EDİTÖR

GÜNAH KEÇİSİ ARANIYOR!

Yerel seçimler yapıldı, kazananlar koltuklara oturdu, kaybedenler henüz kendilerine gelemedi, hem kazananlar, hem de kaybedenler “günah keçisi arıyor?”.

Seçimler yapılalı 3 hafta oldu, henüz etkilisi tam geçmedi, uzun zamanda geçeceği belli değil.

Yerel seçimlerde en çok konuşulan seçim belediye başkanlıkları, Belediye Meclisi veya İl Genel Meclisi seçimleri çok fazla ses getirmedi.

Partiler seçim değerlendirmelerini yapmak için çalışmalar başladı, ilk değerlendirme toplantısını MHP genel merkezi yaptı hatta MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçeli 2. toplantıyı yaparak duru değerlendirmesi yapıyor.

Seçimlerden sonra seçim değerlendirmesi yapmak doğru bir karardır, aslında ilk değerlendirmeler İlçelerde, İllerde ve genel merkezlerde olur ise daha  doğru tespitler yapılacaktır, ama bunun böyle olmadığını görüyoruz.

Uzun bir seçim maratonu yaşandı, doğruları ile yanlışları ile bir seçim sonuçlandı.

31 Mart yerel seçimlerde en çok konuşulan konu, seçmenlerin verdiği oyların nereye yazıldığı, ilginç değil mi?, seçmen olarak bir partiye oy veriyorsunuz, ama sizin oy verdiğiniz partiye oy yazılmıyor!..

İstanbul seçimleri çok ilginç sonuçları ortaya koydu, her şeyden önce seçmenlerin verdiği oyların, verdiği partiye değil, başka partilere vermiş gibi bir sonucun ortaya çıkmasına vesile oldu.

Daha önceki seçimlerde muhalefet partileri, seçimlerde aldıkları yenilgiden dolayı  AK Partiyi sürekli suçlarlardı, sandıklarda oylar sayılırken Elektriklerin kesilmesi sonucu; vay Trafoya Kedi soktular Elektrikleri mahsustan kestiler verilen oylar  iktidar partisine yazdılar” falanda filan, diye feryat ederlerdi, peki bu seçimde iktidar partisi neden trafolara Kedileri sokmadı?.

Ne ilginç değil mi?, partiler yaptıkları hataları kapatmak için Kedileri bile suçladılar, kaybettikleri seçimlerin sorumlusu olarak Kedileri gösteren muhalefet, bu seçimde insanların çeşitli oyunları ile seçmenlerin verdikleri oyları sandıklarda oluşturdukları çeteleşme ile başka partilere yazdılar, demek ki suç kedilerde değilmiş, kedileri gösterip, sandıklara hakim olmak ve sonuçları etkileyecek ciddi usulsüzlük yapmak bir hayli plan gerekiyormuş!.

İlginç sonuçlar çıkıyor, bu seçimlerin sonuçları bir sonraki seçimlere kadar konuşulacaktır, çünkü çıkan sonuçların neticelenmesi için uzun zaman çalışmak gerekiyor.

Seçim sonuçları İstanbul’da yanlış olurda Niksar’da olmaz mı?, olur tabi ki, insanın olduğu her yerde hata vardır, önemli olan yapılan hatadan dönmektir.

Niksar’da yapılan hata kendi içinde düzeltilmiş ama, yapılan hata önemli.

Niksar’da 1032 nolu sandık da 368 toplam oy sayısı var, bunlardan 249 seçmen oy kullanmış, 243 geçerli oy var, seçmenler kendi iradeleri ile oylarını kullanmışlar, kullanılan oylar sandık sonuç tutanağına geçerken 114 oy birden buharlaşmış!.

Belediye Başkanlığı seçim sonuçları tutanağı tutulurken; SP 3, Adalet ve Kalkınma partisi 12, Milliyetçi Hareket Partisi 72, İyi Parti 42 oy almış, tutanaktaki rakamlar toplamı 243, bunlar rakamla aynen yazılmış sonuç 243, yan tarafta yazı ile yazılan, SP üç, Adalet ve Kalkınma partisi on iki, Milliyetçi Hareket Partisi yetmiş iki, İyi Parti kırk iki oy aldıkları da  tutanakta yazılı, orada da toplan oy sayısı iki yüz kırk üç, ama sayımı yapılan ama partilere dağıtılan oy 114 tanesi noksan, isterseniz hesap makinasını elinize alın sizde toplayın, kullanılan oy 243 ama, sandık tutanağındaki rakamlar alt alta yazılırken 129 oy kullanılmış veya geçerli oy gözüküyor.

Sandıkta kullanılan oy belli, partilere verilen oylarda belli, ama sandık sonuç tutanağına her iki tarafa yapılırken 114 partilere yapılmadan tutanak yapılıyor, imzalar atılıyor, ama en güzel yanı Birleştir Tutanağında yapılan hata telafi ediliyor, sandık sonuç tutanağında yapılan hata Niksar da Birleştirme tutanağın da düzeltiliyor, doğru şekilde sonuçlara yazılıyor.

Şimdi burada bir incelik var, partilerin sandık başındaki müşahitleri sandıklardan çıkan sonuçları sandıklardaki oylar sayılıp okunduktan sonra kendi partilerine, partilerin aldıkları oyları anında bildiriyorlar, partiler ilçe merkezlerinde oluşturdukları ekiplerle hangi partinin ne kadar oy aldığını anında bilgisayar sistemlerine geçiriyor, onlar İl merkezlerine bildiriyor, il merkezleri de genel merkezlere bildirerek ilk anda resmi olmayan sonuçları görüyor.

Burada yazdığımız ve İstanbul seçimlerine ışık tutacak bir örneği ele almış ve tarihe not düşmüş oluyoruz.

Niksar’da 1032 nolu sandıkta, sandık sonuç tutanağında yapılan hata yani 114 noksan oy, ilçe seçim Birleştirme Tutanağında düzeltiliyor, İstanbul’da ise, “Sandık Sonuç Tutanağı” da gerçek olan oylar, “İlçe Seçim Tutanaklarında” AK Partinin aldığı oylar başka partilere yazılarak seçim sonuçlarını etkiliyor.

Bu yazıyı okuyanların kafasının çok karıştığını düşünüyorum, sanki bilmece gibi, ama gerçek olan bir seçim sonucunu sizlere ifade ediyorum.

Niksar’da sandıklarda kullanılan oy sayılıp, sonuçlar müşahitler tarafından partilerine bildirildiğinde partilerin aldıkları oylar toplanıyor, buraya kadar tamam, partiler sandık başlarındaki üyeleri tarafından kendilerine iletilen sonuçları alıp topluyor, kaç oy aldıkları ortaya çıkıyor, bu süreç partiler için çok önemli, yani seçim sandıkları açılıp “kesin olmayan sonuçlar” ifadeleri işte bu süreçte söyleniyor ve açıklanıyor, açıklanan sonuçlar “İlçe seçim kurulu tutanağında” düzeltilmemiş olsa idi, partilerin aldıkları oylar hata verecekti, bunun sonunda itirazlar olacaktı, sonunda birileri çıkan sonuçlara itiraz edildiği için, onlar onlara itiraz edeceklerdi!.

İstanbul seçimlerine şaibe karışmıştır, İstanbul’da alına  oylar sandıklardan sağlam çıkmış, “Sandık Sonuç Tutanaklarındaki” alınan oylar Niksar’daki gibi, İlçe seçim sonuç tutanağına düzgün yazılmayıp, alınan oylar başka partilerin üzerine yazılarak, ortaya bir seçim kaosu çıkmıştır, bu sonuçların düzeltilmesi artık Yüksek Seçim Kurulunun vereceği karara kalmıştır.

Hani seçimlere  yapılan itirazlara sürekli karşı çıkanlar oluyor ya, onlar için bu sonucu yazmış olduk, Niksar’da sandık sonuçlarını etkileyen bir durum oldu mu?, ona pek fazla bakmadık, aslında bu seçimlerin başlangıcından sonucuna kadar pek fazla ilgide göstermedik, neden?, sorusunun pek çok nedeni var, karışmadık, bazen ufak tefek notlar yazdık, sonra seçim günü oyumuzu verdik, birkaç sandık gezdik, görüntüyü dile getirdik, sonuç belli.

Günün Sözü: İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARINA HİLE KARIŞTI!..

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.