EDİTÖR

19 bin Oymu? Yoksa?.

Seçimler de finale doğru yaklaşırken küçük notları yazmakta fayda var diye düşünüyoruz.

Niksar seçimlere şehir merkezinde 24 bin  seçmenle sandık başına gidiyor.

Niksar seçimlere 24 bin oy ile sandık başına giderken, ortaya ilginç noktalar çıkmaya başladı.

Seçimlerde 19 bin oy mu hakim?, yoksa 5 bin oy mu hakim?.

İlginç değil mi?, sayıya bakınca tabi ki 19 bin oy 5 binden daha fazla ama, seçimleri favorisi 5 bin oy!.

Nasıl mı?.

Niksar şehir merkezinde 24 bin oy var, bu oy sayısının dağılımının partilere göre dağılımı 19 bin sağ seçmen var, 5 bin sol seçmen var.

Peki biz bunu neden not olarak düşüyoruz?, Niksar belediye başkanı ve belediye başkan adayı Özdilek Özcan seçim çalışmaları başlayınca halka şirin gözükmek için veya gönlünü alabilmek için bir gayret içine girdiğini, çalışmaları içinde daha önce köy olan Boğazbaşı (Dönekse) ve Haydarbey köylerini Niksar şehir içine alarak mahalle yaptı, köylerimiz mahalle olmasından sonra seçimlerde yaklaşınca, bu iki (köy) mahallede hummalı bir çalışma başlattı.

Seçimler başlayınca belediyelerin halka şirin gözükmesi için seçimlere kadar hızlı çalışması aslında doğru gibi gözükse de yanlıştır, özellikle mevcut belediye başkanı rutin işlerine deva etse, yapılan hizmeti zaten vatandaş görecek ona göre karar verecektir, 4.5 yıl hizmet yapmadınız ise, son 6 ayda yapılan çalışmadan dolayı halk mevcut belediye başkanına; “aferin çok iş yaptı” demeyecektir.

Niksar şehir merkezine bağlanan Haydar bey ve Boğazbaşı köyleri seçimlerde oylarını %99 unu sosyal demokrat partilere oy veriyor, yani CHP seçmenlerinin hakim olduğu köylerimiz, son yapılan seçimlere bakıldığında Boğazbaşı ve Haydarbey köylerinde kullanılan 800 civarında oyun 30 tanesi AK Parti ve MHP ye gelmiş, 750 oy CHP ye gitmiş, yani Niksar şehir merkezinde belediye seçimlerinde sosyal demokrat oylar birden 800 artmış, bu konuda daha önce birkaç not yazmıştı.

31 Mart seçimlerine giderken belediye başkanları seçim bölgelerini ziyaret ediyorlar, ziyaretler resimlerle video çekimleri ile halkımıza yansıtılıyor, yapılan toplantılardan halk haber almış oluyor bizler belediye başkan adaylarının seçim çalışmalarına karışmıyoruz.

Niksar da seçmen yapısı belli, her seçim yapıldığında belediye başkanlığını ya MHP veya AK Parti kazanıyor, bu seçimde de öyle gözüküyor gibi idi, ama CHP aday çıkartmayıp İyi Parti adayı Emrah Köknar’ı destekleyeceğini açıklayınca, Niksar’da seçim sonuçları birden karışı verdi.

Yazımızın başlığında “19 bin mi? Yoksa?.” dedik, devamı, şu şekilde Niksar’da seçimin galimi 19 bin seçmen kitlesi mi, yoksa 5 bin seçmen kitlesi mi?, seçimlerin seyrine bakınca özellikle belediye başkanı Özdilek Özcan’ın seçim çalışmalarındaki hizmet yapmasına bakınca, Niksar’da sağ seçmen olarak 19 bin seçmenin oyu değil, 800 seçmenin oyunu almak için yoğun bir gayret içinde olduğunu görüyoruz.

Seçimlere 6 ay kala Niksar Boğazbaşı ve Haydarbey mahallelerine gidin bakın, bu mahallelerimizdeki belediye çalışmaları kadim şehir,  Tarihin başkenti Niksar şehir merkezinde olmadığını görüyoruz.

Niksar şehir merkezinde yapılmayan çalışmaları vatandaşlarımız ve siyasetçiler Haydarbey ve Boğazbaşı mahallerinde görünce, şaşkınlık yaşadıklarını ifade ediyorlar, dolayı ile 19 bin oy mu, yoksa 5000 bin oyun 800 oyumu seçimlerin hakimi olacak” diyorlar.

Bu şehirde yaşayan her insana hizmet götürmek belediyenin görevidir, her insan devletin tüm imkanlarından faydalanmalı, ama seçimler yaklaşınca sırf oy adına insanların dikkatini çekmek seçmenleri gerçekten etkiler mi?.

Boğazbaşı ve Haydarbey mahallerindeki yoğun belediye başkanı çalışmasında her iki mahallenin Su ve Kanalizasyon işi ve yolların beton parke kaplama çalışması son aşamaya geldiğini bitmekte olduğunu görüyoruz, ayrıca Haydarbey köyünün bitişiğinde Kum Çiftlik köyü de mahalle oldu, bu mahalleye şu ana kadar hiçbir belediye hizmeti gitmedi!, bu mahallede oy hakimiyeti AK Parti ve MHP de, Haydarbey köyü ile bitişik bir mahalle, ilginç değil mi?.

Tarihe not düşüyoruz.

24 bin oy içinde 23 bin oya hakim şehirde yaşayanlar hizmet alamazken, son 6 ayda Haydarbey köyüne  Su, Kanalisazyon, yolların tamamen Beton parke kaplanması ve 3 katlı büyük bir alanda yapılan Cem Evi yapımı,  Boğazbaşı köyüne İçme suyu şebekesi tamamen değişmesi ve yeni şebeke tesisi kurulması, Kanalizasyon yapılması, yolların tamamen genişletilip duvarların yapımı ve yolların beton kaplama yapılması.

Niksar’ın kuruluşundan bugüne kadar mahallesi olan Bağlar mahallesi, (Jandarma) arkası Kanalizasyon meselesi halen çözülmedi, kuyulara akan kanalizasyon şebekesi var, Ayazma Mahallesi aynı şekilde hizmet bekliyor, Aydınlık Evler mahallesi mahalle olarak kurulalı 50 sene olmuş, halen Kanalizasyonu ve İçme Suyu şebekesi sağlıklı çalışmıyor, mahallenin kanalizasyonu Çimenözü köyü tarım arazisine akıyor, hayvanlar zarar görüyor, köy halkı kanalizasyon ayağını kapatıyor, evlere kokudan durulmuyor, Ayvaz mahallesi ve göz bebeğimiz Çamiçi yaylasının Kanalizasyon meselesi halen bekliyor.

Biz bu notları eleştirmek için yazmıyoruz, tarihe not düşüyoruz.

Bir şehirde 24 bin oy var, bu oyun partilere göre dağılımı belli ama, seçimlerin şampiyonu, favorisi ne yazık ki 800 oy olduğunu görüyoruz.

Seçimlere yaklaşırken 800 oyun bulunduğu mahallede yaşayan insanlarımızla sohbet yaparken; hayırlı olsun mahalle oldunuz, Yol, Su, Kanalizasyon ve Cem evi de yapıldı, oylar nereye” dediğimizde; “oylar belli değil, bu sefer az miktarda AK Partiye oy verilecek, hizmet yaptı belediye” diyorlar, bu arada bizde önemli bir hususu dile getirdik; “peki AK Parti bu memlekete 17 senedir hizmet yaptı, neden yeterli  oy vermediniz 24 Haziran seçimlerinde de çok az oy verdiniz neden?” dediğimizde biz AK Partiye oy vermiyoruz, bu seferde vermeyeceğim ama yapılan hizmetten dolayı oy verecekler var, ayrıca oy vermek zorunda da değiliz, belediye bizi şehre bağladı bizim sırtımızdan devletten para alıyor tabi ki hizmet yapacak, ama çok oy verilmeyecek, eskiye oranla biraz oy verilecek” dediler.

İlginç bir seçim süreci yaşıyoruz, bakalım seçmen bu seçimde ne yapacak?.

23 bin oyu veren şehir merkezinde pek çok mahalle kanalizasyon meselesinden dolayı sıkıntı yaşarken, Hamidiye mahallesinde AK Partili seçmenlere 100 metrelik toprak yolu 5 yıldır yapılmazken, 800 oya sahip iki mahalleye sınırsız hizmetin kısa zamanda götürülmesi dikkat çekiyor.

Şu gerçeği de görüyoruz; “CHP belediye başkanı adayı çıkartmadı ama, İyi partiye sınırsız destek veriyor ve CHP seçmeninin İyi partiye oy vermesi için yoğun çalışma içindeler, bakalım seçmenler kime neden oy verecekler?.

Toplamda 800 oya sahip iki mahalle oyları 23 bin oydan daha kıymetli hale gelmiş, ama şu gerçeği ifade edelim; Boğazbaşı ve Haydarbey mahallelerinde oyların çoğu İyi Parti adayına gideceğini görüyoruz.

Şu ata sözü önemli; Sular yükselince Balıklar Karıncaları yer, Sular çekilince de Karıncalar Balıkları yer.

Kimse bugünkü üstünlüğüne,  gücüne güvenmemeli…

Çünkü kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar verir.

Günün Sözü: SEÇİMLER DEMOKRASİNİN AYNASIDIR.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.