EDİTÖR

HALK İNANMADIĞINA BAKMAZ!.

Halkımız inanmadığı hiçbir şeye ilgi göstermez, bazen ilgi gösteriyormuş gibi yapar ama, asla gereken desteği vermez.

Belediye seçimleri tamamlandı, seçimi kazanan belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri mazbatalarını aldı, halen mazbatalarını alamayan belediye başkanları var bunlar içinde Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’da mazbatasını alamadı.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın mazbatasını alamamasının nedeni bağımsız belediye başkanı adayının seçim kanunu hakkındaki maddeye yönelik yaptığı itiraz sonucu alamamıştır, hukuki süreç bu hafta sona erecektir sonucunu bilmiyoruz.

Türk’ün göçü yolda düzen alırmış bizde de öyle, her kanunun bir boşluk tarafı bulunuyor, kanuni boşlukları bilen insanlar haklı veya haksız kendisine sunulan hakkı sonuna kadar kullanmak istiyor, Niksar seçimleri de böyle gözüküyor, yoksa kullanılan oyların azlığı veya çokluğundan kaynaklı bir durum yok, yapılan itirazın nedeni belli ama seçim kanunundaki maddeyi bilmediğimiz için konu hakkında pek bir şey yazamıyoruz buna ihtiyaçta yok ama, “Deniz yanar mı?, yanar” derler”.

Yani bugün itibaren Niksar Belediye Başkanlığı seçimi belli olacaktır, bizler yazmaya devam edeceğiz.

Niksar Belediye başkanı Özdilek Özcan seçimleri resmi olmayan sonuçlara göre kazandı ama henüz mazbatasını alamadı, mazbatasını beklerken seçim çalışmaları sonunda belediye personeli ile toplantılar yaparak düşüncelerini paylaştığını görüyoruz.

Belediye başkanı mazbatasını alamadı ama görevini yapıyor, sanırım burada bir noktayı ifade etmek gerekir, bu konuda da mutlaka kanuni boşluk olabilir, belediye başkanlarının görev süreleri 5 yıl, seçimler yapıldığı gün kanunen belediye başkanlığı sona ermiş oluyor, başkanlar yeni seçildiğinde ne zaman mazbatasını alırsa resmen görevine başlayacağına göre, seçimi kazandığı henüz Seçim Kurulu tarafından ilan edilmediğine göre, resmi olarak görev yapabilir mi?, onu da bilmiyoruz, resmi olarak mazbatası verilmeyen bir belediye başkanı görev süresi tamamlandığı halde görev yapabilir mi?, bunu da artık yetkililer düşünsün kanunda bir boşluk var ise, bu vesile ile bizler hatırlatmış olalım ilerde sıkıntılar olmasın, yani yetkili olmayan kişi, yetkisi dışında imza atmaması gerekiyorsa buna dikkat edilmelidir.

Ne demiştik?, Türk’ün göçü yolda giderken düzelirmiş, bizim memlekette de böyle gözüküyor.

Yukarıda yazdığım nota bugüne kadar dikkat eden oldu mu?, eh işte, gördüğünüz gibi yapılan seçimlerin hiçbir aşamasında bizler yer almadık, bir vatandaş olarak oyumuzu kullandık ve bugün önemli bir noktaya parmak bastık, seçimlere giren partiler, seçimden sonraki süreçleri takip ettiler mi?, sanmıyoruz, belediye başkanı Özdilek Özcan’ın mazbatasını alıp almadıklarını takip eden partiler bile yok!.

Buradan çok şeyler yazarız da, yazmama kararımıza uygun hareket ediyoruz, ama yapılan hataları da tarihe not düşmekte fayda var.

Neyse konu başlığına gelelim.

Belediye başkanı Özdilek Özcan henüz mazbatasını almadı ama, görevine devam ediyor, ilk  icraat tebrikleri belediye başkanlığı makamında kabul ederken,  ilk icraat olarak Niksar halkından ekonomik destek istedi, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan  belediyenin sosyal medya sayfasından yaptığı paylaşımla Niksar halkını elekronik su sayaçlarına ihtiyaçtan fazla su yüklemeye davet etti.

Belediye başkanının halka gönderdiği “fazla Su alarak belediyeye ekonomik destek verin” mesajı  halktan gerekli desteği alamayacağını gösteriyor, halk seçimlerin akabinde böyle bir mesajdan memnun kalmamış gibi, başkan mesajdan sonra belediye personelini toplayarak yaptığı toplantıda  düşüncelerini paylaşmış ve belediye personeline de; “su abonesi olarak fazla su alımı yapmanızı istiyorum” demiş.

Niksar Belediye Başkanı yeni seçilmiş olsa idi böyle bir teklifi halk kabul edebilirdi ama, 5 yıllık icraattan sonra Niksar halkı fazla Su alarak belediyeye destek verecek mi?, bunu bilmiyoruz, mesajları alıp okuyanlar içinde pek çok insanımız konuyu bizlerle paylaştı, konuştuk, yapılan sohbetlerde bir destek verildiğini göremedik.

Niksar belediyesinin 10 bin abonesi olduğuna göre, her abone bir defaya mahsus 500-1000 TL lik Su yüklettirse bu rakam 5-10 milyon TL bir rakam yapar ki, ilk anda belediye ekonomik krizden kurtulabilir ama, ileriye yönelik kriz devam eder.

Halkımızın belediye başkanının bu teklifine sıcak bakmadığını görüyoruz, dedik ya halk inanmadığı hiçbir şeyi yapmaz.

Peki Niksar Belediyesi içinde bulunduğu ekonomik krizi nasıl atlatır?, bunun hesabını biz yapmayalım ama, bazı öneriler yapmakta fayda var.

Niksar belediyesi halkımızın ekonomik desteğini alabilmesi için ilk önce bünyesinde bulunan tüm araçları, kiralıklar araçlar dahil, kenara çekmeli, araç savurganlığından vazgeçmelidir, ilk önce 3 tane gözüken makam araçlarını değerlendirmelidir, sonra her birim yetkilisine ve hatta personeli emrine verilen araçlar satılmalıdır, kimin hangi araca bindiği önemli değil, bu araçların Su yakmadığı, yani dışa bağlı Petrol ürünü kullandığını, belediyenin çok ciddi yakıt masrafından kurtulması gerekir, Niksar halkı belediyedeki araç savurganlığını gördüğü sürece, hiçbir zaman ekonomik katkı sağlamayacaktır.

Bir başka husus, Niksar belediyesi bünyesinde çalışan çok fazla personel olduğu ifade ediliyor, belediye mevcut personelinin bir kısmını başka kurumlara vermediği sürece hizmet yapmakta zorlanmaya devam edecektir, pek çok kişi masa başında oturduğu halde “mesai” çalışması altında ciddi aylıklar aldıkları ifade ediliyor, belediye personeline ödenen paralar ciddi olarak mercek altına alınmalıdır, aşırı  adam kayırmalar belediyeyi ekonomik sıkıntıya sokmaktadır.

Belediye şehir içme Suyundan dolayı halktan destek istemeden önce, Niksar Ayvaz Suyunu ve Niksar Suyunu çok satmalıdır, Niksar Ayvaz Suyu Niksar’da hakim olmalı, Tokat ve bölgesinde hakim olmalı, 05-1.5- 5 litrelik su ve özellikle Damacana Su bölgeye hakim olmalı ki belediye çok satarak çok kazanmayı öğrenmeli.

Belediye başkanı,  belediyeye  ait ama kiraya verdiği reklam panolarından reklam yapmayı bırakmalı, belediyenin ciddi reklam harcamaları olduğu ifade ediliyor, halkımız hangi mahallede olursa olsun yapılan bir hizmet var ise onu mutlaka öğrenecektir, ayrıca Niksar’da gazetecilik yapan 3 gazete vardır, yapılan bir hizmet varsa zaten bunlar haber yapılır, gereksiz harcamalardan kaçıldığında Niksar halkı gerekli desteği verecektir, ama yapılana inanmalıdır.

Belediyenin Spora destek vermesi çok önemli ve doğru ancak Voleybol takımını kısmen ihmal edip, Futbol takımına ciddi destek sağlaması ve takımda oynayan oyuncuların çoğunluğunun yabancı olması, belediyeyi ekonomik olarak ciddi yük altına sokmaktadır, Niksar Belediye Spor takımı Futbol takımını desteklemeli ama, daha çok Niksar’ın çocukları ile takımı oluşturmalıdır.

Niksar Belediyesi Futbol takımı 3-4 yıldır bir üst lige çıkmak için ciddi paralar harcadığını görüyoruz, Niksar Belediye Spor Futbol takımı bir üst lige çıkmasının  Niksar’da çok özel bir getirisi olmayacak, olmadığı gibi bir üst lige çıkarsa çok ciddi paralar harcamak zorunda da kalacaktır, yani belediye Futbol takımı başarılı olmalı ama kendi çocukları ile yoluna devam etmelidir, alt yapıdan gelen çocuklara sahip çıkılmalı, gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır.

 

Günün Sözü: DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR, DAMLACIKTAN SEL OLUR.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.