EDİTÖR

NİKSAR’DA SEÇİM HEYECANI

Niksar’da yerel seçimlerde yaşanmayan seçim heyecanı Niksar Ziraat Odası seçiminde yaşandı.

Yerel seçimlere adım adım ilerlerken seçmelerdeki geri duruş “seçimlerde seçmen sandığa gitmeyerek protestomu yapacak?” sorusunu aklımıza getiriyor.

31 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlerde inşallah seçmenler sandığa gitmeyerek seçimleri protestoya başvurmaz, böyle bir görüntüyü şu an görüyoruz, ilerleyen zamanda tepki veren seçmenlerin kime oy vereceği çok önemlidir.

Niksar’da 5 belediye başkan adayı seçimlere giriyor, AK Parti, MHP, İyi Parti, Sadet Partisi ve Bağımsız aday olarak Avukat Mehmet Altıkulaç seçimlere katılacağı görülüyor, bu adayların şu an için adaylıkları netleşmiş olsa da halen değişiklik olabilir bu sürecin kesin olması için partiler seçim kuruluna kesin listelerini vermeleri gerekiyor.

Bu seçimde seçmenin partileri protesto edeceği kesindir, bazı seçmenler kendi partilerine oy vermeyerek tepki gösterecek, bazı seçmenlerde sandığa gitmeyerek partisinin oyunun düşmesine neden olacak.

Yerel seçimlere hızla yürürken, Niksar’da önemli ve heyecanlı bir seçim yapılıyor.

Niksar Ziraat  Odası seçimleri 4 yılda bir yapılıyor, bu seçim yapıldığında 4 yıl yönetim seçilmiş olacak, yapılan seçimlerin heyecanı birkaç aydan itibaren devam ediyordu, Cuma ve Cumartesi günleri zirve yaptı, Cumartesi günü heyecan doruklara çıktı şu an seçimler devam ediyor.

Seçimlerde bizler delege değiliz oyda vermiyoruz, üyede değiliz lakin mesleğin vermiş olduğu sorumluluktan dolayı bizler de heyecana ortak oluyoruz.

Bizler seçimlere katılmıyoruz ama seçime katılan grupların heyecanı ve stresi bizlere de yansıyor.

Seçime katılacak olan 3 gruptan bir tanesi bizleri ziyaret etti, seçimlere katılacağını oy pusulası basımının yapılacağını ifade etti bizlerde “olur nasıl isterseniz biz yaparız” dedik, yaptıkları seçim çalışmaları konusunda düşüncelerini ifade ettiler, bizlerde seçimlerde nasıl bir çalışma yapabileceklerini ifade ettik.

Gerçekten bazı seçimlerde farklı çalışmalar yapmak gerekiyor, seçimlerin heyecanı bir tarafa seçimlerde nasıl bir strateji belirleyeceksiniz, o daha önemlidir.

Seçimler Cumartesi günü yapılacak bizler sabah erkenden işyerimizi açtık seçimlere girecek diğer iki liste sorumlusu olarak gördüğümüz arkadaşları da aradık, olur ya seçim heyecanı içinde, listeleri bastırmayı ihmal edebiliyorlar veya hazırlıklı olmuyorlar, diğer iki gruptaki arkadaşlarla görüşemedik,  bizden talepte bulunan arkadaşlar listelerini getirdi hazırladık baskısını yaptık ve yapılan seçim listesini kayıt yapıp beklettik.

Seçimleri çok iyi izleyen ve seçimlerin başlangıcından oy verme işlemi başlayana kadarki süreçlerde nelerle karşılaşılacağını biliyoruz, bilgilerimiz ışında bizden yardım talep edenlerin sıkıntıya düşmemesi için seçime katılanlar kadar sorumluluk üstleniriz.

Sabah seçim listesini verdik, diğer arkadaşlardan yine bir talep gelmedi, seçimlere girecek delegelerdeki heyecan kadar seçimlerde delege olmayan pek çok kişide de heyecanın olduğunu  gözledik, derken delegeler seçim yapılacak salona girdiler, divan oluşturuldu, seçime katılacak olan liste sorumluları arasında hızlı bir iletişim başladı  gündem maddeleri hızla ilerlerken gündem maddeleri içinde seçimlere girileceği zamanda birden seçimde sürpriz gelişmeler oldu, 3 liste ile seçimlere gidilecekken seçime girecek listeler 2 ye düştü.

Bugüne kadar pek çok seçim takip ettim, bugünkü kadar ilginç bir seçim süreci yaşamadım, birkaç gündür seçimlere “iki liste girilsin” diye yapılan gayretler sonuç vermemişken seçimlere dakikalar kala seçime giren listenin bir anda 2 ye düşmesi ilginçti.

Buradan şunu düşüncemiz yazmakta fayda var, seçimlerin sağlıklı olması için ilk defa kurumlar ve yetkilileri seçimlerin sağlıklı olması konusunda güçlü iradelerini kullanmışlardır.

Seçimlerin sağlıklı ve huzurlu geçmesi için ciddi gayret gösteren başta Niksar Emniyet Müdürümüz sayın Nurettin Saçkan  Emniyet amir ve mensuplarını kutluyorum ve teşekkür ediyorum, seçimlerin başlamasından bitimine kadar hiçbir tarafa taviz vermeden çok güzel çalışmalar yapıldı, bu arada Emniyet teşkilatımıza takviye kuvvet olarak Niksar ilçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı sayın Halil Keskin ve çalışma arkadaşlarına da teşekkür ediyoruz.

Niksar Ziraat Odası seçimlerinin hiçbir şaibeye karıştırılmadan sonuçlanmasında önemli katkı sağlayan Niksar ilçe Seçim kurulu başkanı  Hakim sayın Yasemin Şifanoroğlu ilçe seçim kurulu başkanı Derya Şener ve kurul üyeleri Mustafa Zor, Aykun Turapoğlu, Cemal Kızılarslan’a teşekkür ediyoruz, gerçekten seçimlerin başlangıcından sonuna kadar hiçbir tarafa taviz vermeden adil bir seçimin yapılması konusunda ciddi çalışmalar yapıldı, ilk defa bir seçimin doğru ve şaibe karışmadan seçimlerin yapıldığını gördük bu şehrimiz için önemli bir kazançtır.

Bizler dünü tartışmıyoruz, bugün gördüğümüz güzellikleri ve çalışmalardan bahsediyoruz.

Evet seçimler başlayacağı sırada her iki liste sorumlusu kişiler yapılan seçim listelerine itiraz edince listelerin yeniden basılıp seçimlere gidilmesi zorunlu hale gelmişti, bizlere gelen yeni bir liste baskısı teklifine bizler olumlu baktık, seçime girmesi riskli olan grubun seçimlere adil bir şekilde katılmasına katkı sağlamış olduk.

Seçimlerin sonuçlarını şu an için bilmiyoruz, iki listeden bir tanesi çıkacaktır, eskiden beri devam eden  yönetim listesi sanırım belli değişikliklerle seçime hazırlandı, yeni yapılanma için yola çıkan liste yetkilileri delegelerin karşısına daha iddialı çıktı.

Aslında bu seçimlerde yaşanan sıkıntıları  yazmakta fayda var, bu seçimlerin daha sağlıklı olması için devlet kurumları ilk önce Ziraat Odalarının seçim yönetmelik veya kanunlarını güncel hale getirmelidir, aksi taktirde mevcut yönetimlerin seçim kaybetmeleri mümkün olamaz, olursa da seçilen delegeler sandığa gittiklerinde hür iradelerini kullanmaları halinde yönetimlerin yenilenmesi mümkündür.

Sonuç nedir bilmiyoruz ama, kim kazanırsa kazansın sonuçta Niksar kazanmalıdır, yeni seçilen yönetime başarılar dileriz, her seçilen insan bizim insanımızdır.

Günün Sözü: SEÇİMLERİN ADİL OLMASI İÇİN DOĞRU KARARLAR ALMAK GEREK.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.