yesilniksar

YARGININ KALBİ TOKAT’TA ATTI

Cumartesi ve Pazar günleri Tokat’ta ve Niksar’da önemli etkinlikler düzenlendi, aynı günler Tokat’ta ve ilçemizde  15 Temmuz ihanet darbe girişimi ile ilgili tepki veren programlar yapılırken, Tokat merkezde Yargının Kalbi Tokat’ta attı.

Her yıl düzenli olarak yapılmaya çalışılan “Tokat’lı Hukukçular Buluşması” gerçekleşti, Tokat’ta yapılan etkinliğe Yargının en önemli isimleri Tokat’ta buluşarak önemli konuları tartıştı, karşılıklı soru cevaplarla önemli bir toplantı yapılmış oldu.

“Tokat’lı Hukukçular Buluşuyor” toplantısına Yargıtay 13. Ceza dairesi Başkanı sayın Vuslat Dirim bey ve yüzlerce yargı mensubu katıldı, Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı sayın Vuslat Dirim toplantıya katılmak üzere Niksar’a gelerek saygıdeğer anne ve babasını ziyaret etti, daha sonra gazetemize gelerek bizleri onurlandırdı, saygıdeğer başkanımızla bir süre sohbet yapma imkanımız oldu.

İki önemli gün Tokat’ta gerçekleşti, 15 Temmuz ihanetinin ne olduğunu bilmeyen kimse zaten yok, bu önemli günde kutlamamı desek, yoksa Türk milletinin yeniden dirilişimi destek, her iki başlıkta bu önemli gün için olabilir tabi ki.

15 Temmuz ihanetini çok yazdık, yazmaya da devam edeceğiz inşallah bugün bir başka önemli toplantı hakkında yazmakta fayda var sanırım.

Yargının kalbi Tokat’ta attı, sözü Tokat için önemlidir, gerçekleşen toplantıda en önemli ve değerli yargıçlarımızın duygu ve düşüncelerini dinledik, önemli düşüncelerini bizlerle paylaştılar bir gazeteci olarak değerli görüşlerini kendimize rehber olarak alacağız.

Tokat 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen panelde yapılan konuşmalardan bizler faydalandık inşallah kısa değerlendirmelerimizi saygıdeğer okuyucularımızla paylaşacağız.

Yargı mensupları kendi yaşadıklarını ve uygulama içinde olan önemli konuları konuştular ve tartışmaya açtılar, bizlerde yapılan toplantıya katkı sağlamak açısından birkaç soru sorma gereği duyduk, sonra vazgeçtik!.

Okuyucularımız bizleri yakından takip ettikleri için 15 temmuz ihanet darbe girişimini gerçekleştiren ihanet içindeki hainlerle ilgili yazı yazmaktan hiçbir zaman geri durmadık, bundan donrada durmayacağız.

Bizler yanlışı yazmaz isek, mesleğimizi doğru yapmamış olacağız, aslında gazetecinin yaptığı görev bir bakıma yargı mensuplarına önemli katkı sağlamaktır, olayların akışını sağlıklı haber yapınca  olayların aydınlanmasına önemli katkı sağladığımızı düşünüyoruz.

Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşen buluşmaya katıldık, güzelde oldu, hem gazeteci olarak bilgi dağarcığımıza önemli konuları aldık, aynı zamanda gazeteci olarak nasıl tehlikelerle karşı karşıyayız onları değerlendirme imkanı bulduk.

Cumartesi Tokat Barosu Başkanı Avukat sayın Faruk Bostancı misafirlere  hoşgeldiniz konuşması yaparak; “bugün 4. sünü yapmaktan gurur duyduğumuz Tokatlı Hukukçular Buluşuyor, programına katılmanızdan dolayı şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum, yapılan etkinliğin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek teşekkür konuşması yaptı.

Tokat Barosu Başkanı Avukat sayın Faruk Bostancı’nın konuşmasından sonra Tokat Belediye Başkanı sayın Eyüp Eroğlu, misafirlere “hoş geldiniz” diyerek  “Tokat’lı Hukukçular Buluşuyor” etkinliğinin 4. Sünün yapılmasından büyük mutluluk duydum, Tokat Belediye başkanı olarak ve bir hukukçu olarak bu anlamlı günün yapılmasına vesile olan başta Tokat Baro başkanımız sayın Faruk Bostancı bey, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdür yardımcısı sayın Erdinç  Erdinç Avşar beye, Adalet Akademisi Başkan Yrd. Mustafa Artuç beye  ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, gerçekleşen etkinliğin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum, bu anlamlı etkinliğin Tokatımız da ve Tokatlı Hukukçuların başarmasından dolayı da ayrıca mutlu olduğumu ifade etmek isterim” dedi, daha sonra AK Parti Tokat Milletvekili sayın Mustafa Aslan kürsüye gelerek; “saygıdeğer konuklar ve meslektaşlarım demekten gurur duyduğum değerli hukukçu dostlarım bugün 4. sünün  Tokatlı Hukukçular Buluşuyor etkinliğinin ilimizde yapılmasından dolayı mutluluğumu ifade etmek isterim, anlamlı ve güzel bir günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum, anlamlı ve güzel etkinliğin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum” diyerek kısa ve anlamlı konuşmasını yaptı.

Etkinlikteki konuşmalar tamamlandıktan sonra panelistler davet edildi, yapılan panel Moderatörlüğüne Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı sayın Vuslat Dirim davet edildi, Palenlistler; sayın  Melih YARDIMCI- Avukat,  Prof. Dr. sayın İbrahim ÖZBAY – Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve GOP Üniversitesi Hukuk Fakültesi kurucu başkanı, sayın  İzzet BAŞARA – HİGM Bilirkişilik Daire Başkanı, sayın Halil AYDIN – Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 4.Hukuk Dairesi Üyesi,  sayın Mustafa YILDIZ- Sivas Cumhuriyet Savcısı panalistler olarak katılım sağladılar.

Tokatlı Hukukçular Buluşuyor panelinde Modaratör olarak görev yapan Yargıtay 13. Ceza dairesi Başkanı  sayın Vuslat Dirim, kısa teşekkür konuşması yaptı; “ sayın Valim, saygıdeğer meslek taşlarım Tokatlı Hukukçular Buluşuyor etkinliğinde bir arada olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim, bu anlamlı etkinliğin ilimizde olması bizleri mutlu etmektedir, burada panelistler önemli konuları anlatacaklar sonrasında soruları alarak soru cevap şekilde bize verilen görevi tamamlamış olacağız, yapılan çalışmaların ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan dilerim” dedi ve ilk paneliste söz verdi.

Gerçekleşen etkinlikte panelistler önemli konuları dile getirdiler, Melih Yardımcı – Avukat Konusu;  “Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa” idi sayın Yardımcı Tokat’lı kahraman Gazi Osman paşanın hayatını anlattı, pek çok bilinmeyen noktaları kısa olarak ifade etti.  Prof. Dr. sayın İbrahim Özbay Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi, konusu;  “İcra Hukuku Uygulamasında Temel Hakların Gözetilmesi” hakkındaki düşüncelerini ifade ederken İcra hukukundaki konuları çok açık ve net ifade etti, pek çok bilinmesi gereken konulara açıklık getirdi.  Sayın İzzet BAŞARA – HİGM Bilirkişilik Daire Başkanı, konusu; “6754 Sayılı Bilirkişilik Kanunu ve Uygulaması” hakkında detaylı bilgiler sundu, “bilirkişilik konusunda yargıçların daha dikkatli ve duyarlı olması gerektiğini, gerektiğinde yargıçların Bilirkişinin yapacağı görevler konusunda daha dikkatli çalışmalar yapabilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sayın Halil AYDIN – Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 4.Hukuk Dairesi Üyesi, konusu; “Hukuk Yargılamasında İstinaf” mahkemeleri ve uygulamaları hakkında düşüncelerini ifade etti. Sayın  Mustafa Yıldız – Sivas Cumhuriyet Savcısı konusu;  “Ceza Uygulamasında Uzlaştırma” konusu idi yeni uygulamaya başlayan uzlaştırma konularında Cumhuriyet  Savcılarının daha dikkatli olmaları halinde bu kanunun mahkemelerdeki iş yükünün azalmasına vesile olacağını açık ve net ifade etti.

Tokatlı Hukukçular Buluşuyor etkinliğinin 4. sünün ilk günü, Panel programından sonra Tokat’ın tarihi alanları gezildi gece Tokat Emniyet Müdürlüğü sosyal tesislerinde akşam yemeği ikram edildi ve ilk gün programı son buldu.

Günün Sözü: ADALET HERKESE LAZIMDIR.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.