EDİTÖR

İNSANI YAŞATKİ DEVLET YAŞASIN!.

Günümüzde önemli söz; “İNSANI YAŞATKİ DEVLET YAŞASIN”.

Güzel olmaya güzel söz, atalarımızdan kalan en değerli ve anlamlı sözlerden bir tanesi,  insan odaklı, insana değer veren, verilmesi istenen.

Peki insanın yaşatılması istenirken, insanların yok olması için gayret edenlere, kin ve nefretlerle insanları sindirmeye çalışanlara, baskılar kurarak insanların gelecekleri ile oynamaya çalışana ne demek gerekir?

Bizlere miras kalan ata sözlerinden ders çıkartabilsek, özellikle yönetici vasfında olanlar bu dersleri görse, anlasa ona göre hizmet yapsa!.

Çeşitli zamanlarda çeşitli toplantılara katılıyoruz, her toplantının amacı ve gayesi genel anlamda aynı; insan odaklı, insana hizmet verilmesi için yapılıyor, güzel konuşmalar yapılıyor, notlar alınıyor sonra, sonrasını iyi inceleyip takip edildiğinde konuşulan sözleri o salonda kalıyor.

Perşembe günü Niksar’da bir güzel toplantı yapıldı, toplantıyı organize eden Tokat Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü idi, toplantıya bizlerde iştirak ettik, güzel ve anlamlı toplantı idi.

Geçen günlerde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “

ODTÜ TEKNOKENT BİLİŞİM İNİVASYON MERKEZİNDE KONUŞTU güzel ve anlamlı konuşma idi, yaptığı konuşma yine insan odaklı idi.

Niksar’da yapılan toplantıda önemli başlıklar yer aldı, amaç; FAKİR-FUKARA- GARİP GURABA insanlarımıza sahip çıkmaktı.

Tokat Valimiz sayın Ozan Balcı Tokat’ta göreve başladıktan sonra çok önemli çalışmaları başlattı, her yapılan çalışma insan odaklı idi, yapılan toplantı; “ SOSYAL DESTEK TOKAT” projesi idi, Vali bey kurumlara verdiği görevler içinde “İnsana hizmet yapmalıyız, insanlarımızın sağlıklı ve mutlu yaşaması için çalışmalıyız” düşüncesinden hareket edilen çalışmalar.

“Eğitim de Tokat” başlığı altında başlayan çalışma yine insan odaklı, her yapılan çalışmanın bugün yaşayan insanlar ve gelecek kuşaklara taşınan çalışmalar.

“Sporda Tokat” projesi yine başlı başına çok değerli bir çalışma, çocuklarımızın, çocukken sporla tanışması, okul çağına geldiğinde mutlaka bir spor dalına ilgi duyması hedefleniyor.

“Sosyal Destek Tokat” başlığı altında yapılan çalışmaları Aile ve Sosyal Politikalar Tokat İl Müdürlüğü yürütüyor, İl Müdürü Mahmut Özdemir kardeşimiz projeyi çok benimsemiş ve kurum yetkililerine yapılması gereken çalışmaları anlattı, güzel bir sunum idi, kısa ve öz anlatıldı.

Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde oluşan çalışma ekipleri çalışmalarını “Şefkat Elçisi” olarak yürütüyor.

Tokat il ve ilçelerinin tamamını kapsayan çalışmalar Fakir-Fukara, Garip – Guraba insanları daha çok kapsıyor. 1 ay içinde 4350 civarında aile ziyareti yapılmış, gerçekleşen ziyaretlerde 3845 istek ve talepler yerine getirilmiş, yapılan çalışmalarda ziyaretler ciddi bir rakam, insanların taleplerinin karşılanması mükemmel.

Tokat Valisi sayın Ozan Balcının başlatmış olduğu çalışmalar kısa zamanda ülke geneline yayılacağını düşünüyoruz, yapılan çalışalar İnsan odaklı olunca her şehirde bu çalışmaların yapılması kaçınılmaz hale geliyor.

Hizmet yapmak, çalışmak, insana hizmet yapmak önemli.

Merhamet acımak değildir…

Merhamet acıtmamaktır…

KALPLERDE SEVGİNİN MERHAMETİN ÇOK OLDUĞU YARINLARA DOĞRU YOL ALMAK önemli.

“Sosyal Destek Tokat” projesi 3 aylık zaman içinde 15 bin ailenin ziyareti ile ilk çalışmasını tamamlayacak, sonra yapılan çalışmalar değerlendirilecek.

Vali bey tarafından başlatılan çalışmalar bir havuzda birikiyor, istekler ve talepler havuza atlıyor hangi kurumu ilgilendiriyorsa o kurum taleplere 5 gün içinde çözmek ve cevap vermek zorunda, çözüm üretmeyen kurumlar havuzda görülüyor, ilgi göstermeyen kurum yetkilisi süresi geçince sistemden uyarılıyor.

“Eğitimde Tokat” çalışmasının hayat bulması için yapılan çalışmalar Bilgisayar sistemi içinden takip edileceği için yapılan çalışmalar için uygun programların yapılması taleplerine sistemin kurulması için 100 bin Dolar istenmiş, kurumlar kendi içlerindeki arayışlar sonrasında Tokat Valiliğinde çalışan bir personel; “ben bu çalışmalara hayat verecek program yaparım” demiş ve 15 gün gibi zamanda çalışmalar uygun özel bir program yaparak Tokat Valiliğinin yaptığı çalışmalara ilk ciddi katkıyı  Valilik personeli sağlamıştır.

Tokat Valilik personeli Şerafettin beyi yaptığı çalışmadan dolayı kutluyoruz, yazımızın başında da ifade ettik, her şey insan odaklı olunca başarılamayan hiçbir çalışma olmaz.

“İNSANI YAŞATKİ DEVLET YAŞASIN” düşüncesi Tokat’ta hayat buluyor, inşallah Vali beyin başlattığı bu çalışmalar tüm kurumlara örnek olur.

Tokat’taki tüm belediyeler artık ciddi bir şekilde çalışmaları denetlenecek görülüyor. 2015 yılında Sağlık Bakanlığı ile Belediyeler arasında imzalanan protokol gereği belediyeler Sosyal amaçlı görevleri mutlaka yapmaları gerekiyor, daha dikkatli, daha özenli ve doğru hizmetler.

Ülke genelinde yaygınlaşması beklenen çalışmalar; Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlıklar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birlikte yürütüyor.

Şu anlamlı ve güzel sözler yapılan çalışmaları güzel anlatıyor.

“Yağmur Yaprağın

Güneş Toprağın Duasıdır.

Benim Duamda

Sevdiklerimin Hep Mutlu

Huzurlu ve sağlıklı olmasıdır.

Bereket şans eksik olmasın hayatınızdan..” derken, şu güzel sözlerle nokta koyalım.

Çoğaltmak lazım gökyüzünde kuşları,

Suda balıkları,

Yüzlerde gülümsemeyi,

Kalplerde sevgiyi,

Dünyada iyi olan, güzel olan her şeyi.

Günün Sözü: Öyle güzel bir gün geçirin ki; Olmaz dediğiniz olsun, bitmez dediğiniz bitsin, sabrettiğinize değsin ve yüzünüz hiç gülmediği kadar gülsün…

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.