EDİTÖR

BİLGİ KİRLİLİĞİ!.

Yerel seçimlere giderken ilk defa bu dönem kadar bilgi kirliliği yaşanmadı.

Yerel seçimlere 2.5 aylık zaman kaldı, halen Tokat merkez haricinde AK Parti ilçe belediye başkan adaylarını açıklamadı, açıklama gecikince de bilgi kirliği zirve yaptı.

Sonuçlar şu veya bu şekilde mutlaka bu hafta içinde açıklanacaktır, lakin Niksar bu dönem kadar hiçbir dönemde çaresiz bir belediye başkanlığı seçimine girmedi.

Buradan çok şeyler yazmak isterdim ama, bazen durmak ve de susmak gerekiyor, buradan o kadar çok şeyler yazmak isterim ki, hem okuyanlar, hem de muhatap olanlar şaşkınlık içinde olur, bir defa yazarım nokta koyup bırakırım, ama yapmayacağım, hayatın rutin tarafından yolumuza devam edeceğiz.

Bizler yazınca, bizlerin yazılarının üzerinden rant elde edenler oluyor, bu nedenle hayatın rutin kısmından gidip strese girmeden zamanı geçirelim.

Geçen hafta CHP Niksar’da belediye başkanı adayını çıkartmayacağını yetkililerden öğrendik, CHP’nin Niksar’da belediye başkanı adayı çıkartmaması siyasi yenilgidir.

CHP Tokat Milletvekili sayın Kadim Durmaz ilçe teşkilatında şunları ifade etmiş; “genel merkez yetkililerimiz Niksar’da seçimlere girmeyi ittifak içinde İYİ Parti adayını desteklemeye karar vermiştir, aday göstermeyeceğiz” diyor, bu açıklama üzerine bazı partililer tepki veriyor.

Evet; CHP Niksar’a kendi adayını çıkartmayıp İYİ Partiyi destekleme kararı almış, buna partililer ve ilçe yönetimi itiraz etmiş, CHP aday adayları bu açıklamadan sonra ciddi tepkiler göstermiş henüz netleşmemiş de olsa seçimlere böyle girileceğe benziyor.

CHP Niksar’da 4 binden fazla oy alan bir parti olarak en az oy alan partiye destek vererek seçimlerde nasıl iddialı hale gelecekler, bu sorunun cevabını seçmen verecektir.

Geçen hafta İYİ Parti yönetimiz gazetemize nezaket ziyaretinde bulunmuşlardı, ilçe başkanı Abdullah Lüleci ve arkadaşları “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısı ile yaptıkları ziyarette seçim çalışmaları hakkında çok detaylı konuşma yapmadık ama, “seçimlere bir İyi Parti olarak giriyoruz CHP ile yapılan seçim ittifakında bizim adayımızı destekleme kararı aldılar” demişti.

Daha öncede çeşitli zamanlarda  konulara açıklık getirmeye çalıştım, bizler doğru tespitler yapıyoruz seçmenin nabzını tutuyoruz, seçmenin haklı taraflarını buradan yetkililere iletmeye çalışıyoruz.

CHP Tokat Milletvekili sayın Kadim Durmaz bu konularda bizlere bir açıklama yapmadı, bizler yetkili ve etkili insanlardan edindiğimiz bilgiler ışığında hareket ediyoruz, sayın vekilimiz bir açıklamada bulunur ise açıklamayı yazarız halkımız daha net bilgiye sahip olur.

CHP Niksar’a belediye başkanlığı adaylığını pas geçerken, ilginçtir İl Genel Meclisini oylamaya koydu, bir parti  belediye başkanlığını dikkate almayıp, küçük bahanelerle “seçimlere katılmayacağız, İyi Partiyi destekleyeceğiz” demesi şaşkınlık yarattı, son seçimlerde CHP Niksar’da 2. parti olmasına rağmen belediye başkanı adayını çıkartmadı, 4. parti olan İyi Partiyi destekleyecek.

CHP ilçe başkanlığına belediye başkanlığı için 2 aday adayı müracaat etti, ilk müracaat sayın Dursun Bayram yaptı, ikinci başvuruyu sayın Aydın Soylu yapmış idi, Dursun bey düşüncelerini bizlere sık sık ifade etmişti, en anlamlı açıklamayı ilçe başkanlığına yaptığı müracaatında ifade etmişti; “arkadaşlar ben buraya aday olarak geldim, başka müracaat yok, ancak benden başka arkadaşımız müracaat ederde o arkadaşımızın seçim kazanacağını söylerseniz ben adaylıktan çekilirim ve her konuda adayımızı desteklemeye kararlıyım, yeter ki CHP olarak bu seçimlere katılıp seçim kazanalım” demişti, bu açıklaması  siyasette pek görülmemiş nezaket ve incelikte idi.

Peki CHP belediye başkan adayı Dursun beyin bu nazik duruşu ve ifadelerinden sonra CHP “aday göstermiyoruz” diyebildi, bunun sağlıklı açıklamasını tabi ki yetkililer biliyor, bizlerde bazı şeyleri biliyoruz ama, yetkililer açıklarsa polemiğe girmemiş oluruz.

CHP belediye balkan aday adayı sayın Aydın Soylu da son açıklamalardan sonra bizleri telefonla arayarak bir sohbet gerçekleştirdik; “Cemalettin kardeşim benim aday olmam istendi bende işlerimin yoğunluğundan dolayı ilk anda “evet” demedim, geçen kısa süreçten sonra durum değerlendirmesi yaptım ve aday adaylığı müracaatımı yaptım, son gelişmeler beni şaşırttı açıkçası, CHP’nin kazanacağı bir seçim varken neden CHP kendi partisinin adayı ile seçimlere gitmiyor bunu anlamakta zorluk çekiyorum, taktir yetkililerin ama kamuoyuna çok net şekilde açıklama yapmaları gerekir, bizlerin aday olup olmaması önemli değil biz bu şehirde yaşayan, bu şehre hizmet yapmasını seven insanlarız açıklamayı bekliyoruz, şahsımın aday adaylığı açıklandıktan sonra halkımızın vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ederim” dedi, güzel bir sohbetti, bazı önemli konularda görüştük ve telefon konuşması son buldu.

Bu seçim kadar bilinmezleri çok olan seçimle hiç karşılaşmadık, çevremizdeki arkadaşlara soruyoruz; nedir bu seçimdeki sıkıntılar, sonuçta aday  belli olacakta neden bu seçimde süre uzadı ve bilinmezler çoğaldı? dediğimizde; arkadaşların hepsi sanki söz birliği etmişçesine; “ben bu yaşıma geldim böyle rezil bir süreç yaşamadık, Niksar gelecek için ileri hamleler yapması gereken bir dönemde tam bir rezalet seçim süreci yaşanıyor, seçmen olarak bunun hesabını mutlaka soracağız” diyorlar, bu seçmenler bu soruların muhatabı, yalnızca AK Partide değil, her partide şaşkınlık yaşanıyor, Niksar’da hiçbir siyasi düşünceye sahip insanlar yaşanan manzaradan memnun değiller.

Niksar’da ilçe başkan ve yönetimleri kendi seçmenlerini şaşkınlığa soktular, şu an için MHP’nin adayı belli MHP seçmeni şok üstüne şok yaşıyor, CHP aday olduğu halde “seçimlere katılmıyoruz ittifak adayımız var” diyor, AK Parti tarihinin en çıkmaz sokağını yaşatıyor, seçmen işini gücünü bırakmış adayını arıyor, İyi parti adayını resmi olarak açıklamadı iki adaylarının olduğu biliniyor, adayını resmi olarak açıklarlar ise bizlerde o zaman isimler üzerinde düşüncelerimizi yazarız, isimler belli olmadan, “şunlardı” demek istemiyoruz.

Vel hasıl bu seçimde Niksar’a belediye başkanlığı için çok bilgi kirliliği var, hem aday adayları yoruldu, hem de seçmenler yetkililere ciddi tepkiler vermeye başladı.

Bizler bugüne kadar kendi düşüncelerimizi ve halkımızın düşüncelerini ortaya koyduk, ortaya koyduğumuz güzel düşünceler Niksar’ın gelişmesine yönelik idi, bizler yetkili değiliz, fikirlerimiz ile yetkililere açıklık getirmeye çalışıyoruz, yetkililer; biz ne dersek o olur” diyerek yanlış yaparlar ise ne yapalım taktir seçmene kalıyor.

Gerçekleri yazıyoruz, insanlarımız” haklısın” diyor ama, sonrasında; “Niksar yine kaybedecek yazık olacak 5 yılımıza” diyor, sonrada; “sanane kardeşim millete don olan, sana gömlek olur” diyor.

Ne diyelim kırıp dökmeden, samimi bir şekilde gelişmeleri yazıyoruz, sandık önümüze gelince de kararımızı vereceğiz.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.