EDİTÖR

5 SENEDE YAPILMAYANLAR YAPILACAKMIŞ!.

Seçimler yaklaştıkça belediye başkan adaylarının seçim çalışmaları içinde halka vaatlerini de görmeye başladık.

Seçimlere giren başkan adaylarının seçim vaatlerine bakınca gerçekçi olmayan vaatleri görüyoruz.

Niksar’ın en kıymetli 5 yılını yaşadık bu süreç içinde neler yapıldı?, diye baktığımızda pek fazla bir şeyin yapılmadığını görüyoruz, hal böyle iken yapılacak seçimde kazanmaları halinde yapılacak işlere bakınca çok ciddi ekonomik harcamaların yapılması halinde vaatlerin hayat bulacağını düşünüyoruz.

Yaşadığımız 5 yıl da yapılmayan, yapılamayan bir hizmet nasıl olacakta 2.  5 yılda yapılacak?, doğrusu bunu bizler kadar Niksar halkıda merak ediyordur.

Her zaman şunu ifade ettik “Niksar kaybeden tarafta olmamalı” dedik, amma lakin hep kaybeden taraftayız.

5 yıllık süreç içinde elle tutulan bir tane “Belediye İş Merkezi” var bu binada sağlıklı yapılmadı halen Kapalı Pazar yerine üst katlardan akan Tuvalet ayağı suyu akmaktadır, bu sıkıntının giderilmesi için bugüne kadar çok sayıda belediye personel tarafından müdahale yapıldı ama, kirli suyun damladığı yer tamamen kırılıp bir türlü sağlıklı hale getirilmedi!.

Kapalı Pazar yer yani sebze ve meyvenin satıldığı bir alana aylardan beri  pis su akmakta ama gıda ürünlerinin satıldığı bir yer olmasına rağmen insanlar burada satış yaparken pis suyun insanlara daha fazla zarar vermemesi için akan kısma kaplar konularak insanların üzerine damlamaması sağlanıyor ama yerlere sıçrayan su akıntılarına insanlar basarak her tarafa yayılmasına neden oluyor.

Kapalı Oto Park olarak yapılan binanın 2 katından bir tanesine yine köylü pazarı veya bir kısım mahsulat satan insanlar ürün satmaya başladı, bir başka katta mefruşat ve incik boncuk satan sergiciler yerleştirildi.

Niksar’ın en büyük problemi bugüne kadar 5-10 yıllık bir planlamanın yapılmaması idi.

Niksar belediye başkanlığını kazanıp da 5 veya 10 yıllık bir planlama yapan belediye başkanı nedense olmadı.

5 yıl içinde mahallelere “80 milyonluk yatırım yaptım” diyen bir belediye başkanına ne desek fayda etmeyecektir, biz kendi yaşadığımız mahallede bir yatırım görmedik, yollar perişan, sağlam insanlar ve de araçlar yolda giderken ciğerleri sökülüyor.

Gerçek olan nokta mahallelerin pek çok sıkıntısı var, yollar perişan, ana caddelerde bile sağlam insanları engelli yapacak kaldırım kenarlarında bordur taşları varken, engelli insanların bu şehirde yürümeleri çok zor.

Niksar da insanlar iş-aş ihtiyacı vardır, insanlarımızın işi bulması için mutlaka bir şeylerin yapılması gerekiyor.

Niksar Belediye başkanı Özdilek Özcan seçim çalışmaları içinde halka konuşurken ve yazılı metinlerinde; “Niksar Organize sanayi Bölgesinde 2000 kişiye iş verdik fabrikalar benim dönemimde yapıldı” şeklindeki sözleri gerçek dışıdır, belediye başkanı olarak Organize Sanayi başkanlığını yapmaktadır ama Organize Sanayi bölgesine hiçbir hizmet yapmamaktadır, bölgenin temizliği belediye tarafından yapılmadığını görüyor ve biliyoruz, işletmelerin İçme Suyu meselesi halen çözülmeyi bekliyor, Kanalizasyon atıkları ne yazık ki Niksar arazilerini sulayan Sulama Kanallarına akmaktadır, Organize Sanayi bölgesinin hiçbir güvenlik tedbiri yoktur, işçilerin ihtiyacı olan bir tane Mescit halen yapılmamıştır, bayan işçilerin ihtiyacı olan çocuk kreşi yapılmayı bekliyor halen hiçbir teşebbüs yapılmamıştır.

Niksar Organze sanayisi her şehirde olduğu gibi Niksar’ın da kalbi olan kuruluşken, bölgeye hiçbir yatırım yapmayan bir belediye başkanı  ve aynı zamanda Organize sanayi bölgesi başkanı olan Özdilek Özcan’ın seçimlere girerken vaatlerinin bir anlamının olacağını sanmıyoruz, vaatler yapılmak için ortaya konur.

Niksar Belediyesinin elinde altın değerinde Çamiçi yaylasında bir alan vardır, 5 yıldır bu alana hiçbir hizmet yapılmamıştır.

Niksar’ın hatta ülkemizin en güzel bölgelerinden birisi olan Çamiçi bölgesinde daha önceki belediye başkanı tarafından yapılan Kamp Karavan” bölgesi olarak yapılan muhteşem bir alanın kıymetini bilmeyen bir düşünce, nasıl olacakta “Çocuk Köyü” yapacaktır?.

Yazmamak için gayret ediyoruz ama var olan sıkıntıları hiç değilse hatırlatmakta fayda var.

Elimizdeki değerlerin kıymetini bilmeyen ve değerlendiremeyen bir düşünce nasıl olacakta kağıtlar üzerinde yazılan projelerin hayata geçmesini sağlayacaktır?.

Niksar belediyesi kendi elinde olan çok önemli para kaynaklarını elinden çıkartıp halen borç batağına doğru giderken, seçimlerden sonra nasıl bir yatırım yapıp hizmet yapacağını iddia edebiliyor?.

Niksar belediyesi adeta para basan makine konumunda olan kendi Beton Parke tesisini satarak para kazanan bir işletmeyi satarken, Niksar belediyesine ait olan Beton parke tesisinin en büyük alıcısı yine Niksar belediyesi iken bir tesis satılıyor  ve 15-20 milyon TL lik işletmeleri ve gayri menkulleri satması pek çok şeyin işaretidir.

Niksar Belediyesi hiçbir zaman iyi bir yönetim sergileyememiştir, elindeki Kum Ocağını işletemeyen, kendi ihtiyacı olan Beton Parke tesisini satarak yine  aynı tesisten kendi alım yapan bir yönetim nasıl olacakta Niksar’da yeniden seçim kazanırsa hizmet yapacaktır?.

Bizler kendimizi geriye çektik bekliyoruz.

Yazmamak için frene basıyoruz ama bu şehirde yaşayan insanlar olarak gerçek olmayan seçim vaatleri konusunda yazma gereği duyuyoruz.

Beton parke tesisini sattılar, yine bu tesisin en büyük Beton parke alıcısı Niksar Belediyesi.

Şu gerçeği ifade etmek gerekiyor.

Niksar Belediye başkanı Özdilek Özcan belediye başkanı olmanın yanında aynı zamanda bir İnşaat Mühendisi, yani Niksar Belediyesinin neye ihtiyacının olduğunu bilmesi gereken bir kişi, işin başında olan bir insan olarak Niksar Belediyesine ait olan, Beton parke tesisini satması hiçbir mazeret kabul  etmeyen hatadır.

Niksar Belediyesine ait olan ve 4 yıl önce satılan Beton Parke tesisinin yeri belediyeye ait idi, tesis makinaları belediyeye ait, belediyede yeterinden fazla işçi bulunmaktadır, Kum Ocağı belediyeye ait iken satıldı. Niksar Belediyesinin en önemli ihtiyacı olan Beton Parke tesisinden üretilen ürünün tek ihtiyacı Çimento iken satıldı sanırım 4 milyon TL civarına, para da yok, tesiste yok, borç miktarı 60-70 milyon civarında olduğu söyleniyor.

İyi bir yönetimi 5 yıl sergileyemeyen bir kişi yeni bir 5 yıl daha istiyor, ne kadar doğru taktir Niksar halkınındır!…

Günün Sözü: BU ŞEHRE KÖTÜLÜK YAPMAMAK GEREKİR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.