EDİTÖR

GÜZEL GÜNLER OLSUN

31 Mart seçimleri tamamlandı, kazanan adaylar mazbatalarını aldılar, itirazlı olan seçim bölgelerindeki adaylar henüz mazbatalarını alamadı, itirazların son kurumu YSK olduğu için bu kuruma yapılan itirazlar 12 Nisan günü tamamlanmış olacaktır.

Seçimler tamamlandı ama yansımaları halen devam ediyor, doğrular yanlışlar yazılıyor konuşuluyor.

Seçimlerin sonuçlanması her kes için önemli, artık insanlar seçim havasından çıkmalı hayatın akışı içinde herkes kendine yol haritası çizmelidir.

Seçimlerin bir an önce tamamlanması yapılacak hizmetlerin bir an önce başlaması demektir, gerçi seçimi kazanan borçlu belediyeler sıkıntılı bir sürece girmiş oluyorlar ama bakalım borçlu belediyeler işin altından nasıl kalkacaklar!.

Seçim bitti geçim başladı, seçilenler seçildi hizmet yapmak zorundalar, kasası boş olan belediyeler ne yapacaklar?.

Acaba şu sözler mi hayat bulacak?  “Borç yiğidin kamçısıdır” diyerek “ne yapalım borç devletin borcu, borcu yapanlar düşünmedi ki ben düşüneyim” mi diyerek 5 yıllık süreç başlayacak?.

Evet; seçim bitti geçim başladı, insanlar hizmet bekliyor, iş bekliyor aş bekliyor.

Seçimlerin tamamlanmasından sonra bazı belediye başkanları ilginç ve çok çarpıcı açıklamalarda bulunuyorlar.

CHP İstanbul büyük şehir belediye başkanı sayın Ekrem İmamoğlu seçim öncesi sözleri ile seçim sonrası sözleri arasında çok ciddi farklılıklar meydana gelmeye başladı, sayın İmamoğlu’nun seçim öncesinde gülen yüzü ve her insana güven veren sözleri, seçim sonrasında henüz kazandığı kesin olmadığı halde seçimi kazanan aday olarak söylediği sözler düşündürmeye başladı; “bu şehirde seçim kazanmak anlamlı, seçimi büyük şehir de kazanmanın ötesinde bu seçimi takip eden dünya devletleri var, 145 yıldır biz  Demokrasi için mücadele ediyoruz, 145 yıldır yaptığımız bu mücadelede elbette hatalarımız olacaktır” şeklindeki açıklamaları bakalım nerede son bulacak?.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra sayın Ekrem İmamoğlu neden 145 yıl öncesini işaret ediyor?. İstanbul büyük şehir belediyesini kazanmak nasıl oluyor da 145 yıllık demokrasi mücadelesi oluyor?.

Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra bu ülkede Demokratik haklar içinde seçme ve seçilme hakkının halka vermiş ve  çok şükür Cumhuriyetin kurulası ile birlikte demokrasi sistemi bugünlere geldi.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini temsil eden bir siyasetçi 145 yıl öncesine yönelik mesaj veriyorsa, bu verilen mesajın ok anlamlı olmalı.

Seçimler yapıldı bu hafta mutlaka sonuçlanmış olacak ama İstanbul seçimleri çok konuşulacak ve ülke gündemini çok meşgul edecek.

Bugüne kadar hangi siyasi parti belediye başkanı olursa olsun ülke gündemini sarsacak, milli ve manevi değerleri yıpratacak hiçbir açıklama yapılmamıştı, sayın İmamoğlu’nun seçim sonrasındaki sözlerini mutlaka iyi anlamak ve analiz  yapmak gerekiyor, İmamoğlu’na oy verenleri bile şaşırtacak sözleri daha ülke gündemini çok meşgul edecektir.

CHP seçmeni 25 yıl sonra bir seçim başarısını kazandıkları için mutlu olacaklardır ama, milli ve yerli değerlere sahip  CHP seçmeni İmamoğlu’nun bazı açıklamalarından mutlaka rahatsızlık duyacaklardır.

CHP adayı İmamoğlu’nun seçim kazandığı kesin olmadığını Yüksek seçim Kurumu açıklamadığı için bizlerde “seçimi kazandı” diyemiyoruz, mademki demokrasiye inanıyorsak, demokrasinin kuralları işliyor.

Şunu ifade edersek seçimlerin başlangıcı ve sonucunda neler oluyor ona göre karar verilebilinir.

Niksar’da 6 aday belediye başkanlığı seçimlerine katıldı, Niksar’da bağımsız aday olarak seçimlere katılan Avukat Mehmet Altıkulaç seçimlerin sonunda belediye başkanlığı seçimlerine itiraz etti, ilk itiraz Niksar seçim kuruluna yapıldı, Niksar seçim kurulu itirazı yerinde görmedi ve reddetti, ikinci itiraz İl Seçim kuruluna yapıldı, il seçim kuruluda yapılan itirazı ilçe seçim kurulunun verdiği kararı onaylayarak itirazı reddetti, 3. İtiraz ise Yüksek Seçim Kurulan yapıldı, sayın Altıkulaç kendisine verilen kanuni hakkı kullanarak süreci tamamlamış oldu, ilçe ve il seçim kurullarının itirazlarını aynen kabul edilirse Niksar belediye başkanlığını seçim sonuçlarındaki rakamlara bakınca Özdilek Özcan kazanmış oldu, rakamlara ve sonuçlara bakıldığında AK Parti adayı Özdilek Özcan’ın seçimleri kazandığı görülüyor, seçimi kazandı demek yetmiyor, seçimin kazandığını netleştiren tek gerçek, YSK açıklama yaptıktan sonra ilçe seçim kurulunun vereceği mazbata belgesi ile gerçekleşmiş oluyor.

Niksar’da bir belediye başkan adayı seçimi büyük bir fark ile kaybettiği halde seçim kanunundaki bir maddeye dayanarak itiraz ediyor, çünkü kendisine sunulan hakları sonuna kullanıyor, bir ilçede seçimi büyük bir fark ile kaybeden bir aday kendisine sunulan hakkı sonuna kadar kullanıyorsa seçimlerde çok ciddi şaibesi olan bir seçim bölgesinde iktidar partisinin itiraz etmesini insanlar normal karşılamalıdır.

CHP seçmeni bizlerin doğru yazdığı haberlere ciddi tepkiler koyuyorlar, hem “hakkımızı isteriz” diyerek haklarını istiyorlar, karşı taraftaki insanlar haklarını arayınca “hayır sen arayamazsın biz seçimi kazandık” diyeceksiniz!.

Hak ve hukuk herkes için gereklidir, sen isteyince “taam” ben isteyince “hayır” olmamalı.

CHP İstanbul belediye başkan adayı sayın Ekrem İmamoğlu seçimlerde var olduğu iddia edilen hataları görünce şunu demiş olsa idi; ben yapıan seçimlerin sonuçlarından eminim seçimi biz CHP olarak kazandık, hangi sandığa itiraz ederseniz ediniz isterseniz tüm sandıklar açılsın hiç fark etmez, sandıkların tümü ikinci kez açılsın ben razıyım” dese idi, zaten bu süreçler içinde tüm sandıklara itiraz yapıldığında sandıklar açılmış olsa idi, şu an için sandıklar sayılıp tamamlanmış olurdu sonuçta da herkes çıkan sonuçlara razı olmak zorunda idi.

Ne itiraz edenler memnun, nede itiraza hayır diyenler memnun, ama süreç yine sona geldi sonucu bekleyip göreceğiz.

Not; Niksar seçimlerine itiraz edildiğini haber yaptık, yapılan habere ipe sapa gelmeyen yorumlar yapıldı, bu şunun karşılığıdır, bazı  insanlar gerçekleri nedense kabul edemiyor, etse de karşıda suçlayacağı insanları seçiyor!. İtirazın bizimle ilgisi yokken ve oyumuzu biz bağımsız adaya vermediğimiz halde nedense bazı öküzler, öküz altında buzağı arıyorlar, boşuna çırpınmayın size fırsat vermeyeceğim.

Günün Sözü: ANLAYANA SİVRİ SİNEK SAZ ANLAMAYANA DAVUL ZI-URNADA AZ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.