Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Mutasyona Uğrayan İnsan ve Hayvan!

Mutasyona Uğrayan İnsan ve Hayvan!

Son yıllarda MODA OLAN MUTASYON ismi gündem oluşturmaya başladı.

Sonbahar günleri kendisini kısmen göstermeye başlayınca hastalıklar çoğalıyor.

Niksar’da ve bölgede Hayvan pazarları ŞAP hastalığından dolayı kapalı, yetkililere sorulduğunda, “Şap hastalığı mutasyona uğradığı için farklı bir çeşit hastalık var, tedbir amaçlı Hayvan pazarları kapalı” diyorlar.

Sağlık bakanı 3-5 gün önce herhangi bir hastalığın yoğunluğu yok” şeklindeki açıklaması, son günlerde günden olmaya başladı, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıklama yaptı; “ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız” diyerek, üstü kapalı hastalıkların mutasyonla değişime uğradığını ifade etmeye çalışıyor.

Her Son bahar günleri başaldığında Türkiyede zaten Gribal enfeksiyon hastalıkları ortaya çıkıyorken, insanların kafasını karıştıracak sözlerden gazgeçilmesi bekleniyor.

Artık yetkililer bir hastalık konusunda açıklama yaparken; “MUTASYONA

UĞRADI” denmesi insanları endişelendiriyor.

Bakan Koca açıklamasında, “Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görülen Eris varyantının hasta etme gücünün (virülansının) düşük olduğunu” belirtti.     Koca, varyantla ilgili şu bilgilere yer verdi:“Varyantın tespit edildiği 9 kişi yurtdışı temaslı ve aynı ilde ikamet ediyor.”Mevcut korunma önlemlerine devam edileceğini kaydeden Bakan Koca, varyantın birçok ülkede yaygın olduğunu, Türkiye’de de ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu ifade etti.