Dün CHP nin 97 kuruluş yılı idi. CHP nin 97 kuruluş yılını kutlarız.

CHP Cumhuriyetin kurulmasından sonra ilk kurulan siyasi Parti yeni Halk Fırkası.

CHP nin 97. Kuruluş yılını kutlama notlarımızı yazarken, sosyal medyada yoğu bir şekilde sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun son iki konuşmasındaki küçük sözlerini öğrenmiş oldum.

CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıdaroğlu konuşmasında; “CHP 1930 yılında GALATA Köprüsünün ücretsiz olmasını sağlamıştır” şeklindeki açıklamasını dinleyince şaşkınlık yaşadım!, 1930 yılında köprüler ücretlimi idi?, diye sordum, böyle bir geçiş ücretinin olmadığını öğrendik!.

Yine CHP kutlaması yapmak için gezinirken sayın Klıçdaroğlunun bir konuşması ile karşılaştım, dünyayı yakıp kavuran Korona19 Virüsü konusunda konuşuyor; “Bir salgın mı var?, evet var, nasıl önleyeceksin? Kovit19 Virüsünü nasıl engelleyeceksin?,  iki şekilde önleyeceksin,  1. önce bulaşmayı önleyeceksin, bulaşmasını engelleyeceksin, 2.  eğer  hastalık bulaştı ise onu tedavi edeceksin”, vallahi konuşmasında çok ilginç sözler duydum, ancak bu kadarını çözme gereği duydum, ilerleyen zamanda konuşmasının tamamını yayınlayabilirm.

CHP genel başkanı sayın Kılıçraoğlunu dinleyince adeta gülme krizine kapıldım, sonra düşündüm!, sayın Kılıçdaoğlu Türkiye de yaşamıyormu?, diye aklıma soru takıldı.

CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu geçen ay partinin genel kurulunu gerçekleştirdi, kendisi genel başkan olduğu kongre süresinde eleştirildiği hususlardan bir tanesi; “partinin kongresini küçük bir alanda yapıyorsunuz, delegelerin hepsini çağırmıyorsunuz, kongreyi iptal ediniz” sözleri karşısında şı savunma yapılmış idi; “partimizin büyük kongresini yapmak mecburiyetindeyiz, Kovit19 virüsü konusunda devletin uyguladığı kurallara uygun hareket etmek için salonu ona göre düzenledik, geri dönüş olmaz, sağlık Bakanlığının uygulamalarına uygun hareket ediyoruz” dendi, yani CHP kongresinde Kovit19 hastalığının ne olduğu bilinirken, sayın Kılıçdaroğlunun, sanki Türkiye’de Kovit19 Virüsü konusunda bir şey yapılmamış gibi, hastalıkla ilgili ne yapılması gerektiğini ve hastalığa bulaşan insanların tedavi edilerek iyileşeceğini söylemesi bizde şaşkınlık yaratmıştır.

Sağlık bakanlığımız aylardan beri Kovit19 Hastalığı ile nasıl mücadele yapıldığını ve bundan sonrada halkın hastalık karşısında nasıl hareket edeceklerini her gün akşam dile getiriyorlar, ayrıca ayine sağlık bakanımız ve Bakanlık yetkilileri her gün haberlerde, Hastalığın nasıl tedavi edildiğini, insanların hastalanmaması için çok ciddi çalışmalar yapmaktadır, her gün TV lerde ve basın yayın organlarında yapılan uyarılara rağmen sayın Kılıçdaroğlunun; hastalanınca tedavi yöntemleri uygulanır” demesi bizleri şaşırtırken, aklımıza şu geliyor; sayın Kemal Kılıçdaroğlu lütfen aklımızla alay etme ne olur” demek durumunda kalıyoruz.

CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlunun Kovit19 mücadelesi konusundaki düşüncelerini aynen yazıyoruz. Kılıçdaoğlu; “AKILCI MANTIKLI YÖNTEMLERLE ÇÖZÜM ÜRETMEK ZORUNDAYIZ.

BİR SALGIN VARMI?, EVET VAR.

DÜNYADA VARMI? EVET VAR.

NASIL ÇÖZÜLECEK BU?,

NASIL MÜCADELE EDECEĞİZ?.

YİNE AKILLA, YİNE MANTIKLA, YİNE STRATEJİ İLE

NEDİR?, İKİ AYAKLI.

BİRİNCİSİ NE? ÖNCEBULAŞMAYI ENGELLEYEYECEKSİN. BUNUN ÖNLEMLERİNİ ALACAKSINIZ, YANİ KOVİT19 MİKROBUNUN, KORONA VİRÜS MİKRAONUN BULAŞMASINI ENGELLEYECEK ÖNLEMLER ALACAKSINIZ.

AKLIL VAR,  MANTIK VAR.

İKİNCİSİ NEY?,  İKİNCİ KONU, EĞER HASTALIK BULAŞTIYSA BÜTÜN ÖNMELLERE RAĞMEN ONU TEDAVİ EDECEKSİN, BU KADAR BASİT, DÜNYA BUNU YAPIYOR” diyen sayın Kılıçdaroğlunu en az 10 defa dinledim, acaba ben mi yanlış duydum?, diye düşündüm, vallahi defalarca dinledim.

CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlunun açıklamalarını bir türlü bir yere oturtamadım!, bu nasıl bir açıklamadır?. Türkiye’nin Korona19 Virüsü ile yaptığı mücadeleyi Dünya biliyor, sayın Klıçdaroğlu nasıl bilmiyor?, biliyorsa böyle basit bir açıklamayı neden yaptı?, anlamak mümkün değil.

Sanırım bu gidiş sayın Kılıçdaroğlunun şaşkınlık içinde olduğunu gösteriyor.

CHP genel başkanlığı sayın Klıçdaroğluna yaramamış, gaf üstüne gaf yapıyor, sanırım son yaptıklarının şaşkınlığı sayın Muharrem İncenin 4 Eylülde Sivas’tan başlattığı “MEMLEKET HAREKETİ” çalışmasından çok etkilenmiş olmalı ki şaşkınlık içinde ne yaptığını bilmez olmuş.

MEMLEKET HAREKETİNİ bir düşünce platformuna çevirerek ülkeyi dolaşan sayın Muharrem İnce ciddi bir siyasi rakip olarak sayın Kılıçdaroğlunu şaşkına çevirmiş.

MEMLEKET HAREKETİNİ başlatan sayın İnce henüz çok sayıda şehirlere henüz gitmedi, sanırım her iki ilde yapacağı çalışma sayın Kılıçdaroğlunun daha fazla sarsılmasına neden olacağa benziyor.

CHP nin 97. Kuruluş yılında CHP de suların kabardığını bundan sonraki süreçlerde CHP de iç çatışmaların yoğunlaşacağını düşünüyoruz.

CHP nin sıkıntısı, gerçek anlamda Atatürk’ün kurduğu CHP den çok uzak bir siyaset yapılıyor olmasıdır.

CHP yetkililer; “biz Atatürk’ün kurduğu partiyiz, Cumhuriyeti kuran kurucu siyasi düşünceyiz” dese de, bu sözler samimi CHP seçmeni için geçerli ama CHP üst yönetimleri için bu sözlerin hayat bulmadığı gerçeğini de ortaya koymakta fayda vardır.

CHP nin 97 yıl önce nasıl ve neden kurulduğunu, Atatürk’ün gerçek anlamda düşüncelerinin ve hayat felsefesinin halen CHP de varmı?, yokmu?, bunun ciddi ciddi araştırılması gerekir, yoksa CHP nin 97. yılı kutlamasının bir anlamı olmayacaktır!.

CHP nin 97. Yıl kutlaması dolayısı ile CHP Tokat İl Başkanı sayın Çağdaş Kurtgöz’ün açıklamasını aynen sunuyorum;  “Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir” dedi.

CHP’nin kuruluşunun 97. Yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 22-23. Dönem Tokat Milletvekili Orhan Diren, Merkez İlçe Başkanı Ender Ergün, İl, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililerin katıldığı törende İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Başkan Kurtgöz, yaptığı açıklamada şu ifadelere dikkat çekti; “Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım, Temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresinde attığını, 9 Eylül 1923’te de kurduğunu Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız.

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97’ nci kuruluş yıldönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz.Yegane amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. İlke ve devrimleriniz ile II. Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz.

Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir.

Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

-Partimize kuruluşundan bugüne kadar, emek veren Genelbaşkanlarımıza,

-Genel Başkan Yardımcılarımıza,

-İl-İlçe Başkanlarımıza ve yöneticilerine,

-Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlarımıza ve yöneticilerine,

-Parti Görevlilerimize,

Yıllardır hiçbir karşılık beklemeden, partimiz için mücadele eden, Kuva-yi Milliyenin tarunları, tüm emektar partililerimize saygılarımı sunuyorum

Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi…” dedi.

Günün Sözü: CHP NİN 97. YILI KUTLU OLSUN