EDİTÖR

BAŞÇİFTLİK KAYAK MERKEZİ

Pazar günü Başçiftlik kayak merkezine giderek Niksar’da yaz günlerini yaşarken Başçiftlik Kayak Merkezinde herkes gönlünce kızak kaydı.

Başçiftlik Kayak Merkezinin kıymetini yöre halkının büyük bir kısmı biliyor ve insanlar zaman buldukça Başçiftlik Kayak Merkezine giderek günlerini Kar sefası ile geçiriyor.

Başçiftlik Kayak Merkezini bölge halkına kazandıran Başçiftlik Belediye Başkanı değerli dostumuz Murat Tuncel başkanı bir kez daha kutluyorum, gerçekten de Başçiftlik ilçesine çok önemli değer kazandırmıştır, hatta bölge ekonomisine ciddi katkılar sağlayan bir yatırıma imza atmıştır.

Başçiftlik Kayak merkezinde Başkan ile sabah saatlerinde karşılaştık ayak üstü kısa sohbet yaptık, başkanın seçimlerle ilgili bir endişesi yok gayet rahat; “abi ben Başçiftliğin geleceği için çalışmalar yaptım ve yapmaya da devam ediyorum bu kayak tesisinin olduğu bölge 5 yıllık bir mazisi olan bir bölge mi? yüzyıllardır bu bölge bizim insanımıza Cenabı Allah tarafından hediye edilmiş bir bölgedir, bugüne kadar hiç kimse böyle bir değerin varlığını görmemiş, bizler bunu gördük ve değerlendirdik, bu çalışmamızda emeği geçen başta Milletvekilimiz Yusuf Beyazıt beye, İl Genel Meclisi üyelerimize, Tokat İl Genel Meclisi başkanları ve Genel Sekreterimiz Recep Gökçe beye, sayın valilerimize, kaymakamlarımıza ve halkımıza teşekkür ediyorum, düşüncemize katkı sağladılar destek verdiler, bu tesis artık bu bölge için ebediyen kalıcı bir tesistir” dedi.

Belediye Başkanı Murat Tuncel dostumuz güzel düşüncelerini ifade edince bizlerde şunları söyledik; “bak başkanım daha öncede ifade ettim insanlar buraya Kayak yapmaya geliyor dolayısı ile yoruluyorlar, burada oturma alanı kısıtlı, mutlaka ek bina yapılması şart, insanlar önemli günlerini burada geçirmek istiyorsa, gerekli hizmeti almalı bir sonraki zamanda yine gelmeli artık burası yeterli değil” dediğimde Başkan; abi 5. Yılı açılışını tamamladık haklısın inşallah bu sezon sonunda buraya ek bina yapacağız geçen yıl kayak malzemelerinin yerini değiştirdik ek yaptık gelecek sezon için 10 yataklı pansiyon ve ek yapılacak oturma alanı yapılmış olacak, hizmetlerimiz devam edecek, bizlere inanan, güvenen insanlarımızı hemşerilerimizi asla mahcup etmeyeceğiz” dedi.

Kısa Başçiftlik gününde güzel anlar yaşadık, ailemizle kısada olsa güzel zaman yaşadık, çocuklarımız gayet güzel anlar yaşadı, değişiklik oldu, bizler Niksar’a dönüş yaparken halen Kayak tesisine onlarca aracın geldiğini görünce daha mutlu olduk, çünkü bu bölge Cenabı Allah’ın vermiş olduğu bir nimet idi.

Başçiftlik  Kayak tesisinden sonra Üçoluk tesislerine geldik burası da Murat başkanın projesi olarak hayat bulmuş ve mükemmel bir tesis, Karlı havada Göl belli olmuyor tabi ki Gölün üzeri Karlı ve buzlu ama muhteşem bir yer, Üçoluk tesislerinde yemek ihtiyacı karşılanıyor ama gerçekten de görülmeye değer bir alan ve bölge.

Üçoluk tesisinde çeşitli Et türü yemekler ikram ediliyor,   bölge insanı ya bu tesisi bilmiyor veya böyle mükemmel bir tesisi de kısa zamanda olsa bulunmanın keyfini yaşamak istemiyor.

Başçiftlik ilçesinin kalınması ve hatta göç vermemesi için hem Kayak tesisi, hem de insanların güzel bir günde Doğa ile iç içe olan bir alanda yemek ihtiyacını gidermesi özel anlardan bir tanesi olacaktır.

Başçiftlik elde var olan değerlerin kıymetini bilmeli, gurbet ellerde geçinmek için çırpınacağına kendilerine bahşedilen varlıkları değerlendirmelidir.

Başçiftlik ilçemiz hem Doğal zenginlikleri ile ekonomik girdiler sağlar, hem de var olan Tarımsal ve Hayvancılık konularına ilgi göstererek göçün önlenmesi sağlanabilir.

Başçiftlik ilçemiz  küçük çaplı çalışmalar ile kısa zamanda ciddi ekonomik girdiler sağlayacak özellikte bir bölge, bölgede yetişen Arıcılık her geçen gün büyümesi gerekirken, gençlerin sürekli göç etmeleri bölgede en değerli  üretimlerden bir tanesi olan arıcılığın bitmeye yüz tutması bile var olan değerlerin kıymetinin bilinmediğini gösteriyor.

Başçiftlik İlçemiz Tarım ve Hayvancılık alanında küçük çaplı çalışmalar yaptığında bölgeye ciddi ekonomik katkılar girdiğini görecektir.

Yıllar öncesini hatırlamaya çalışıyorum, yıllar önce Başçiftlik Belediye Başkanı rahmetli İhsan Şen belediye başkanı olduktan sonra, Başçiftlik ilçemizin ve bölgenin kaderini değiştiren bir proje gerçekleştirmiş bölgeye Hereke tipi Halıcılığı getirerek bölgenin çok ciddi ekonomik girdiler kazanması sağlanmıştı.

Niksar ve Başçiftlik ilçelerinden bahsedilince  Hereke tipi Halıcılık akla gelirdi, esnaflar çok ciddi paralar kazandı, Başçiftlik ilçesinin  bugünkü ekonomik yapısı ve şehir konumunda oluşunun en önemli nedenlerinden bir tanesi rahmetli İhsan Şen başkanın bölge ekonomisini etkileyen Hereke tipi Halıcılığın gelişidir.

Geçmişte kaybedilenler için “ah vah” demenin bir anlamı yok, geçmişte Hereke tipi Halıcılıkla zirve yapan ilçemiz ve bölgesi bugün için Tarım ve Hayvancılık konularında zirve yapabilir.

Niksar 300 metre civarında Başçiftlik ilçemizin 1500-1700 metre civarında bu bölgede yapılacak bölgeye uygun sebze ve özellikle meyvecilik bölge ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır, yeter ki bölge insanı yapılacak olan çalışmalara ilgi göstersin.

Bölgemiz çok önemli Tarım ve Hayvancılık potansiyeline müsaittir, var olan değerlerin kıymeti bilinmeli ve potansiyeller ortaya çıkartılmalıdır.

Başçiftlik ilçemizdeki kayak tesislerine bölge halkı sahip çıkmıştır, bu tesis kısmı düzenlemelerle geliştirilmelidir, çok büyük yatırım yapmanın bir anlamı yoktur, tesis küçük desteklerle gelişmesi sağlanmalı gelecek süreçler iyi değerlendirilip ilerleyen yıllarda daha profesyonel hizmetler yapılabilmelidir.

Bugün için Kayak tesisi bölge halkının ilgisindedir ve bölge halkı yapılan tesise ekonomik katkılar sağlayarak destek vermektedir, bu desteğin çeşitli kurumlar tarafından da desteklenmesi halinde ilçe ve bölge ciddi Turizm potansiyeli yakalayacaktır.

Turizm konusunda kısa zamanda çok ciddi bir beklentiye girmek hayal olur ancak dikkatli ve sistemli çalışmalar ile hem Kış Turizm mi, hem de Doğa ve Yayla Turizm mi, Tarih ve Kültür Turizm mi gelişmesi mümkündür.

Günün Sözü: Var olan değerlere sahip çıkmak gerekir.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.