EDİTÖR

NİKSAR OVASI KURTULACAK MI?

Niksar Ovası Kavak Ormanı olmaktan kurtulacak mı?

Ülkemizde en verimli Ovalardan bir tanesi olan Niksar Ovasının Kavak Ormanı olarak kalması bizleri son derece rahatsız etmektedir, bu  konuda her fırsat buldukça Ovanın Kavak Ormanı olmaktan kurtulması için yetkililere yanlışı ifade ediyoruz.

Dünyanın hangi ülkesinde en verimli arazilerin Kavak Ormanı olarak kullanılmasına izin verilir, Niksar’dan başka yerde izin verileceğini sanmıyoruz.

Niksar Ovasının Kavak Ormanı olmaktan kurtulması ve en verimli toprakların Tarıma yönelik kullanılması için elimizden geldiğince mücadelesini yapıyoruz, bugüne kadar kısmen bunu başarmaya çalıştık ama ovamızda halen Kavak Ormanı olmaktan kurtulamadı.

Geçen gün Tokat valimiz sayın Ozan Balcı beyi ziyaret ederek çeşitli konuları kendisi ile konuşma imkanımız oldu, sohbetimiz içinde yine gündemimizi “Niksar Ovasındaki Kavak Ormanından nasıl kurtuluruz” sorusuna cevap aramak oldu.

Niksar Ovası bir an önce Kavak Ormanı olmaktan kurtarılmalıdır, bu şehrin tek kurtuluşu Ovanın Kavak Ormanı olmaktan kurtulmasıdır.

Vali beye düşüncelerimizi ifade ettik, Kavak ağacının bulunduğu bölgede toprağın hastalandığını başka ürünlerin büyümesine ve gelişmesini engellediğini, Kavak ağaçlarında bahar aylarındaki oluşan pamucuk şeklindeki maddeler havada uçarak insanların ağızlarına girdiğini bu maddelerin çocukların solunum yolu hastalığına neden olduğunu ifade ettik, bu düşüncelerimiz ifade ettikten sonra Vali bey Tarım İl müdürünü arayarak; Niksar Ovasında Kavak Ormanı olmamalı en verimli arazide Tarıma dayalı ürünler olmalı bu konuda gerekli çalıma yapılsın Kavak ekimi Niksar ovasında bitmeli” diyerek talimatı vermiş oldu.

Bizler Vali beyle sohbet yaparken şu sözleri de ifade ettim; “sayın Valim Niksar Ovasında yaşanan Kavak ormanı meselesini çözerseniz cennetin yolunu açarsınız, bu mesele o kadar önemli” dediğimde, Vali bey; “Niksar ovası en verimli ovalarımızdan bir tanesi kesinlikle bu ovada en verimli ürünler elde edilmelidir, Niksar, Tokat Tarıma adayalı olarak büyüyecek bölgedir, TARIM TOKAT projemiz ancak ovalarımızı en verimli kullanarak hayat bulacaktır, Topraklarımızı en verimli hale getirmeliyiz ve en verimli şekilde sonuç almalıyız bu konuda gereken yapılacaktır” sözlerinden çok mutlu olduk.

TARIMDA TOKAT projesi Tokat için hayati önem taşımaktadır, Tokat ve bölgesi Teknoloji yatırımları ile kalkınmayacağı bilinmektedir, Tokat’ın kalkınması Tarım ve Hayvancılığa dayalı sanayi yatırımları ile kalkınması mümkündür, yani Domates, Patates,  Buğday türü ürünler başta olmak kaydı ile gelişmesini sağlamalıdır, zaten Tokat’ta var olan sanayiler de Tarım ve Hayvancılığa dayalı yatırımlardır.

Tokat Tarım ve Hayvancılığın en mükemmel yapılacak bölgelerden bir tanesidir, bölgenin iklim ve toprak yapısı ilk turfanda ürünlerin çıkmasına müsaittir, aynı zamanda ilerleyen aylarda turfanda olabilecek ürünlerin yapılacağı istisnai bölgelerden bir tanesidir.

Tokat bölgesinde yapılacak Tarım çalışmaları 250 metreden başlayıp 1600-1700 metre alanların varlığı uzun aylar yapılabilecek Tarım çalışmaları için özel bir bölgedir.

Niksar’da ilk defa “AÇIK BESİCİLİK”  Bereket Döner işletmesi tarafından hayat bulmuştur, 12 aylık dönemde Yaz ve Kış aylarında Bereket Döner işletmesi açık besi yaparak kendi üretimini yaparak kaliteli Kırmızı Et Döner üretimi gerçekleştirmişlerdir.

Türkiye’de en sağlıklı kırmızı Et  Döner üretimin Bereket Dönerin yaptığını düşünüyoruz, Bereket Döner besi çiftliği sahibi sayın Hayrettin Taşkıran beyi yaptığı çalışmalardan dolayı bir kez daha kutluyoruz.

Bereket Döner firmasının yaptığı yatırım Niksar için mükemmel tabi ki ama, Tokat bölgesi içinde hayati önem taşıyan çok kıymetli yatırımdır.

Mademki tarım konusunda yazıyoruz Bereket Döner’in yatırımlarının Niksar’da devam etmesi için bizler vatandaş olarak üzerimize düşen görevi yapacağız, inşallah Hayrettin beyin yatırımları bu bölgede en mükemmel şekilde hayatına devam edecektir.

En verimli Topraklara ve kendisine yetecek Suya sahip olan bir bölgede artık mazeret üretmenin bir anlamı yoktur, bu kadar verimli Toprak, Su ve İklim şartları olan bölgede halen yeterli tarım ürünleri üretilemiyorsa üretim yapmaktan kaçan çiftçilere veya tarla sahiplerine ciddi bir uyarı yapılmalı, tarlalarında ürün ekimi yapılması sağlanmalı, şayet tarlası olup da ekim yapamayan mal sahipleri var ise onların yerleri kurulacak veya kurulmuş işletmeler tarafından kiralanmalı tüm bölge tarım ürünleri ile hayat bulmalıdır.

Dünyada hangi teknolojiyi yaparsanız yapınız, insanların karnını doyurmadan hayatın devam etmesi mümkün değildir.

Bizler Valimiz sayın Ozan Balcı’nın  ortaya koyduğu çalışmaların hayat bulması halinde Tokat’ın kalkınma konusunda önemli mesafeler kat edecek, her geçen yıl hem kendi bölgesinin tarım ürünlerini üreten ve kalkınmasını sağlayan, hem de yurt dışına satış yapan ciddi bir Tarım bölgesi olarak ilgi gören bölge olacaktır.

Valimiz sayın Ozan Balcının başlattığı ciddi yatırım projeleri arasında Tarım Tokat Projesi başlatılmıştır, başlatılan proje önemlidir, bakalım neler var bu projede.

 

TARIM TOKAT PROJESİ

1-Valiliğimiz koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan “Tokat Tarım Projesi” kapsamında “Türk tarımının parlayan yeni yıldızı Tokat” sloganıyla bir dizi proje hayata geçirilecek.

 

2-Tokat’ın, 7 büyük ovasının ve tarım arazilerinin en iyi şekilde değerlendirilerek modern tarım teknikleri ve gelişmiş teknoloji ile çiftçimizi zenginleştirecek, tarım ve hayvancılığını geliştirecek, üretimi artıracak, milletimizin daha sağlıklı beslenmesine katkı sağlayacak,

3-Büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı, tatlı su balıkçılığı; seracılık, bağ, çilek, ceviz buğday, yonca ve kaba yem bitkileri yetiştiriciliği, jeotermal fide üretim tesislerine özel destek verilecek.

4-Tarım Tokat Projesi ile tarım ve tarıma dayalı sanayi en önemlisi de ihracata yönelik tarımsal sanayinin gelişmesi hedefleniyor” bu çalışmaların hayat bulmasını önemsiyoruz, başarılar diliyoruz.

Günün Sözü: TARIM TOKAT HAYAT BULMALIDIR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.