EDİTÖR

DEVİR KİMİN DEVRİ!.

Devir kimlerin devri?, diye başlayıp gidelim bakalım.

Devir; Tilki ile Plan yapan, Kurt ile avlanan, sonra oturup Koyun ile Yas tutanların devri!.

Bu tarifi isimlendirerek gitsek güzel olacak, şimdi isimleri yazarak tarifleri yazsak mükemmel olacak amma, zıplayanlar, hoplayanlar çok olacak, en iyisi isim yazmadan işin içinden çıkmaya çalışalım.

Devir; “Tilki ile Plan yapanların devri”, buna sağ gösterip, sol vurmakta denebilir’.

Bu anlamlı sözler hayat tecrübesi ile ortaya çıkıyor, canı yanan, sıkıntı yaşayan insanlar, çözümü sözleri söyleyerek bulmaya çalışıyor, bu sözlere bugün gülüp geçenler ve Tilki ile plan yapanlar yarın kuyruklarını kıstırdıklarında; ben bilmiyordum” diyerek ikinci bir Tilkilik yaparak sıyrılmakta yine maharetli davranacaklardır.

Tilki kurnaz bir hayvan, gerçekten de Tilki gibi hünerli babasının şapkasını başkasına giydiren sonra “benim haberim yok, ben bilmiyorum” diyerek kendisini işin dışında tutanlar bu memlekette çok.

Tilki gibi plan yapıp, Kurt gibi avlananlarda bir hayli fazla bu memlekette, tabi ki bu Tilkiler yanında masum tertemiz insanlarda var bunların sayısı ne yazık ki az.

Tilkilerin Kurnazlığı, Kurtların bazen umursamaz oluşlarından meydan boş kalıyor.

Meydan büyük, alan hakimiyeti zor olunca Kurtlar başka tarafa bakarken, Tilkiler Horozların kellesini kopartıyor!.

Bazı memleketlerde, Horoz çok olunca sabah erken olurmuş, bizim memlekette de böyle, Horozlar çok, herkes bir birine Horozlanıyor, Tilkiler plan yapıp yalnız kalanı kenardan götürüyor.

Devir; Tilki ile Plan yapan, Kurt ile avlanan, sonra oturup Koyun ile Yas tutanların devri!. Bu sözler çok hoşuna gitti, tamda günümüzü yansıtıyor.

1 ay önce hani derler ya ağza alınmayacak sözler sarf edenler, karşısındaki kişiyi hainlikle suçlayanlar, “bu hain, bu ihanet içinde” diyerek etraflarına çok sert ifadeler kullanarak gerçekleri ifade edenler, bugün bakıyoruz da, el ele kol kola!.

Şaşmamak elde değil.

Bir ay önce hatta 15 gün önce söylenen sözler nerede kaldı?, mademki bu kişi iyi bir adamdı da neden en ağır hakaret içeren sözler sarf edildi?.

Gerçekten şöyle bir bakınca İt izi, At izine karışmış, kimin eli kimin cebinde belli değil.

Devir; Tilki ile Plan yapanların sonra Kurt gibi  avlananların, sonra oturup Koyun ile Yas tutanların devri!. Eh ne yapalım oturup ağlayacak değiliz, en iyisi iyi notlar tutup zamanı gelince “buyurun bakalım Kurt gibi avlanmak isteyenler” diyelim.

Eh zaman her şeyin ilacıdır, “Tekkeyi Bekleyen Çöreği yermiş” derlerdi, şimdi oda değişti, tekkeyi terk edip, Tilki gibi dönüp dolaşanlar Çörekleri kapıyor, tekkede bekleyenlere de ekmeği kenarı kalıyor.

Eskiden Tekkeyi bekleyen Çörek yermiş, şimdi ekmeğin kenarını bile vermek istemiyorlar.

Aslında tilkilik yapıp, pastayı kapanlar, Kurt gibi saldırıp Koyunu çalanlar, şunu unutuyor; “BİR EZANLA GELDİN, BİR SELA İLE ÇEKİP GİDECEKSİN İNSAN OĞLU NEYİN DEDİNDESİN?” ah bunu düşünenler olsa mesele zaten kendiliğinden çözülecektir, amma lakin dün Ezanla geldiğini unutanlar, yarın Sela ile gideceklerini unutuyorlar.

Tarih tekerrürden ibarettir, ne kadar Tilki gibi kurnazlık yapsalar da, ne kadar Kurt gibi avlanmak isteseler de “BİR EZANLA GELDİN, BİR SELA İLE ÇEKİP GİDECEKSİN İNSAN OĞLU NEYİN DEDİNDESİN?” sözünü mutlaka hatırlayacaklardır.

Dün pek çok kişi içinde en ağır sözlerle suçladıkları; “ben burada olduğum sürece asla mümkün değil” diyenler bugün kol kola sarmaş dolaş olabiliyorlarsa ve dün ile bugün arasında kişiler dünyasında hiçbir değişiklik olmadığı halde değişen insanlarla nereye kadar yolculuk yapılabilinir?.

Devir çok takla atanların devri, gün şarlatanlık yapanların devri ne yapalım bazen bekleyip görmekte fayda vardır.

Bir şeyler yazmamak için gayret sarf ediyoruz, seçimler başlayınca artık sınırsız saldırıların olması kaçınılmaz.

Seçimle birlikte pusuda bekleyenlerin artık sahaya indiklerini görüyoruz, bu seçimde kimler kimlere vuracak göreceğiz.

Seçim aslında her vatandaşın huzurlu bir şekilde sandığa giderek oy vermesidir, lakin öyle olmuyor, seçimlerle birlikte kahpelik zirve yapıyor!.

Devir bizlerin devri olmadığı malum, dün başka türlü hareket edip, bugün farklı hareket edenlerin devri başladı, seçimlerde kim daha çok algı operasyonu yaparsa o taraf bir adım öne geçecek demektir.

Seçim çalışmaları   Niksar’da şu an rutin devam ediyor, halkta heyecan yok, adayların etrafındaki kişiler biraz gayretli.

Bu seçimde farklı senaryolar çizilecek ve oyuna sokulacak, Niksar’da yapılacak olan bu seçim normal bir seçim olmayacak, farklı mecralar üzerinden hareket edilecek, farklı senaryolar ortaya konacak seçim olacaktır.

31 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlerde sürpriz sonuçlar çıkacaktır, çıkacak sonuçlar partilerin gerçek oylarını asla yansıtmayacak ama sonuçta bir sonuç çıkacak, çıkan sonuçlar bu şehirde uzun süre konuşulacaktır.

Bu seçimin sonuçlarını etkileyecek o kadar nedenler var ki, seçmenler sandığa giderken kafasındaki nedenleri sorgulayarak ve onun cevabını almak için sandığa gidecek veya sandığa gitmeyecektir.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan seçime seçmenin tepki verip sandığa daha az seçmenin gitmesi muhtemel, ancak seçime katılan adaylar ve ekipleri seçmen üzerinde çok etkili olurlar ise, hem kendisine yakın adayın seçilmesi için, hem de kaybetmesini istediği partinin adayının seçim kaybetmesi için oy kullanmaya gidecek, bu kez seçmen seçim kaybetmesini istediği partinin kaybetmesi için en yüksek oy kullanılan seçimin olması kaçınılmaz olacaktır.

Yazımıza yazının konusunu içeren sözlerle nokta koyalım.

Günün Sözü: Devir; Tilki ile Plan yapan, Kurt ile avlanan, sonra oturup Koyun ile Yas tutanların devri!.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.