EDİTÖR

BİR SÜRE YAZMASAM MI?

31 Mart 2019 seçimleri bizleri bir hayli yoracak gibi, acaba diyorum o tarihe kadar biraz yazmaya ara versem mi?.

Yazınca hedefler belli, yazmayınca vebal var, nasıl olacak bilmiyoruz.

Niksar’da 3 siyasi parti şu an için seçimlere gireceğini görüyoruz, Sadet Partisinden mutlaka bir aday çıkacağı ifade edilmiş olsa da henüz belli değil, bunun yanında 2 tane Bağımsız aday çıkacağı ifade ediliyor, henüz tam netlik kazanmadığı için isimleri yazıyoruz.

Niksar’da seçim muamması devam ediyor, Niksar siyasetini elinde tutan yetkililer Niksar seçmenini şu an için ters köşeye yatırdılar.

Bir şeyde samimi olmamız gerekir, samimi olarak bir şeyi ifade eder isek, Niksar seçmeni 3 tane sosyal demokrat düşünceye sahip adaylarla seçimlere girecektir.

Niksar ilk defa böyle bir seçime girmiyor, daha öncede aynı şartlarda seçimlere girdiği dönem olmuştu, ilginç değil mi?.

Niksar’da son sayımlar belli olmadığı için net rakam söylemek mümkün değil, tahminen 20 bin civarında oyu bulunmaktadır, bu oyun 4 bin civarındaki sosyal Demokrat seçmenin, 16 bin oy Milliyetçi Muhafazakar seçmene aittir.

Niksar şu anki hali ile AK Partiden Özdilek Özcan, MHP den Duran Yadigar, İyi Parti adayı  Emrah Köknar seçimlere katılacağını görüyoruz, bu adayların adaylıkları kesinleşmiş durumdadır, gerçi Yüksek Seçim Kurulunun adaylık kesinleşme tarihine daha zaman var, bu adayların değişmesi çok zor gibi gözükse de, “Deniz Yanar mı?”  diye sorulduğunda, eh yanma ihtimali varsa, değişimde olabilir.

Niksar’da Bağımsız belediye başkanı çıkar mı?, şu an için çıkma ihtimali var, başka partiden aday çıkar mı?, evet çıkma ihtimali yine var.

Şu sözü söylesek yanlış da olabilir; “Niksar’ın üzerine ölü toprağı serilmiş” denir mi?, dersek ölülerimize saygısızlık olacak ama dedik bir kere.

Seçmenin önüne çok fazla seçenek sunulamadı, bundan sonraki süreçlerde ne olur bilmeyiz ama, Niksar’a beldelerdeki insanlar daha samimi ve çalışkan hatta mücadeleciler.

Bir beldede çok farklı partilerden adaylar var, Yazıcık kasabasında CHP, DSP ve Vatan partisi adayları çıktı, 3 partide sosyal demokrat adaylardan oluşuyor, aday arkadaşlarımızı kutluyorum, Yazıcık beldemizin oyları zaten sosyal demokrat partilere gidiyordu, yine sosyal demokrat adaylar ortaya çıktı, sosyal demokrat partilerin yarışı olacak tabi ki adayların kişilikleri de öne çıkacak.

Niksar’da 16 bin oyu bulunan Milliyetçi muhafazakar oy var, ama bu düşünceye sahip hiçbir aday şu an için ortada yok, AK partiye müracaat eden adaylarla MHP ye müracaat eden adaylar vardı, o arkadaşlarımızı da parti yetkilileri aday göstermedi, Niksar halkına dediler ki; “Niksar Milliyetçi Muhafazakar kitleye sahip ama sizleri sosyal demokrat düşünceye sahip olan kişiler yönetsin” dediler.

Bu düşüncelerimizi yazmakta sıkıntı olmamalı, hayatın gerçeğini, yazıyoruz, eğer ki bunu yazdığımız için birileri alınganlık yaparsa kendisini aslını inkar etmiş olur.

Niksar’da seçimin galibi sosyal demokrat düşünceye sahip insanlar. Sosyal Demokrat düşünceye sahip olan seçmenler gönül rahatlığı ile istediği adaya oy verebilirler.

Bugün için seçmenin kafası kara karışık, sağ seçmenin kafasının karışıklığı kadar, sosyal demokrat semeninde kafası karma karışık!. Neden mi?.

4.500 oy alan CHP belediye başkanı adayını çıkartamadı,  ama 2 bin oy alan İyi parti adayını çıkarttı, bu seçimde CHP Milletvekili veya CHP genel merkezi kendi seçmenine “biz İyi partiyi destekleyeceğiz, ona oy vereceğiz” diyerek seçmeni yönlendirecekmiş!…

CHP yönetimi gerçekten de sosyal demokrat oylara tam olarak hakim olacakmıdır?, sanmıyoruz, sağ seçmenin kafası nasıl bulanıksa, sosyal demokrat seçmenin de kafası o kadar bulanık ve siyasetçilerine çok tepkililer çok kırgınlar.

Niksar’a hangi siyasetçi gelirse gelsin kendi seçmen kitlesini istediği gibi yönlendiremeyeceğini görüyoruz, hatta siyasetçiler seçim döneminde tepkiler bile alacaktır, bunu biz sahada görüyoruz.

Çevremizde pek çok insan bizlere soruyor; “kime oy vereceğiz” diye.

İnsanlarımız “kime oy vereceksin” den çok; kime oy vereceğiz” deyince söyleyecek söz kalmıyor, kime oy vereceğim!..

Kime oy vermem gerekiyor?, tabi ki mahallenin muhtarına, başka?, İl Genel Meclisi adayına, belediye Meclisine.

Bu seçimde adaylar konusunda bir tercihimiz yok, olur ya bağımsız aday çıkarsa ona vereceğiz, birde belediye meclisinde kim seçilirse seçilsin hesap soracak belediye meclisi listesine oy vereceğiz.

Şu an için adaylar konusunda bir şeyler yazmayacağız, ilerleyen zamanda yazmamız gerekirse yazarız, adaylar belli olana kadar yazmamız gerekenleri yazdık, seçiciler seçmenin düşüncelerini dikkate almayıp, kendi düşüncelerindeki kişileri halkın önüne koydular, bundan sonraki siyasi tercihler seçmenin vicdanına kaldı.

Yazımın başlığında; Bir Süre Yazmasammı?” dedik, yazınca bir yere dokunuyoruz, yazmayınca susunca, “HAKİKAT KARŞISINDA HAKKI SÖYLEMEYEN DİLSİZ ŞEYTANDIR” sözü aklımıza geliyor ve yazıyoruz.

Öyle ya neden haksızlık karşısında susayım; susunca şeytanlıkla yüz yüze gelmektense fazla ileri gitmemek kaydı ile tarihe not düşmeye devam edeceğiz.

Tarihe not düşmek ve tanıklık yapmak güzel, biz tarihe not düşerek gelecek nesillere mesajlar  veriyoruz.

Bizler gerçek dostlarız, dostluğumuzun kıymetini bilenler için.

Bizde dostluk Pazara kadar değil mezara kadardır.

Biz hancıyız, yolu olanlar belki bugün gücü elinde bulundurmuş oldukları için, etrafa hava yaparak gezebilirler ama, her zaman hancı kazanır.

Bugün aşağıdaki sözü oğlumun paylaşımından okudum büyük keyif aldım, anlamlı ve değerli sözler.

Ey yiğit!

Yazgıya bahane bulma,

Yükleme kendi suçunu başkasına.

Suçunu gör, dönüp de etrafında kendinin.

Kendindendir, gölgeden değil çektiklerin.

Ne yaptın da sana dönüşünü görmedin?

Ne ektin de ektiğini biçmedin?

Eylemlerin ruhundan ve bedeninden doğar.

Çocuğun gibi sonra gelip eteğinden tutar.

MEVLANA

Günün Sözü: MAL SAHİBİ MÜLK SAHİBİ HANİ BUNUN İLK SAHİBİ?

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.