EDİTÖR

NİKSAR GERÇEĞİNİ BİLMEYENLER SÖZ SAHİBİ OLURSA!.

Seçimler yaklaşırken Niksar gerçeklerini yazmaya devam ediyoruz.

2019 yılına girdik seçimlere 3 ay kaldı, inşallah 2019 yerel seçimleri Niksar için hayırlı bir seçim olur.

Niksar’da seçimlere girecek olan parti adayları mutlaka Kentsel Dönüşümü öncelikli gündemlerine almak zorundalar, Niksar gerçeklerini seçim beyannamelerinde gerçekçi olarak ifade etmeyen adaylar Niksar’a fayda sağlamayacaktır.

Niksar Kentsel Dönüşümünü bugüne kadar bitirmek zorunda idi, maalesef  2 dönemdir bu çalışmalar hep sözde kaldı.

Zamanı gelmişken bir iki hatırlatmak yapmakta fayda vardır, hani bazen bizleri bilgisizliği sonucu eleştirenler var ya belki onlarda bu açıklamadan sonra “Cemalettin haklı imiş” diyebilirler.

Niksar Kentsel Dönüşümü bugüne kadar yapmak zorunda idi, çünkü Niksar 1. Derece Kuzey Anadolu Fay hattındadır dünyadaki en riskli ve tehlikeli fay hattı Kelkit Irmağı içinden geçmekte derinlikler denizin derinliği gibi etrafa yayılarak genişlemektedir.

Niksar gerçekleri içinde bu şehrin Ovasının göbeğinden yani Kelkit Irmağı yatağından geçen fay hattı yanında çeşitli bölgelerde kılçık şeklinde girişleri vardır, yani belediye başkanlarının ilk görevi Niksar’da olacak bir deprem karşısında en sağlıklı tedbirleri almak görevleri içindedir.

Peki belediye başkanları bugüne kadar depremin olacağı dikkate alınarak şehir merkezinde bir tedbir almışlar mıdır? bugüne kadar hiçbir tedbirin alınmadığını yaşadığımız bu şehirde görüyoruz.

Belediye başkanları bırakınız depremlere yönelik tedbir almayı, Niksar’a yaşayan insanlara sürekli yeni mezarlar kazmakla meşguller.

Gerçekler acıdır, 2019 yılının ilk günlerinde “neden deprem felaketi ile ilgili iç açıcı olmayan sözler sarf ediyorsun” diyenler olacaktır ama hayatın gerçeğini yazmak boynumuzun borcudur.

Onu yazma, bunu yazma, şunu eleştirme, tamamda var olan gerçeği yazmayınca ne yapalım? Allah korusun bir felaket olunca hemen devlete isyan edenler, hata yapan insanları değil de sürekli devleti yerden yere vuranları görünce bu sahte sözlere tepki veriyoruz.

Niksar’da bir deprem olması halinde şehir merkezinde insanlar evlerinden dışarı çıkma şansları yok, enlerinden dışarı çıkmaları halinde daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalacağımızı bilmek zorundayız.

Niksar 1. derece deprem bölgesi olduğuna göre bu şehrin mutlaka Kentsel dönüşümle rahatlaması evlerin sağlıklı hale gelmesi Kentsel dönüşümün olmazsa olmazları için de şehir içinde belli ölçülerde açık alanların olması, iç içe olan konutların daha sağlıklı insanların nefes alabileceği alanların açılması sağlanmış olacaktır.

Bugün Niksar’da hangi mahalleye giderseniz gidiniz 1. TOKİ bölgesi dışında insanların açık alan olarak bulacağı meydanlar yok, yan yana iç içe evler bu şehirde olacak depremin en acı tablosunu ortaya çıkartacaktır.

Her belediye başkanına, mutlaka Kentsel dönüşüm yapmaları için ya toplantılarda veya defalarca bu sütunlarda yazarak dikkatlerini çekmeye çalıştık, bugüne kadar da her belediye başkanı konuşmakta hünerliler ama bu şehirde yaşayan insanların huzuru içinde yaşamalarına imkan sağlamadılar.

Niksar’da Kentsel Dönüşüm konusunda en ciddi çalışma 2013 yılında gerçekleşecekti. 28 Mayıs 2013 yılında Devlet Bakanı sayın Erdoğan Bayraktar NİMSAN FEFA konutlarının açılışı dolayısı ile Niksar’a geldiğinde konuşması içinde şunları ifade etmişti; “ Niksar halkı ile birlikte olmaktan mutlu olduğumu özellikle Yusuf başkanın  şehrinde bulunmaktan  mutlu olduğumu ifade etmek isterim, Yusuf beyin şehri benim de şehrimdir değerli konuşmacılar ve milletvekilimiz yaptıkları konuşmada şehrin acil yapılması gerekli sıkıntılarını ortaya koydular, bu bölgeye 1 tane okul ihtiyacı varmış, belediye başkanı da burada  okulun yapılacağı alanı bizlere göstersin derhal bu bölgeye bir okul yapalım, başkan bu şehrin Katı Atık meselesi varmış çalışmaları getir çözelim, ayrıca Niksar’ın Kentsel dönüşüm çalışmasına ihtiyaç olduğunu öğrendim, Niksar’ın acilen Kentsel Dönüşüm çalışmasına başlaması gerekir, gerekli dökümanları bakanlığımıza getir derhal bu 3 konuda bakanlık olarak gereken desteği verelim” dedi.

Kentsel Dönüşümden sorumlu bir bakan olarak sayın Erdoğan bayraktar bey bu konuda belediye başkanına açık çek vermesine rağmen 2013 yılında belediye başkanı olan Duran Yadigar maalesef gerekli çalışmaları yapmadı, ne okul yeri gösterdi, ne, Katı Atık çalışması ile ilgili ve nede Kentsel dönüşüm ile ilgili bir çalışma yapılmadığı için geldik 2019 yılına.

Peki bu şehirde belediye başkanlığı yapmış kişiler Niksar 2 dönemdir ne iş yaptılar? 2013 yılında 1. TOKİ bölgesine bir ilk okul yapılmış olsa idi, hem de TOKİ  Başkanlığı yapacaktı bugün o bölgede okuyan öğrenciler okul sıkıntısı yaşamayacaktı.

2013 yılında Katı Atık meselesi takip edilmiş olsa idi, bugün Kelkit Irmağı kenarı yani arazileri sulayan Kelkit Irmağı bir çevre felaketi ile karşı karşıya olmayacaktı, Niksar’ın bütün pisliği Sulama yapılan değerli bir Irmağın kenarına boşaltılıyor ve insanların geleceği karartılmaya devam ediyor.

2013 yılında Kentsel Dönüşüm çalışması başlamış olsa idi bu şehrin en değerli bağ ve bahçeleri, tarlaları beton yığını haline gelmemiş olacaktı.

Bağ ve bahçeler en verimli arazilere yapıldı, düz alanlara yapıldı yarın bir Doğa felaketi olduğunda “ey hükümet neredesin” diye bağırmalar başlayacak, hatayı Niksar’daki yetkililer yapacak ama sözler Cumhurbaşkanına gidecek.

Türkiye fırsatlar ülkesidir, imkanları yerinde ve zamanında kullanmasını bilirseniz yol alırsınız aksi taktirde sürekli kaybeden tarafta olursunuz.

Niksar’ın en büyük kaybı iş yapmayıp yapmış gibi gözüken belediye başkanlarıdır.

2013 yılında belediye olarak okul yerini TOKİ Başkanlığına gösteremeyen bir belediye başkanı, Niksar da Katı Atık merkezi çalışmaları yapıldığı halde ona sahip çıkamayıp kurulan şirketin kapanmasına neden olan bir belediye başkanı, Kentsel Dönüşüm çalışması için en yetkili bakan “sayın belediye başkanı çalışmanı getir gereken ne ise yapalım, burası Yusuf beyin şehridir” dediği halde 3 önemli çalışmanın hiç birisini yapamayan Duran Yadigar ne yüzle bu şehirde belediye başkan aday oldu merak ediyorum.

Niksar’da işi bilmeyen insanları kandırmak, ikna etmek kolay, gerçekleri insanlar yeterince bilmiyor, insanlarımız saf ve temiz kalpliler, bir yetkili, hele de belediye başkanlığı makamında olunca insanlarımız  söylenen sözlere inanıyor, ama gerçekleri bizler yazmaya devam edeceğiz.

Niksar Belediye Başkanlığı makamı ne zaman dürüst ve ilkeli Niksar sevdalısı bir belediye başkanı gelirse o zaman bu şehrin geriye gidişi duracak ileri hamleler yaşayacaktır yeter ki Niksar sevdalısı bir insan gelsin.

Niksar gerçeği; 1. sırada Katı Atık bölgesinin acilen yapılması, Kelkit Irmağı Su yatağının artık zehirli atıklardan kurtulması.  2. sırada Kentsel Dönüşüm, 1. TOKİ bölgesine yeni bir okulun yapılması çalışması inşallah yeni Valimizin olurları ile gerçekleşmiş olacaktır.

Günün Sözü: DOĞA İLE DEĞİL BOĞA İLE GÜREŞİLİR

 

YORUMLAR

Bir adet yorum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.