EDİTÖR

MİLLİ ŞUUR VERİLMELİ Kİ!.

Sarıkamış destanının 104. yılını andık.

Sarı kamış destanının 104 yıl anma gününde Tokat merkezde idik sabah saat 10 da Valilik önünde başlayan program, Erenler Şehitliğinde son buldu.

Gençlik ve spor Bakanlığının düzenlediği “Türkiye Şehitleri ile Yürüyor” programına Tokat Valimiz sayın Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekili sayın Mustafa Aslan, Tokat Belediye Başkanı sayın  Eyüp Eroğlu, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı sayın Aydın Turhan, GOP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Tokat Vali yardımcısı Niksar Kaymakam vekili sayın Mehmet Gödekmerdan, kurum yetkilileri çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

“TOKAT ŞÜHEDANIN İZİNDE TEK YÜREK” sloganı ile yapılan anma programı Valilik önünde başlatıp Erenler şehitliğinde son buldu, Valilik önünden başlayan yürüyüşe katılan binlerce insana yürüyüş öncesi  Ay Yıldızlı Bayrağımız dağıtıldı, yürüyüşe ilerleyen yaşlarda gaziler ve vatandaşlarımızda katıldı.

Valilik önünde vatandaşlara Ay Yıldızlı Bayrağımız dağıtıldı, dağıtılan bayraklarla yürüyüş başladı, gençlerimiz zaman zaman şehitlerin anısına sloganlar attı.

Sarıkamış destanının 104 yıl anısına yapılan yürüyüş anlamlı idi, yapılan etkinliklerle destanların yazıldığı savaşlar, mücadeleler nesillerden nesillere aktarılması önemli idi, Gençlik ve Spor İl müdürlüğünün  yapmış olduğu etkinlik anlamlı idi bu anlamlı günün daha da anlamlı olması için bundan sonra mutlaka güzel çalışmalar yapılmasını bekliyoruz.

Tokat Valiliği önünde başlayan yürüyüş öncesinde Ay Yıldızlı Bayrak dağıtımı sanırım kısıtlı idi, dağıtılan bayrakları almak için insanlar ve gençler adeta bir biri ile yarıştılar, yürüyüş başladığında bayrakları herkes ellerinde sallayarak yürümeye başladı, belli bir zaman sonra bazı insanlar ellerindeki bayrakları sopaya sarıp ellerinde taşıdılar, yani ellerinde ne olduğu bilinmeyen sanki bir sopa gibi!.

Sarıkamış Destanının 104 anma programına  katılan insanlar Sarı Kamışta yaşanan vahşeti, vatanımızı kurtarmak ve korumak için 40-50 derecede donarak can veren, açlıktan yolda yürüyemez duruma düşüp, Allah Allah nidaları ile kara toprağa düşen atalarımızı anmak için yola çıkılmış, Tokat’ta yürüyüş zamanı hava gayet güzel hiç değilse eksinin altında bir soğuk yok, yağmur yok, güzel bir havada yürüyüş yapılırken koca koca insanlar ellerine aldıkları bayrakları ellerindeki çubuğa sarıp ellerini ceplerine sokarak yürümelerini görünce kendi kendime kızmaya başladım, deliler gibi, bulunan değerli Vali yardımcımıza “şu hala bak ne için yürüyoruz, bunlar nasıl yürüyor, neden buraya geldiler?” dediğimde Vali yardımcımız sayın Mehmet Gödekmerdan; “Cemalettin okullarda  öğrencilerimize milli şuur verilmelidir, çocuklar kendilerine ne verilirse onu alır ve uygular, bence her ders saatinin son 5 dakikasında çocuklarımıza milli şuur ve gururu vesilesi olan tarihin anlatılması gerekir” dedi.

Evet; Sarıkamış destanının 104 yılını anmak için yürüyüş yapılırken, ellerde sallanması gereken Ay Yıldızlı Bayrakların ellerdeki sopaya sarılarak neden yüründüğünü ellerini ceplerine sokarak yürüyen gençlere ve çocuklara sormak gerekir, aslında sormadan onlara milli şuurunun ne olduğunu anlatmak biz büyükler onlara yaşayarak ve anlatarak onların yaşamalarını sağlamak gerekir.

Sarıkamış destanını yürüyerek, dualara okuyarak ve yaşanan olayları okuyarak, dinleyerek görsel olarak  onları izleyerek anlamak zorundayız.

Uzun bir yürüyüşten sonra Erenler Şehitliğine vardık burada Kur’anı Kerim okundu İl Müftüsü sayın Ömer Faruk Bilgili dua yaptı, Vali bey ve protokol şehitlikteki kabirleri ziyaret edip dua okudular ve tören son buldu, dönüş yaparken bir süre Vali yardımcımız sayın Mehmet Gödekmerdan beyle yürüdük yürürken iki kız öğrenci yanımıza gelerek “abi bir şey sorabilir miyiz?” diyerek şunları ifade etti; “elinizdeki bayrağı alıp resim çekinmek istiyoruz” dediklerinde ben ve Mehmet bey ellerimizdeki bayrakları çocuklara verdik; “çocuklar bunlar sizin olsun, resimlerinizi de biz çekelim” dedik çocuklar çok mutlu oldular teşekkür ettiler, resimlerini çektik çocuklar, Ay Yıldızlı bayrakları ellerinde sallayarak yürüdüler.

Bir olumsuzluğa daha dikkat çekmek isteriz, öğrencilere milli şuur mutlaka verilmelidir, çocuklar nereye ne için gittiklerini bilmelidir, belki birileri bize; “öğrenciler ne için yürüdüklerini, nereye gittiklerini biliyor” diyebilirler ama, onlara o zaman şunu hatırlatalım, çocuklar veya gençler milli şuurla beslenmiş ve yoğurulmuş olsalar on binlerce şehit verdiğimiz sarı kamış ve benzeri anma programlarına giderken üzerlerine giydikleri tişörtleri yabancı isimlerin ve resimlerin olduğu giysilerle programlara katılmazlar.

Emperyalist ülkelerin, işgalci ülkelerin vatanımıza ve milletimize karşı yaptıkları hainlikleri anlamak ve anlatmak üzere yapılan programlarda yabancı resimler ve yazıları içeren kıyafetlerle gelmezler. Ne yazık ki pek çok programda çocukların giydiği kıyafetler yapılan anma programları ile çelişki içindedir, hem emperyalist ülkelerin ülkemiz üzerine oynadıkları oyunlarla ilgili bir etkinlik yapacaksınız hem de ödül alan veya salona gelen çocukların kıyafetlerinde yabancı resimler ve yazılar olacak, bu çelişki mutlaka çözülmelidir, bu yanlışlara dikkat etmeyip etkinlik yapılıyorsa ki yapılıyor, bilinçli, milli ve manevi değerlere sahip çıkamayışımızdandır.

Bu yazdıklarımızın hayat bulup bulmaması konusunda bundan sonra daha dikkatli olacağız, yapılan çalışmalara bu açıdan bakacağız.

Bizler var olan ve bugüne kadar hiçbir kimsenin dikkat etmediği önemli bir hususu gündemimize aldık, madem ki  önemli günleri anıyoruz, o zaman yapılan etkinlikler anlam kazansın, kimin ne yaptığı doğru hedeflere ulaşsın.

Pazar günü Valilik önünde önemli resim sergisini gezme imkanımız oldu, Tokat TÜRKAV şubesi tarafından gerçekleştirilen Sarıkamış destanındaki acı dolu tabloları gösteren resim sergisi mutlaka görülmeye değerdir.

Tokat TÜRKAV şube başkanı ve yönetim kurulu üyeleri açılan sergide bizzat bekleyerek açılan sergi hakkında ziyaretçilere bilgiler sundular, o resimleri izlerken bile bugün bizlere bırakılan bu kutsal toprakların nasıl bir fedakarlık sonucu bırakıldığını anlamak mümkündür.

Bu toprakları bizlere yurt olarak bırakan atalarımızın çektiği çileler, yaptığı fedakarlıkları anlamadan yaşamak herkese haramdır.

Sarıkamış’ı anlamadan, Çanakkale’yi yaşamadan bu topraklarda helalinden yaşamak mümkün değildir.

Sarıkamış’ta Karlı havalarda donarak şehit olan vatan evlatlarını atalarımızı, Çanakkale’yi geçilmez yapan ecdatlarımızın yaptığı fedakarlıkları anlamadan yaşamak bu nesil için haramdır, anlamak, onların yaşadığı ızdırabı hissetmek mecburiyetindeyiz.

Günün Sözü: SARIKAMIŞI ANLAYAN NESİLLERİN VARLIĞI İÇİN, ÇALIŞMAK GEREK.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.