yesilniksar

YAZMAMAK İÇİN MÜCADELE YAPIYORUM!.

Bugün bir arkadaşımızla sohbet yaparken şunları sordu; “Cemalettin sen bazı şeyleri pas geçiyorsun özellikle yolsuzluk ve usulsüzlükleri hiç pas geçmezdin ama” dedi ekledi.

Niksar Çamiçi yaylamız Niksar halkı içinde, bölge halkı içinde ülkemiz içinde önemli bir dinlenme yeri, hayatın en güzel geçeceği önemli bir yerleşim yeri.

Niksar Çamiçi yaylasında 1000 civarında konut bulunmaktadır, bu yerleşim yeri yaz aylarında on binlerce insanın gezip dinlendiği mükemmel bir yerleşim yeridir.

Çamiçi yaylası konusunda çok insan çok şeyler söyler, yazar, anlatır, ama bu müstesna bölge bir türlü insanların en sağlıklı yaşayacağı bir yer olarak hizmetlere karşılık veremez!.

Çamiçi yaylası Cenabı Allah’ın Niksar’lı ya, bölge insanına ve hatta insanlığa sunduğu en mükemmel yaşanacak yerleşim alanlarından bir tanesidir, ama biz insanlara sunulan bu muhteşem güzelliğin kıymeti, yine biz insanlar tarafından yeterince kıymeti bilinmez.

Çamiçi yaylasında halen İçme suyu sıkıntısı devam etmektedir, alt yapı olarak kanalizasyon sistemi yıllardır bitirilememiştir, bahçelerin sulanması için ise Su yoktur insanlar bahçelerinde yeşilliğin olması için kişisel olarak kuyular açarak sulama suyu veya içme suyu ihtiyacını karşılamaya çalışıyorlar, bazı insanlarımızda şartları zorlayarak bahçelerinin önünde yeşilliğin korunması için içme suyundan ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Çamiçi yaylamız yol konusunda biraz şanslı gibi, İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan yolun geçmesi, bölgede bazı yerleşim alanlarının çokluğu yol konusunda kısmen de olsa rahatlık sağlıyor, Karayolları ve Özel İdare yol konusunda destek sağlamış oluyor.

Çamiçi yaylasının bu önemli sıkıntılarını yazınca, neden bu problemlere çözüm bulunmuyor?, diye bana soranlar ve benimde başkalarına sorduğum sorular var tabi ki.

Çamiçi yaylamızın alt yapı yani kanalizasyon sıkıntısı bundan 10 yıl önce çözülmeye başlanmıştı.

Niksar eski belediye başkanı sayın İdris Şahin 2008*2009 yıllar arasında tam hatırlayamıyorum ama, İller Bankası desteği ile Niksar Çamiçi yaylasının kanalizasyon meselesi çözülmüş idi.

2008-2009 yıllarında Çamiçi   yaylasının kanalizasyon ihalesi yapılmış, yapım işçiliği Niksar Belediyesi tarafından yapılacak, diğer tüm malzemeler İller Bankasının verdiği kredi ile malzeme temin edilmek üzere çalışma yapılmış idi, yani Niksar Belediyesi İller Bankasından Çamiçi yaylasının Kanalizasyon işi  için şartlı kredi kullanmış, işin başlangıcından tamamlanmasına kadarki alan kanalizasyon malzemesi İller bankasının kredisi ile alımı yapılmıştır.

Hani insanlarımız bizlere neden bazı şeyleri pas geçiyorsun?, diye sorduğunda; bizlerde; arkadaşlar hiçbir şeyi pas geçmiyoruz da, bizler haber yapınca arkamızda bizi destekleyecek hiçbir kurum ve kişi kalmıyor, yazmaya başlıyoruz, sonra bir de bakıyoruz ki güçler dengesi bozulmuş, memleket ve millet yararına çalışması gereken kişiler ve kurumlar kendisini geri çekmiş bizler, dertlerimizle baş başa kalıyoruz.

Peki şimdi sormaya başlayalım. 2008-2009 yıllarında İller Bankası kredisi ile alınan Çamiçi yaylasının Kanalizasyon hizmeti neden yapılmadı?.

Çamiçi yaylasının Kanalizasyon hizmeti için alınan milyonlarca lira değerindeki malzemeler nerede?, kimde?.

Çamiçi yaylasının Kanalizasyon hizmeti için alınan malzemeler şartlı alınan malzemeler olduğu herkes tarafından biliniyor, her şeyden önce belediye başkanları, Fen İşleri Müdürleri ve belediye yetkilileri bunu biliyor, bu işler bilindiği halde neden 10 yılı aşkın zamandır Kanalizasyon işi bitmedi?.

Çamiçi yaylası Kanalizasyon şebekesi eski Belediye Başkanı İdris Şahin döneminde başlatılmış, Kanalizasyonun döküleceği alandan, Kebap Ocakları bölgesine kadarki alanda döşeme çalışmaları yapılmıştı, bu çalışmalar kısa zamanda tamamlanması gerekirken 10 yılı aşkın zamandır yapılmaması düşündürücüdür ve İller Bankası kreşi ile alınan malzeme nerededir, kimler nerede kullanmıştır?.

Bizler unutmadık, unutmuyoruz ama, bizlere sahip çıkması gereken devletin kurumları ve yetkilileri sahip çıkmıyor, çıkmadıkları gibi birde sıkıntıya düşmemiz için işlemler yapılıyor.

Peki bizler daha önceki yıllarda işin üzerine pek fazla gitmedik, aradan geçen yıllar içinde belediyemizin milyonlarca lira değerindeki borular ve malzemeler nerede ve kimlerin elinde kullanıldı?.

Şimdi bana birileri kızacak; “bu işte nerden çıktı” diye, nerden çıkacak kos koca 10 yıl geçti kimse tın!… bile demedi, eh ne yapalım yine sıkıntılı ihale bizim başımıza kaldı.

Çamiçi yaylasında yaşayan ve sıkıntı çeken insanlar bizleri her gördüklerinde, dertlerini, şikayetlerini iletiyorlar, sıkıntıları yetkililere ilettiklerinde “çözüm bulacağız diyorlar aradan yine bir yıl geçiyor, çözüm bulan yok” diyorlar.

Niksar Çamiçi yaylasında 2008-2009 yıllarında İller Bankası kredisi ile alınan kanalizasyon işi neden yapılmadı?, İller Bankası kredisi ile alınan malzemeler başka alanlarda kullanılmasının mümkün olmadığı bilindiğine göre  kredi ile alınan malzemelerin hesabını kimler verecek?.

Niksar Belediyesi geçen yıl Çamiçi yaylasının kanalizasyon işinin yapılacağı ifade edilmiştir, bugüne kadar yapılmadı, belediye yönetimi yeni bir ihalemi yapacak?, yoksa eski malzemeleri kimler aldı ise bu malzemeleri geri alıpdamı hizmet başlayacak?.

Hani bana diyorlar ya; bırak karışma, sen yazmasan da zaten FETO terör örgütünden gasp edilmek istenen bina devletin olacaktı, sen kendine neden pay çıkartıyorsun?” diyorlar.

Peki tamam anladık, biz zaten kendimizi bir paye istemedik, istemiyoruz da, yeter ki devletin malına sahip çıkanlar olsun.

Aha da yazdık bakalı bu kabak kimin başında patlayacak.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.