Cemalettin Bilgin

BİR HAYLİ GÜRÜLTÜ KOPARTTI!.

Niksar Belediyesi tarafından Ayvaz Suyunun Kiralanma çalışması bir hayli gürültü koparttı.

Şunu bir kez daha ifade edelim, Niksar Ayvaz Suyu satılmıyor, 25 yıllık zaman için Kiralama yöntemi ile almak isteyen kişi veya firmalara kiraya veriliyor.

İşin içine Ayvaz Suyu girince ve işin patronu belediye olunca bizlerin konuya farklı yaklaşıp; “nasıl satarsınız?, Ayvaz Suyunu nasıl başkasına verirsiniz?” şeklinde mücadele yapmamızı bekleyenlerin olduğunu biliyoruz, hatta şunu biliyoruz; “sen nasıl olurda Özdilek Özcan’ın ayvaz Suyunu gözden çıkartmasına göz yumarsın, başka zaman olsa kıyamet kopartırsın” diyenlerin olduğunu da biliyoruz!.

Hür bir ülkede herkes kendi düşüncesini söylemekte serbest, bizlerde bugüne kadar doğru bildiğimiz ve halkımız için doğru olan her şeyi açık ve net yazdık, Allah’tan başka kimseden korkmadık, çekinmedik doğru yoldan hayatımıza devam ediyoruz.

Yapılan  çalışmaları veya yapılacak çalışmaları iyi görmek ve değerlendirmek gerekir, konu hakkında sosyal medyada paylaştığım kısa mesaja gelen yorumlara bakınca ve bizzat bana söylenen sözlere bakınca insanların doğru bilgi sahibi olmadan ciddi suçlamalar ve gereksiz polemiklere girdiklerini görüyoruz.

Gerçek olan şudur, Niksar Belediyesi Niksar Ayvaz Suyunu kiralama yöntemi ile çalışma yapması gayet doğru, bizler bu yapılan çalışmayı doğru buluyoruz.

Belediye Başkanı Özdilek Özcan bizleri basın toplantısına davet ettiğinde kendisi yapılan çalışma hakkında çok uzun ve detaylı bilgi verdi dinledik, sonra kendi fikrimizi ifade ettik; “belediyeler iyi bir işletmeci olamazlar, suyun özelleştirilmesi doğrudur bazı hususların tekrar gözden geçirilmesi gerekir” dedim.

Şunu ayırmak gerekir, Niksar Belediyesinin kötü yönetilmesine kızıp her şeyin kötü olduğunu söylemek yanlıştır, yapılan hataları söylemek gerekir, yapılan doğruları da; “doğrudur, yerinde bir çalışma” denmelidir.

Belediye çalışmaları konusunda bana Niksar’da söz söyleme hakkı kimsenin olamaz, bizler yapılan yanlışları yazıp söylediğimizde, bizleri sürekli yalnız bırakanlar, bugün belediyenin Su Kiralama işine bizler karşı gelmiyor ve hatta destekliyorsak, bunu başka taraflara çekmeye de kimsenin hakkı yoktur.

Niksar Belediye başkanı Özdilek Özcan Ayvaz Suyunun kiralama çalışmasını destekliyoruz, çünkü belediye başkanı her ne kadar “Ayvaz Suyu kar ediyor” dese de bu suyumuzun piyasada  yok satacak konumda olmasını isterim, bunu her fırsatta ifade ettim etmeye de  devam edeceğim.

Niksar Belediyesi Su kiralamam konusunda çalışmalarını hızlandırmış sanırım Aralık ayı ortalarında son çalışmalar tamamlanmış ve Kiralama ihalesine çıkılmış olacaktır.

Belediyenin Su Kiralamam meselesini çeşitli şekillerde yorumlamak mümkündür, herkes kendince haklı olabilir ama, herkesin kendi haklılığı bir tarafa Suyun 25 yıllık kiralama çalışması doğrudur.

Niksar Belediyesi ekonomik sıkıntı içindedir, belediye başkanı bunu seçimler sonunda her fırsatta zaten söylemektedir, ama belediyenin ekonomik sıkıntı içinde olmasından insanlar memnun olmamalıdır, çünkü belediye ekonomik sıkıntıdan dolayı hizmet yapamamaktadır.

Niksar Belediyesinin ekonomik sıkıntısını yapılacak Su kiralamam işi çözmeyecektir, yapılacak işten dolayı Ayvaz Suyumuz iyi bir işletmecinin elinde olduğunda ilk önce bölgemizde Suyumuz hakim olacak sonra ülke genelinde her şehirde Ayvaz Suyumuzu bulma imkanımız olacaktır. Niksar Belediyesi iyi bir işletmeci değildir olması da mümkün değildir.

Su piyasesine hakim olmak, üretilen Suyu sürekli satmak çalışma gerektiriyor, gayret gerektiriyor, çalışmaların sağlıklı olması için serbest piyasa koşullarının uygulanması gerekiyor.

Suyun kiralanma işini duyduğumuzdan sonra çok defalar sorularla karşılaştık, bugüne kadar konuşulanların hiçbir anlamı yok, bugün her şey açık ve net ortaya çıkmış ve “Ayvaz Suyu” ile birlikte “Niksar  Ayvaz New Life” suyu kiralama usulü ile ihaleye çıkacak, 25 yıllık süre için ihale yapılacak, şartlar içinde en dikkat çekici tarafı şudur; ihaleyi alacak kişi veya firmalar 10 milyon TL peşin ödemesi isteniyor, ihale her ay için 50 bin TL ve artı KDV üzerinden kiralama yapılacak, Suyun ve fabrikanın tüm kullanım hakları 25 yıllığına alıcı firmanın olacak, 25 yıl sonra belediyeye fabrika çalışır şekilde devri gerçekleşecektir.

Ayvaz Su fabrikasında halen 42 kişinin çalıştığı, çalışanların herhangi bir kaybının olmayacağı, belediye çalışanlarla ilgili gerekli düzenlemeleri yaptığını görüyoruz.

Değişen ve gelişen şartlara ayak uyduramayan hiçbir işletme veya kurum ayakta kalma şansı olamaz, belediyenin imkanları içinde bu Su işletmesi daha fazla devam etmemelidir.

Belediyenin Ayvaz Suyunu 25 yıllık süre için kiralama çalışması doğrudur, bu kiralama işini bahane edip farklı taraflara çekmek yanlıştır, belediyeyi eleştirmek, yanlışını ifade etmek isteyenler edebilir ama yapılan doğru çalışmaya da “yanlış” demek bizleri ilgilendirmiyor.

Şunu bir kez daha ifade etmekte fayda var, belediyenin olumlu taraflarını yazmaya devam edeceğiz, yapılan yanlışı yazmadan, ilgililerine daha önce ifade ettiğimiz gibi yine ifade edeceğiz ama haber olarak yazmama kararlılığımız devam edecek.

Bugün belediyeyi eleştirenler yerel seçimlerde kendi keyfi düşünceleri doğrultusunda hareket ederek şehrin geleceğini düşünmeyenlerdir.

Seçimler yapılmıştır, belediye başkanı ve belediye meclisi üyeleri seçilmiştir, belediyede yanlışlar var ise bunun ilk sorumlusu Belediye Meclisi üyeleridir, yanlış var ise belediye Meclis üyeleri yanlışa dur demeli, sonra basın aracılığı ile halkımızı aydınlatma imkanları vardır, herkes sorumluluğunu bilir ise sıkıntı olmayacaktır.

Bir şeye itiraz etmek herkesin hakkıdır ama, itirazın gerekçeleri olmalıdır.

Bizler Ayvaz Suyunun gerçeklerini en iyi bilen takip eden birkaç insandan birisiyiz, Suyumuza sıkıntı olsun istemeyiz, ama yapılması gereken çalışmanın da yapılmasını destekleriz.

Günün Sözü: NİKSAR AYVAZ SUYU İNSANLIĞA ŞİFA DAĞITAN DEĞERLİ BİR SUDUR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.