EDİTÖR

HERŞEY OLACAĞINA VARIR!.

Seçimler yaklaştıkça siyasetin kirli yüzü ortaya çıkıyor.

Seçimler olacak halkımız merakla adayların kim olacağını merak ediyor, adaylar belli olunca herkes kendisini ona göre hazırlayacak gibi.

Bugüne kadar çok seçimler yapıldı, bu seçimde olacak, kırılan kırılacak, dökülen dökülecek, şapka düşecek, kel görülecek.

Daha önceki seçimlerde insanlar yapılacak seçimler kadar hiç meraklı değildi, bu seçimde seçmenlerin çoğu yaşanan süreçlere tepkili.

Cumartesi günü çok sayıda insanımız arkadaşlarımız bizleri aradı, bizzat işyerimize geldi hem çalışmalarımız konuştuk, hem de seçimleri konuştuk, seçimlerden konuşunca ben şunu ifade ettim; “HİÇ BİR MÜCADELENİN KARŞILIĞI YOKSA, KİMSEYE İHANET ETTİ DİYE KIZMAYIN, HAİNLİK YAPANIN YANINA KAR KALIYORSA SALLA, MÜCADELE YAPMA” dedik.

Bu seçimde kimin samimi, kimin değil bunu görüyoruz, kendi inancına ihanet edenlerle, kendisine inanan ve güvenen insanları insan yerine koymayanlarla,  insana insan gibi değer verenlerin seçimi de olacaktır.

Şu güzel söz önemli; “ben yaratılanı, yaratandan dolayı severim”, muhteşem söz, bunun altını doldurmak her babayiğidin işi değildir.

İnsanı yaratan Cenabı Allah (cc) en mükemmel varlık olarak insanı yaratmış, dünyadaki tüm nimetleri de insanın sağlıklı yaşaması için emrine vermiştir.

Canlıların en mükemmeli insan olarak biliyoruz, biz her şeyden önce insanız, bizi yaratana sonsuz şekilde tabiyiz, bağlıyız itaatkarız, zaten başka şekilde düşünülemez, başka şekilde düşünen yok mudur? eh kıyamet kadar, kıyamet kadar olmasa bizlerin bazı tereddütleri olur mu?

Bazen mücadele yaparken şunu düşünüyoruz, nasip değilse ne yaparsan yap hiçbir anlamı yok, “nasipte varsa, gelir hitten yemenden, nasipte yoksa ne gelir elden” bir şey nasip de yoksa hoplasan da zıplasan da, çırpınsan da, nasipten ötesi yok.

Birkaç telefon geldi; “abi nasılsın ne oldu bu adaylar meselesi, kim oluyor, neden gecikiyor” diyerek, bizlerde; “bu seçim ilginç her kafadan bir ses geliyor, seçimlerde seçmenin yanından ayrılmayanlar, bu günlerde ne arıyor ne  soruyor, demek ki bir bildikleri var ki, arayan soran yok” diyoruz, işin doğrusu da bu.

Bu yazımıza nokta koyarken hiç kimseyi yormadan incitmeden son bulsun istiyoruz, ama kaygılarımız tereddütlerimizi, insanların endişelerini kısmen de olsa değinmeye çalışıyoruz.

Bu seçimde kimin seçileceği önemli değil, hatta hangi partinin adayının kazanacağı da önemli değil, önemli olan gösterilen adayların Niksar sevdalısı olmasıdır.

Şu ana kadar MHP adayı belli, diğer partilerin aday adayları belli değil.

Bu seçim döneminde ilçe başkanlarının ve teşkilatlarının kafası bir hayli karışık gibi, bazılarının kafası kaf dağında, seçimi “çantada keklik” görüyorlar.

Hiçbir seçim çantada keklik falan değil, bunu herkes anlamalı ve bilmelidir.

Her seçim kendi içinde heyecanlıdır, bu seçime giderken insanlar şimdiden bıkkınlık içine girmişler.

Bize sorulan soruyu sanırım pek çok yetkiliye soranlar var, ama alacakları cevaplar tatmin edici değildir.

Niksar’da şu anki görüntüye bakılırsa, 5 parti seçime katılacak gibi, AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti ve Sadet Partisi, bu partiler içinde CHP de ciddi sıkıntılar gözüküyor, CHP ye iki tane aday adayı müracaatı var ama, CHP Milletvekili sayın Kadim Durmaz; “CHP aday çıkartmayacak, CHP İYİ partiyi destekleyecek, karar böyle alındı” demiş, böyle bir karar karşısında CHP seçmeni İYİ Partiye oy vermesi istenecek, peki CHP seçmeninin tümünü yani 4 bin oyun İYİ Partiye yönlendirmek mümkün mü? sanmıyoruz, AK Partinin adayı belli olsun bakalım hesaplar ona göre yapılıyor.

SP den henüz çok güçlü bir ses yok, Sadet Partisi “mutlaka aday çıkartacağız” diyor, bu seçimde SP’nin alacağı oy çok etkili olmayabilir, ama dikkat çekici bir aday çıkartırlar ise, AK Partinin adayının açıklanmasından sonra şartlar daha net oluşacaktır.

CHP şayet aday çıkartmayıp da, İYİ Partiye seçmenin yönlendirilmesi istendiğinde CHP seçmeninin büyük bir kısmı CHP yetkililerine tepki vereceğini düşünüyoruz, 4 bin oy ciddi oydur, bu oyun yönlendirilmesini isteyecek bir ekibi CHP de göremiyoruz, bunu söylerken CHP ilçe başkanı zafer abiyi ve yönetimini zayıflıkla asla eleştirmiyoruz, seçmen kitlesinin beklentisi “artık yeter herkes kendi adayını çıkartsın ona oy versin” düşüncesi içinde.

Partilerin henüz adayları netleşmedi, o nedenle bugünden partilerin alacağı oyu söylemek yanlış olur, adaylar netleşsin etki ve tepkiler ortaya çıkacak, Ak Koyun, kara Koyun belli olacaktır, ancak bu seçimde CHP için bir şeyler yazmak gerekirse CHP eline gelen en büyük fırsatı bu seçimde değerlendiremeyeceğini görüyoruz.

CHP’nin ülke genelinde alacağı oy, CHP’yi diri tutabilecek oy olacaktı lakin CHP  yine geçmiş seçimlerde yaptığı hatayı yaparak kendi kaybettiği seçimlerin bahanesi olarak ittifak hesabını yaparak kendisini savunmaya çalışacak ama, artık CHP seçmeni kendisi adına konuşanlara bu seçimde ders vereceğe benziyor, CHP seçmeninin en büyük özelliği gerektiğinde sandığa gitmeyerek protesto etmesidir.

Bugün Cumartesi, Pazar günü CHP Niksar  da İl genel Meclisi üyelerinin aday sıralaması için sandığa gidiyor, buda ilgin bir seçim olacak.

CHP kazanma şansı olan Belediye Başkanlığı için aday adaylarını yarıştırması gerekirken veya seçimi “AK Partiye nasıl kaybettiririz?” diye hesap etmesi gerekirken, İl Genel Meclisi seçimi için aday adaylarını şimdiden yorarak yanlış bir tercihte bulunuyor, bizce mahsuru yok, aday adayı kim olursa olsun alacağı bir tane İl Genel Meclisi kazanmaktır, buda “çantada keklik” değil, daha önce MHP adayına tepkiler ve çok sayıda aday adayının oluşu CHP’nin İl Genel Meclisi adayının seçilmesine neden olmuştur, bu notu da düşmekte fayda var.

Seçimler gelir geçer, önemli olan insanlığın baki kalmasıdır.

Bu seçimle birlikte çok kırgınlıklar olacağa benziyor, İt izi, At izine karıştı, bakalım nerede temizlik olacak.

Günün Sözü: ŞAPKA DÜŞTÜ KEL GÖZÜKTÜ

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.