EDİTÖR

BİRAZ FEDAKARLIK YETERLİ!.

Niksar’da Salı günü çok güzel Kar yağışı gerçekleşti, gündüz saatlerinde başlayan Kar yağışı gece devam etti, sabah her taraf beyaza bürünmüş idi.

Kar yağışının önceden haber alınması yapılacak çalışmalar bakımından avantajlı oluyor.

Daha önceki yazılarımda da ifade etmiştim, Niksar’da Kar yağışından dolayı hiçbir zaman çok fazla olumsuzluk yaşanmaması gerekiyor, çünkü Cenabı Allah Niksar’ı sanki özel yaratmış pek çok bakımdan pek çok şehirden avantajlı noktadadır.

Niksar’a ne kadar çok Kar yağarsa yağsın, yağan Kar kütlelerini kısa zamanda temizlemek mümkün çünkü Niksar’ın ortasından geçen Çanakçı deresi var.

Çanakçı deresi demek hayat demek, her şehrin ortasında dereler olmaz derelerin bulunduğu, Irmakların olduğu şehirler özel şehirlerdir.

Çanakçı deresinin şehrin ortasından geçmesi dolayısı ile şehrin hava her şeyden önce mükemmel hale geliyor, keşke şehrin hava sirkilasyonunu sağlayan dere boyunca çok katlı binalar yapılmamış olsa Niksar’ın havası suyu kadar değerli olacaktır.

Çanakçı deresinin olması yağan her Karın kısa zamanda temizlenmesini sağlar, Kar yağsa da küçük iş makinaları dahil yağan Kar kütlesini kısa zamanda alıp Çanakçı deresinde ıslat etmek mümkündür.

08.01.2019 tarihinde yapmaya başlayan kar yağışı sonrasında belediyemiz bu kez biraz daha dikkatli mücadele yaptığını görüyoruz, ana caddelerin sabahın erken saatlerde temizlenmesi hiç değilse araçların rahat hareket edeceği şekilde açık tutulması doğru olan bir çalışmadır.

Çanakçı deresinin Kar temizliğinde yeterince kullanılmadığını tahmin ediyoruz hizmetlerin kısa zamanda yapılıp bitmesi için derenin etrafında olan alanların temizliği sırasında dere sağlıklı bir şekilde kullanılması gerekir.

Salı günü başlayıp Çarşamba günü erken saatlerde son bulan kar yağışı sonrasında ana caddelerin araç trafiğine uygun olması güzel, erken yapılan çalışmalardan dolayı yetkililere ve çalışan arkadaşlara teşekkür ederiz.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi çanakçı deresi Karla mücadelede verimli kullanılmalıdır, hatta belediyenin iş makinaları yeterli olmadığı zaman dışardan iş makinası kısa süreli kiralanmalı dere etrafındaki ana ana yoların daha hızlı temiz olması sağlanabilir, Cumhuriyet meydanı Çanakçı üzerindedir buranın çok aktif kullanıldığı dikkate alınarak kısa zamanda küçük bir iş makinası ile temizlenmesi mümkündür, Niksar’da özel sektörün çok sayıda iş makinası bulunmaktadır, kış aylarında zaten iş makinaları inşaatlarda çalışmadığı için boş durumdadır bunları makul fiyatlarla kiralayıp halkın sağlıklı hizmet alması sağlanabilir, yine Çanakçı deresi bölgesinde bulunan şehit Asb. Nihat Yıldırım caddesi ve Adliye bölgesi kısa zamanda temizlenebilecek alanlardır, buralarda yapılacak temizlik dere kullanılarak kısa zamanda sonuç almak mümkün olduğu için hatırlatma yapıyoruz, tabi ki diğer mahallelerde var, mesela Maduru deresi bölgesi kısa zamanda ciddi bölgenin temizliği söz konudur, temizlik yapılır belediyemiz kamyonlarla taşıma yapmadan daha masrafla temizlik çözülmüş olur.

Niksar Devlet Hastanesi yolunun tek bölgesi sağlıklı şekilde açılmış temizliği yapılmış ilerleyen saatlerde bir greyder vasıtası ile temizlik yapılabilir buraya Kata Tuzu ekilerek temizliğin yapılması buzlanmayı önler, ama Hastane yolunun bir tanesinin bile açık kalması doğru olmuştur, yol temizlenmiştir.

Bizler her şeyi belediyeden beklemiyoruz, kendi çapımızda Kar mücadelesine katkı sağlıyoruz, tabi ki bu arada Doğadaki hayvanları da unutmuyoruz, Doğada kalan hayvanları vurarak avlanan insanlarımız bazen onların aç kalmadan hayatlarına devam etmesi içinde katkı yapmalarını bekliyoruz, Doğadaki av lezzetinden faydalanmak güzeldir mutlaka, ama avların sürekli olması için avlanacak hayvanlarında yaşaması büyümesi gerekmez mi?

Her Kar yağışı öncesinde aracımıza aldığımız Buğday türü veya Ekmekler ve yanında buzlanma karşısında aldığımız kalın Tuz ve mücadele düşüncemiz her zaman devam ediyor, bu notlarımızı bazı dost ve arkadaşlarımıza hatırlatmak bakımından yazıyoruz, yoksa bizlerin yaptığı küçük katkılardan bir beklentimiz zaten olamaz.

Belediyelerin Kar yağışı sonrasında veya Yağmur yağışı sonrasında yapacağı çalışmalar önceden planlanmalı ki yağan rahmetten insanlar mağdur olmasın.

Niksar’da Yağmurların yağması ile birlikte zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor, insanlarımızın sıkıntı yaşamaması için Niksar her bakımdan elverişlidir.

Kar yağışı ve Yağmurların yağması asla sıkıntı olmamalı, olmaması için eldeki değerlerin verimli kullanılması gerekir yani yine ifade ediyoruz, Çanakçı deresi ve Maduru deresi Cenabı Allah’ın vermiş olduğu bir nimettir.

Kar ve Yağmurların yağması sonucu Niksar’da var olan bir önemli değerde şehir kenarından, bazı bölgelerde şehrin ortasından geçen Sulama kanalı bulunaktadır, özellikle bazı ana yolların su göllenme bölgeleri Sulama Kanalına bağlanması halinde yine insanlarımızın geçtiği yollarda su birikintisinden dolayı sıkıntı yaşanmayacaktır, bu sözlerimiz gerçektir ve var olan değerlerimizin kıymetinin bilinmesini istiyoruz.

Yazımızın başlığında; “BİRAZ FEDAKARLIK YETERLİ” dedik aslında bu yapılmasını istediğimiz işler zorunlu ve belediyenin yapması elzem olan işlerdir.

Bizler bir vatandaş olarak bu şehirde yaşayan insanların mağdur olmaması için küçük çaplı katkılar sağlayarak faydalı olmaya çalışıyor isek, belediyeye çalışmak için giren insanlar veya yetkililer küçük dokunuşlarla önemli işler yapabilirler.

Bizler Niksar’da yapılması gereken işlerde kendimizi “mecburi iş” yapacak insan olarak görüyor isek, belediyeye çalışmak için girenler işlerini yapmakla yükümlüdür.

Kar ve yağmurların yağması sonucu insanların hangi bölgede sıkıntı yaşıyor?, o bölgeler yağış sonrası tespit edilse, şartlar uygun olduğunda hizmetler yapılsa, sanırım yapılan işlerden herkes memnun kalacak, insanların gereksiz eleştiri yapmasının önü kapanmış olacaktır.

Kar ve aşırı Yağmur yağmaları sonrasında hizmet yapması gereken kişiler devletin araçları ile yollardan geçmeyip yürüyerek yollarda gitmiş olsalar, sanırım yaşadıkları sıkıntılardan sonra ihmal edilen her iş kısa zamanda yapılmış olacaktır.

Günün Sözü: HERKES KAPISININÖNÜNÜ TEMİZLERSE HAYAT DAHA ANLAMLI OLUR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.