EDİTÖR

BU BASKI NEDEN YAPILIYOR?.

Seçimler yaklaştıkça farklı seslerin geldiğini görüyoruz.

31 mart mahalli seçimleri inşallah başlayıp sonuçlanacak, şehrin 5 yılı bir yetkiliye teslim edilecektir.

Yerel seçimler başladığında hep şunu düşünürüm; “seçimlerin en talihsiz kurumu ve çalışan insanları belediye personeli” derim.

Belediye seçimleri başlayınca sanırım ilk strese gren çalışan kesim olarak belediye personelinin olduğunu biliyoruz, çünkü  seçimlere mevcut belediye başkanı ile birlikte yeni başkan adayları ortaya çıkıyor, yani bir kurumun 5 yılının teslimi, koltuğun sahibi söz konusu.

Şimdi seçimler başladı belediye personeli yine stresli bir döneme girdi.

Belediye seçimleri başladığında belediye personeli neden sıkıntıya ve strese düşsün ki?, her insan gibi belediye personeli de hür iradesi ile sandığa gitmeli ve oy vermelidir, lakin böyle olmadığını görüyoruz.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan hatalar zincirine devam ettiğini görüyoruz, belediye personelini yanına çağırarak; “seçimlerde şu partiye çalışıyormuşsun, zaman daraldı 1 ay var sonrasını sen düşün” gibisinden sözlerle belediye personeline baskı uyguladığını görüyoruz, belediye başkanına baskı yapmak yakışmıyor, gerçi Özdilek Özcan’ın yaptığı baskılar bizleri şaşırtmıyor ama yine de iki kelam etmekte fayda görüyoruz.

Niksar Belediye Başkanı dürüst ve ilkeli olmalıdır, hani daha önce defalarca belediye başkanının vasıflarını dile getirmiştik.

Belediye Başkanı şehrin “ŞEHRÜL EMİNİ” DİR, ŞEHRÜL Emin insan en güvenilir, şehrin en güvenilen, en dürüst insanıdır, insanlar arasında ayrım yapmayan insandır, bu güzel tarif karşısında ne denebilir?.

Şerhin en emin insanı şehirde yaşayan insanlara ve de 5 yıl beraber çalıştığı insanlara daha duyarlı davranmalıdır, Şehrül Emin insan herkese adaletli olmalıdır amma, hiç değilse 5 yıl kader birliği yaptığı insanlara karşı saygı ve sevgi kuralları içinde davranmalıdır.

Niksar Belediye Başkanı seçimlerin başlaması ile birlikte tüm personelini toplamalı ve şunu demelidir; “arkadaşlar sizlerle 5 yıl birlikte çalıştık, iyi günde kötü günde hep birlikte olduk, ben tekrardan belediye başkanlığına adaylığımı koydum oylarınıza talibim, oylarınızı istiyorum ancak şunu bilmenizi isterim, seçimlerde bir kişi kazanacaktır siz belediye personelinin seçimlerde aktif çalışmanızı istemem, ne benim yanımda, ne de bir başka aday arkadaşın yanında aktif olmayın siz işinize bakın” demelidir, bu sözü söyleyen kişi insani değerleri öne çıkartan insandır en doğru olan hareket budur.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan çalışan personeli tek tek veya gruplar halinde karşısına çağırarak; siz başka adaylara çalışıyormuşsunuz, başka partiler veya adaylarla çalıştığınızı görmeyeceğim” şeklinde bir tavır alarak tehditkar sözler söylemesi şık değil.

İnsanlar sonuçta sandıkta oy verecektir, belediye personelinin  seçimlerde çok aktif olmasını hiçbir zaman istemeyen taraftayız, lakin belediye başkanı Özdilek Özcan belediye personelinin çoğunu kendi etrafında çalışmasını istiyor ve çalışmalara katılmaları için baskı yapıyor, bu hareketler şık değil.

Belediye Başkanı daha önceki seçimlere girdiğinde belediye personellerinden kendisine çalışanlar mutlaka olmuştur, kendisinden önceki belediye başkanı bugün kendi yaptığı gibi davranmış olsa hoşuna gider mi idi?.

Belediye başkanı Özdilek Özcan belediye personelini rahat bırakmalıdır, personel çalışma saatlerinde belediye hizmetlerini yapıyor ise, çalışma saatleri dışında personele asla karışmamalıdır, personele baskı yapmakta ısrar  ettiği sürece kaybeden her zaman kendisi olacaktır.

Niksar’da Cumhur İttifakı söz konusu değil tabi ki ama Cumhur İttifakını oluşturan sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Devlet Bahçelinin sözlerine sadık kalmak gerekir.

Niksar’da Tokat’ta Cumhur İttifakını oluşturan partiler ayrı ayrı seçimlere katılmaktadır, bunun karşılığı şudur, AK Parti ve MHP ve hatta BBP sinden seçimlere katılan adaylar Cumhur İttifakı düşünceleri içinde bir birerine saygılı olmak mecburiyeti vardır.

Cumhur İttifakının ruhunda şu vardır, bu ittifakı oluşturan partiler bir önceki seçimde aldıkları oyun altına düşmemek adına çalışmalarını yapmalılar, Cumhur İttifakını oluşturan partiler içinde seçimi kim kazanırsa kazansın hiç sıkıntı yok, yeter ki seçimi sıkıntıya sokacak konuşmalar yapılmasın.

Niksar’da Cumhur İttifakı kapsamında 2 parti seçimlere katılıyor, AK Parti ve MHP, Millet İttifakını oluşturan partilerde seçimlere katılıyor, İyi Parti ve Sadet Partisi.

Ülke genelinde seçim ittifakı veya aday ittifakı yapan her iki grup siyasi partiler kendi adaylarını desteklemek durumunda.

Niksar’da Sadet partisinin genel düşüncesi şu olduğunu görüyoruz; Sadet Partisi kendi adayını çıkartacak kaç oy alırsa alsın kendi aday ve kendi partisinden seçimlerde halkın karşısında olacaktır” bu seçimde sadet partisinin düşüncesi bu şekilde ortaya çıktı.

Niksar’da Sadet Partisi ne kadar oy alır bilmeyiz ama seçimlerde ciddi çalışma yapıyorlar, bu seçimde Sadet Partisine AK partiden ciddi oy kayacağı ifade ediliyor, bunu söyleyenler saha çalışmalarındaki seçmen tablosuna bakarak söylüyor, sandığa bu düşünce nasıl yansır? Bunu sandıkların açılması halinde göreceğiz.

Bir başka ilginç nokta şudur, AK Partiden Sadet Partisine oy giderken, AK Partinin adayının  kazanmaması için sadet partisi özel bir çalışma yapacağı dile getiriliyor, bunun sonuçlarını zaman geçtikçe göreceğiz, çünkü Sadet Partisi kendi adayının Milliyetçi Muhafazakar aday olarak seçmenin karşısına çıkan tek aday olduklarını ifade ediyorlar.

Seçimlere katılan adaylara bakınca sadet partisinin söylemlerinde doğruluk derecesi çok yüksek, Sadet partisi seçi çalışmaları içinde seçmenlere; “saygıdeğer hemşerilerimiz seçimlere katılan partilerin adaylarına bakınız, adayları iyi tahlil ettiğinizde Sadet Partisi adayının Milliyetçi Muhafazakar aday olarak seçimlere katıldığını görürsünüz” sözlerini seçmene inandırmaları halinde seçimlerin seyri çok değişecektir.

31 Mart seçimlerinde sadet Partisi “kilit parti” olabilir mi?, şu an için böyle bir görüntü görmüyoruz ama, ilerleyen zamanda bunu görmek mümkün olabilir.

Niksar’da şu an için seçimlerin ortada seyrettiğini görüyoruz, MHP bir adım önde görülüyor, zaman içinde kararsız seçmenin hangi tarafa gideceğini göreceğiz, gerçek olan nokta şudur, mevcut belediye başkanı Özdilek Özcan’a olan tepkiler halen devam ediyor, mevcut tepkilere belediye personeline olan baskı artarak devam ederse seçim haftasında ip tamamen kopmuş olabilir.

Yukarıdaki tespitlerimiz gerçektir, bizler gerçekleri yazalım, kim ne derse desin hiç önemli değil.

Belediye Başkanı  Özcan’a tavsiyemizdir, insanlara yani belediye personeline baskı kurma, personele baskı kuran her zaman kaybeder.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.