EDİTÖR

NEDEN BU ŞEHİR BÜYÜMEZ?

Bugün farklı şeyler yazacaktım, her şeyden önce bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, aynı zamanda İdareciler günü, bu iki güzel gün ile ilgili bir şeyler yazmak isterdim, ama şartlar başka konuyu yazmamı gerektirdi.

Bu “Şehir Neden Büyümez?” bu sorunun cevabını almak isterim, bize sorarsanız pek çok nedeni vardır, be nedenlerden bir tanesi burnumuzun dibinde dünyanın en ucuz Elektriği üretiliyor, etrafımızda onlarca Hes’ler var ama bir Kar yağışında veya küçük çaplı rüzgarlarda Kadim şehir Niksar’ın elektrikleri hemen kesiliyor.

Bir şehirde elektriklerin kesilmesi demek, o şehrin hayat damarlarının kesilmesi demektir.

Niksar’ın en önemli problemleri arasında sık sık kesilen elektrik meselesi vardır, can çekişen sanayisi, kış geldiğinde rüzgar estiğinde kesilince sıkıntılar üst üste geliyor, sanayi esnafı veya başka esnafların yaşadığı sıkıntılardan daha önemlisi insanların yeni alışkanlıkları içinde bu şehrin Doğal Gaz ile ısınması meselesidir.

İnsanlarımız artık yeni konutlarında Doğal gaz ile ısınmaya başlamışlardır, Doğal Gaz Elektriklerin olmayınca çalışmıyor, dolayısı ile evlerde yaşamlarını sürdüren yaşlı ve hasta insanlarımız, çocuklarımız elektrikler kesildiğinde büyük sıkıntılar yaşıyor, insanlarımız yeni yeni teknolojik imkanlara kavuşunca ellerindeki diğer alet ve edevatları kaldırıp atıyor, elektriğe mahkum kalıyor.

Şunu peşinen söylemekte fayda vardır. Niksar’da elektriklerin kesilmesinde Çedaş veya başka işletmede çalışan personelin hiçbir kusuru veya hatası yoktur, işletmede çalışan insanların sıkıntılı günlerde nasıl fedakarca çalıştıklarını yakından takip eden ve bilen insanlardanız, her Elektrik kesilmesinde çalışan personele laf söylemek onları küçük düşürücü sözler söylemek insani değildir.

Niksar’ın Elektrik kesilme sıkıntısı uzun yıllardan beri gelmektedir, alt yapı hizmetleri hep hatalı ve yanlış yapılmıştır, işler düzenli takip edilmediği için yer altına alına kablo sistemi yamalıklı bohça gibidir, ekleme ulama yapılan alt yapı çalışmaları bugün yaşanan sıkıntıların en önemli nedenleridir.

Niksar her rüzgar esmesinde, her kar yağışında Elektriklerini kesilmesi istenmiyorsa  kesinlikle Niksar’da direk kısa yoldan ikinci bir hat çekilmelidir, bu isteğimizi yıllardır ifade ediyoruz, nedendir bilinmez bir türlü çözüm bulunamıyor.

Niksar’ın sıkça kesilen elektrik meselesinin sorumluları için de belediye başkanları da vardır, şehirde yaşayan her insanın sağlıklı, mutlu, huzurlu yaşamasında belediye başkanı sorumludur.

Niksar’da Elektriklerin kesilmesinin sorumluları için de belediye başkanının olma nedeni bu şehrin Şehrül emini olmasıdır, şehrin her şeyinden sorumlu kişi olarak bu şehrin sıkıntılarını çözecek en yetkili ve etkili insanlar arasında belediye başkanı vardır.

Bir şehrin büyümesi için o şehirde sanayi işletmelerinin sağlıklı çalışması gerekiyor, çevremizde onlarca HES’ler Doğal yapımızı yıkarak Elektrik üretirken hem Doğal yapımızı bozarak bu şehirde yaşayan insanlara zarar veriyor, hem de üretilen elektrikten faydalanamayışımız ikinci bir darbe oluyor.

Niksar daha önce Köklüce Hes’ten Elektrik alırken, bu şehri besleyen alternatif hatlar vardı, Köklüce hes’te yaşanan sıkıntı olunca Tokat bölgesinden gelen veya Erbaa bölgesinden gelen ana hattan şehir beslenir sıkıntılar çözülürdü.

Niksar şehir merkezini besleyen ana hat eskiden 3 tane iken,  Elektrik şebekeleri şehrin alt yapısındaki sıkıntılardan dolayı sıkça kesilirdi, şehrin alt yapısı çok sağlıklı yapılmamış olsa da eskisine oranla daha sağlıklı hale gelmiş ancak bu kez de, şehir merkezini besleyen ana Elektrik hatları Tokat’tan ve Erbaa bölgesinden gelen hatların kabloları toplatılarak Niksar’a tek merkezden elektrik gelmeye başlamıştır.

Niksar’ı besleyecek olan iki hattın neden kaldırıldığı halen bilinmemektedir. Niksar tek hattan beslenmektedir, bazı yetkililer “hayır Niksar iki hattan besleniyor” sözleri gerçekçi değildir, şayet öyle bir ifade kullanırlar ise de, iki hattın çıkışı tek direkle Köklüce den gelmekte çıkacak arızaların yapılması için tek direkten gelen ikinci hattın kullanılması söz konusu değildir, Elektrik direklerindeki arızanın yapılması için ikinci hattın kullanılması söz konusu değildir, hangi yetkili nedendir bilinmez tek direğe ikinci hattın döşenmesi ile kimler devletin parasını iç etmiştir, bununda sorgulanması gerekir.

Niksar üzerinde nedendir bilinmez sürekli oyunlar oynanıyor, bizler; Niksar büyüsün, gelişsin, insanlara huzur ve mutluluk versin derken, birileri bu şehrin geri gitmesi için var güçleri ile uğraştığı görülüyor.

Günümüz teknolojisi artık Elektriksiz bir hayatın olmayacağını gösteriyor, attığımız her adımda mutlaka Elektrik olması gerekiyor, bir şehrin gelişmesi kullandığı Elektrikle orantılı olduğunu yöneticiler ve ekonomistler söylerken kadim şehir Niksar’ın sık sık elektriksiz kalması üzücüdür.

Niksar şehir merkezinin neden sık sık elektrikleri kesiliyor kısa bir tur yapmakta fayda vardır.

Niksar şehir merkezine 25 kilometre uzaktan Elektrik gelmektedir, Köklüce Hes’ten beslenen şehir Hes bölgesinde yolun üst tarafından Ormanlık alandan Yolkonak kasabasına  gelmekte Yolkonak kasabasındaki Kavak Ormanı bölgesinden yine küçük sanayi sitesi gölgesindeki Kavak Ormanları bölgesinden 25 kilometrelik alandan geçerek Karayolları altındaki Fatih mahallesindeki Trafoya giriş yapmaktadır.

Niksar şehir şebekesinin geçtiği ana hatlar Ormanlık alandan geçmekte işin en vahimi ise, Niksar Ovasını kapatan Kavak Ormanı bölgesinden geçmesi, arazi sahipleri Elektrik hatlarının geçtiği bölgelerdeki arazilerinin ödemelerini devletten aldıkları halde, şehri besleyen Elektrik hatlarının altına Kavak ağaçları dikildiği için her rüzgar esmesinde elektrik kablolarına değen ağaç dalları şehrin elektrik şebekesinin perişan etmektedir, esen her rüzgar, yağan her Kar şebekenin arızalanmasına neden olmaktadır, çoğu zaman elektrikler kesilmese bile sık sık elektriklerin saniyelik zaman içinde gidip gelmesi bile işyerleri ve resmi kurumlardaki ve evlerdeki Elektrikli Elektronik cihazların arızalanmasına neden olmaktadır.

Niksar şehir merkezini ve Küçük Sanayi sitesini besleyen Elektrik ana hattının ikinci bir hat ile beslenmesi, zaman içinde bakımı yapılması gereken hatların bakımı döneminde ikinci bir hat ile desteklenmesi gerekiyor.

Daha önce Tokat bölgesinden ve Erbaa bölgesinden gelen hatların neden kablolarının söküldüğü  araştırılmalı, devletin zarara uğratıldı ise hesabının sorulması gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Niksar her geçen gün küçülmeye mahkum bırakılmak istenmiyorsa, insanlığı gereği olan elektrik şebekelerinin sağlıklı hale gelmesi gerekir.

Günün Sözü: ELEKTRİKSİZ HAYAT, MAĞARADA YAŞAMDIR

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.