EDİTÖR

ELEŞTİRMEDEN YAPILMASI GEREKENİ İFADE EDELİM!.

31 Mart  seçimlerinde “hiçbir şeye karışmayalım” dedik ama bizlere rahatlık yok.

31 Mart seçimlerine giderken aklımızla alay etmeye çalışan belediye başkanı Özdilek Özcan Niksar’da yaşayan insanlar olarak şunu istiyoruz.

İnsanların aklı ile çok alay eden bir seçim çalışması yapmışsınız, Niksar halkı seçimde sandık başına gidince mutlaka bir mesaj verecektir amma şunu istiyoruz “SEÇİMİ KASANIRSAN HİÇ BİR ŞEY YAPMA, BU ŞEHRİ YAŞANILABİLEN BİR ŞEHİR YAP YETER, YAPMADIĞIN HİZMETLERİ YAPMIŞ GİBİ GÖSTERMEK, MAHALLELERE 3 MİLYON TL HARCANMADIĞIN HALDE “İSMET PAŞA MAHALLESİNE 3 MİLYON TL HARCADIM” DEMEK İNSANLARLA ALAY ETMEKTİR.

Bundan sonraki zamanda hiçbir olumsuzluğunuzu yazmayacağım, daha önceki kararıma geri dönüyorum, çünkü seçim kazananda, kaybedende benden biliyor.

31 mart akşamına kadar belediye başkanları ile ilgili bir şey yazmamaya gayret edeceğim ancak şunların bilinmesini istiyorum, 31 mart seçimleri için hazırlanan seçim beyannamesinde daha önce 157 proje yaptığını iddia ediyor, bunlar gerçek değildir, ayrıca yeni seçim beyannamesinde 150 proje yapacağı ifade edilmektedir bunlarda gerçek değildir.

Seçim beyannamesinde gerçek olmayan şu hususlar vardır. Önceki belediye başkanı İdris Şahin  dönemin sıvı atık Ana kollektörü Ağpınar bölgesinden başlayıp Kelkit Irmağı bölgesine kadar yapıldı, bu önemli yatırımın kısa zamanda sağlıklı şekilde çalışması sağlanmalıdır, Kelkit Irmağı insanlık için önemlidir kirletilmemelidir.

Niksar İçme Suyu konusunda geçmiş yıllarda sıkıntı yaşamıştır, Işıklı Köyü Kürtler deresi bölgesinde yapılan sondaj çalışması sonucu bu bölgede açılan iki içme suyu kuyusu açılmış saniyede 30 litre su çıkmış, arazi sahibi ile gereksiz ve lüzumsuz sürtüşmeler sonunda yapılan ciddi masraf hiçe sayılarak açılan Su kuyusu belediye başkanının emri ile kapatılmış, belediye ciddi zarara uğratılmıştır, belediye başkanı canı istediğinde “yaparım”, canı istediğine “kapatırım” dememelidir.

Niksar’ın içme suyuna ihtiyaç var ise neden açılan su kuyusu kapatıldı?, neden yapılan masraf tek kalemde silindi?, belediye başkanının insanlarla kavga etmesi bu şehirde yaşayan insanlara zararı olur, ayrıca Keltepe, Zera bölgelerinde bulunan su kaynakları ile oynanmamalıdır, bu bölgeye yapılacak hiçbir çalışmaya halk olarak izin verdirmeyeceğimi ifade etmek isteriz, bölgeye çeşitli bahanelerle “Su kaynaklarını toparlayacağız” bahanesi ile küçük çaplı HES yapılmak istendiğini biliyoruz bu konudaki çalışmayı belediye başkanı Özdilek Özcan’ın yaptığını öğreniyoruz, bu sıkıntılı çalışmadan uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

Belediye başkanı Özdilek Özcan seçilirse yapacağını ilan ettiği 150 proje içinde; İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ETAP TOKİLER ARASI KÖPRÜ YAPIMI PROJESİ” çalışmasının olduğunu görüyoruz, bizler 2014 seçimleri öncesinde Belediye başkanlığına adaylığını koyan Özdilek Özcan’a seçim öncesi ve seçim sonrası şu teklifi yapmış idik; “başkanım 2. TOKİ’den 3. TOKİ bölgesine gitmek için  çevre yolu yani Niksar-Akkuş yolu kullanılıyor Allah korusun bu bölgede yaşanacak trafik kazası ölümle sonuçlanabilir, bu bölgede bulunan büyük bir ada var, bu bölgede DSİ nin onayı alınarak küçük para harcaması ile ço büyük bir alan kazanmak mümkündür, bu çalışmayı kısa zamanda yaparsanız halkın ilgisini çekersiniz” diyerek yapılacak çalışmanın ayrıntısını kendisine ifade ettim, daha sonraki süreçlerde konuyu küçük notlar halinde yazdım ama 2019 yılına kadar söz konusu bölgede bir çalışma yapılmadı, ancak yeni seçim beyannamesinde;  “İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ETAP TOKİLER ARASI KÖPRÜ YAPIMI PROJESİ” başlığı altında yapmak istediği bir çalışmayı maket resmi ile halka sunmuştur, seçim beyannamesinde bulunan resim deki köprü uygulamasının söz konusu bölgede yapılması mümkün değildir.

Saygıdeğer okuyucularımız bizler mühendis değiliz, ama bu şehrin taşını, toprağını yapısını bilen ve yazan insanız, bizler elimize kalemi alıp mühendislik yapmayacağız ama, halkın sağlıklı kullanması gereken çalışmaları herkeste paylaşacak gönül rahatlığı ile sağlıklı bir hizmetin sunulmasına her zaman katkı sağlayacak taraftayız, söz konusu bölgede köprü yaparak çözüm bulmak mümkün değil, bu konuda çok iddialıyız!.

2014 yılında belediye başkanına yaptığımız teklife başkan olumlu bakmış olsa idi, bugün belediyenin hiçbir şekilde gücünün yetmeyeceği “İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ETAP TOKİLER ARASI KÖPRÜ YAPIMI PROJESİ” diye bir sıkıntısı olmayacaktı!.

Bizlerin memleket sevdalısı tarafımızı bilmeyenler sanki bizler “belediye başkanlarını eleştirmekten zevk alıyormuşuz” gibi bir intibayı uyandırmaya çalışıyorlar, zeki ve insan sevgisini öne alan bir belediye başkanı gazeteci ile asla kavga etmez.

Bazı dostlarımız bizlere; “tamam yeter, boş ver eleştirme karışma” diyor, düşünceleri doğrudur bizleri sevdikleri için, sürekli belediye başkanları ile sürtüşmeli bir zamanın geçmesini istemiyorlardır ama, gerçekleri ilk önce belediye başkanlarına izah ediyoruz, bu izah tarzımız insani boyutlarda oluyor, başkaları gibi bizler ona yağcılık olsun diye yanlış yönlendirmede yapmıyoruz, dostane konuşuyoruz, gerektiğinde sırtımıza alıp taşımaya çalışıyoruz, yanlışta ısrar eden olunca kaleme çöküyoruz.

İkinci ve Üçüncü etap TOKİ bölgesindeki insanlar için hayati konu olan, iki bölgeyi az para ile çok büyük hizmetin yapılması için yaptığımız teklif belediye başkanı tarafından kabul görmüş olsa idi, bizlerin yaptığı teklifin halk nazarında bir karşılığı olmayacaktı, işi yapan belediye başkanı Özdilek Özcan olacağı için insanlarımız; bak belediye başkanı Özdilek Özcan iki TOKİ arasında sağlıklı bir hizmet yaptı hatta yol dışında büyük bir meydan kazandı” diyeceklerdi.

2014 yılında yapılması gereken hizmet  5 sene yapılmadı, bölgede yapılmak istenen Köprünün ise o bölgede yapılması söz konusu değildir, çünkü her iki bölgede ciddi kod farkı vardır, alan büyüktür, hele resimde görüldüğü gibi Seymenli veya Talazan Köprüsü gibi Kemerli bir köprünün yapılması asla mümkün değildir, ama şu konuda ısrarcı olmayız, şayet söz konusu bölgeye, “İstanbul Boğaz Köprüsü” gibi asma kötü yapmak istenirse, ona itirazımız olamaz, onu yapmak içinde bizlerin bilmediği belediyenin kaynağı varsa, yaparsa başımızın tacı olur!..

Eleştirilerimizden rahatsızlık duyanlar hiç değilse doğru düşünceleri alıp değerlendirmelerini tavsiye ederiz.

Günün Sözü:  HAKİKAT VE GERÇEKLER HER ZAMAN YAŞAYACAKTIR.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.