Yerli ve Milli Olmak ne kadar değerli ve kıymetli oluğunu bir kez daha anlamış olduk.

Yerli ve Milli Otomobilimiz TOGG, Yerli ve Milli yollarımıza çıktı maşallah ülkemiz insanlarının %99 unun taktirini aldı, %1 lik bir kesim var onlarında eleştirilerini aldı ve 2019 yılının son günlerinde Otomobil Dünyasına imza atmış oldu.

YERLİ VE MİLLİ OLMAK çok önemli, hele şu geçtiğimiz günlerde daha da önemli.

Türk Öğün, Çalış Güven sözünü hatırladım.

Türk olmakla Öğün, çok Çalış ve kendine Güven, sözleri her zaman önemli ama günümüzde daha önemli hale geldi.

Yerli ve Milli TOGG Otomobilini çok şükür yollarda ilk deneme sürüşü gerçekleşti.

Türk milleti olarak ilk defa bir Yerli Otomobil sahibi oluyoruz, pardon 2. defa Otomobil yapan ülke oluyoruz.

Bilmeyenlere bir kez daha ifade edelim, ilk Yerli ve Milli Otomobil Devrim 1 ve Devrim 2 Otomobili yapılmış idi, 1961 yılında yapılan bu otomobiller o günkü teknoloji ile mükemmel tasarlanmış, tamamen Türk Mühendis, usta ve atölyelerinde Eskişehir de yapılmış idi, sonu malum 1961 yılındaki Cumhurbaşkanı tarafından araca yeterli “Benzin” konmadığı için yapılan araç ve Otomobili yapan Türk Mühendisler, ustalarının bütün emekleri bir çift söz ile çürümeye terk edilmişti.

Türk Milleti “Zekidir” sözü iş olsun diye söylenmemiştir ama, yıllarca yapılan yenilikler hep örselenmiş, yapılan işlere  “tu kaka” denmiş, mucitlerin ve icatcıların önü kesilmiş, sonrası malum, Balık Tutmayı bilen bir Millet iken, Balık yemeyi meslek edinmiş millet haline gelmeye başlamışız!.

1961 yılında başlayan Türk Otomobili serüveni 2018 yılına kadar Buzdolabında bekletilmiş, Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan; bu ülkede otomobil yapacak babayiğitler çıkar” sözleri ile Buzlukta donmuş bir hizmet, dolaptan çıkartılarak yeniden hayat bulması için yola çıkılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1961 yılında ilk Otomobili yaptığında o günün Cumhurbaşkanı yapılan hizmeti elinin tersi ile çöpe atılmasını sağlamamış olsa idi, bugün ülkemizde Otomobil sanayisi gelişmiş olacaktı ve Türkiye Cumhuriyeti bugün daha güçlü bir ülke olacaktı, ama bu ülkeyi yönetenler 1961 yılında ülkenin kaderini değiştirecek Otomobil yapımını durdurarak en büyük kötülüğü yapmış oldu.

1928 yılında Vecihi Hurkuş’un yaptığı Uçağı, 1936 yılında Nuri Demirağ’ın yaptığı Uçakları, 1961 yılında yapılan Devrim 1 Otomobilini unutmadan bir tarafa bırakarak 2019 yılında yapılan TOGG marka Otomobile geldiğimizde nasıl bir manzara görüyoruz?.

1961 yılında Türk Mühendis ve ustalarının yaptığı Devrim Otomobilini elinin tersi ile yiterek depoda çürümeye terk eden bir Cumhurbaşkanı ve çalışma arkadaşları vardı, 2019 yılında Türk müteşebbisleri bir araya getirip YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİL yapılmasını isteyen ve yapılan her çalışmaya destek veren, iş adamlarını her konuda destekleyen bir Cumhurbaşkanımız var.

1961 yılında yapılan Devrim 1 Otomobili yapıldığında yerli ve yabancı basın mensuplarının çoğu yapılan Otomobil hakkında çok adice saldırlar yapıp Otomobilin Depoya kaldırılmasını isteyen çoğunlukta basın mensupları ve Halk vardır. 2019 yılında yapılan TOGG isimli Otomobilin tasarım ve yapım aşamasında  destek veren %99  destek veren basın mensupları ve halk var.

Peki; Yerli ve Milli TOGG isimli Otomobile karşı gelen %1 lik halk ve siyasetçilerin amacı nedir?, bunun detayını çok bilmemekle birlikte şunu söylemek sanırım doğru olacaktır; sayın Recep Tayyip Erdoğan “düşmanlığı veya çekememezliği” olarak düşünüyoruz.

Yerli ve Milli Otomobilin hayat bulansını çekemeyen bazı siyasetçilerin ilginç tepkileri var, CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu eleştirenler arasında, HDP den beklenen hayır tepkisi gelince İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu güzel cevap vermiş; HDP’li Sezai Temelli, Kanal İstanbul ve yerli otomobile saldırmış. Elektrikli araç için de “motoru yok” demiş. Molotof dışında bir şey görünce şaşırıyorlar haliyle” diyerek mükemmel bir cevap vermiş.

Peki Yerli ve Milli Otomobilin yapılmasını hazmedemeyen bir siyasetçi ve bu ülkenin eski Merkez Bankası  Başkanlığını yapmış Durmuş Yılmaz ne demiş?; “Bilen var mı, Yerli ve Milli Türk otomotiv fabrikası hangi şehrimizde? Açılış kurdelası ne zaman kesildi?” diyen eski Merkez bankası Başkanı ve İYİ Parti genel başkan yardımcısı var!..

1961 yılındaki “hayırcı” zihniyet 2019 yılında da “hayır” demeye devam ediyor.

Son bir değerlendirme;

EĞER !!!
60 yıl önce,’Devrim’ otomobili engellenmeseydi,
Belkide bügün dünyanın en büyük otomobil devi,
Türkiye olacaktı !!!

Bugün yerli otomobil !!!
5 ayrı model olacak,
Bursa’da üretilecek,
4 bin 323 kişi istihdam edilecek,
Yıllık üretim kapasitesi 175 bin adet.

Dün sahip çıkamadık bari bugün sahip çıkalım. Yoksa bu utanç bize 100 yıl yeter… Yerli Otomobilimiz Hayırlı Olsun.

13 yıl önce olsaydı, bu adamın uçağı dağa çarpacaktı(!)
10 yıl önce olsaydı bu adam intihar etmiş(!) olacaktı!
9 yıl önce olsaydı, bu adam Ergenekon’cu(!) olacaktı.!
7 yıl önce olsaydı bu adamın zina haberleri(!) çıkacaktı!
5 yıl önce olsaydı bu adam yolsuzluk iddialarına(!) karışacaktı!
Temizlik uzun sürdü ve bu adam adını altın harflerle tarihe yazdırdı.
Yerli otomobilimizin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, beyin göçünü tersine döndürmeyi başarmış

Gürcan Karakaş; ODTÜ’den mezun oldu, ASELSAN’da görev yaptı.. Başarıları Almanların dikkatini çekti ve Almanlar tarafından transfer edildi.
BOSCH markasının başına getirildi. YERLİ OTOMOBİL hakkında teklif gelir gelmez duygulandı, hiç düşünmeden görevinden istifa edip vatanına hizmete geldi.

Günün Sözü: YERLİ VE MİLLİ TOGG ONURUMUZDUR.