir adet yorum var

  1. Sinop Boyabatta yasiyorum 6 aydir abi sabah ezaninda tum dukkanlar aciyolar gece 10 kadarda acik market berber ayakkabici manav hepsi buranın nufusu 27 bin hatta bi sabah ezanında baktim hirdavatci acik şasırdim market kasap manav restorant tamamda hırdavatciyi bile acik görmek ilginc geldi. Ertesi gün hırdavatçiya gittim birseyler almak icin duramadım sordum abi sabah ezaninda açiktiniz hava daha aydınlanmadan cok erken saatte is oluyormu diye is olsun olmasın bir usta belki bir koye gidecek calismaya, dolayisiyla erken gidecek bizi kapalı gorurse ihtiyacini alamaz isleri aksar musteriyide kaybederim dedi. Burali olanlara sordum bir kac kisiye burada dukkanlar erken aciliyor gec kapaniyor hikmeti nedir diye hepsinin cevabi bana buranin esnafı parayi sever oyizden gunun buyuk bolumunu dukkanlarinda gecirirler dedi. 2. bir izlenimimde Niksar’ı pahalı bulur hayıflanırdik,boyabat dahada pahalı bir yer…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.