Son günlerde dünyayı ayağa kaldıracak müjdeli haberler ülkemizden geliyor.

AB ülkeleri ve ABD neden ülkemizde siyasi KRİZ yaratmak istiyorlar?.

Fransa Cumhurbaşkanı neden; “bizim derdimiz Türk Milleti değil, bizim derdimiz Recep Tayyip Erdoğan” diyor?.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarı yıkıldığında kaybedecek olan yine Türkiye olacağı için adamlar direk Türk milletini hedef alacak açıklamalardan kaçarak, ülkemizde %25 lik kesim Cumhurbaşkanını istemediği için hedeflerine %75 i almıyorlar.

Tamam da Cumhurbaşkanımız bu ülkeye hizmet yapıyor.

97 yıllık Cumhuriyet tarihinde yer altı zenginliklerimize  sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin seçilmiş Cumhurbaşkanını bir başka ülke Cumhurbaşkanı “onu istemiyoruz” şeklindeki sözleri Türk milletine yapılmış bir hakarettir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak güçlenmeye, Enerji bakımından bağımsız bir ülke olmak için gayret sarf edilmektedir.

Devletimiz, yani hükümetimiz devlet kaynaklarını kullanarak, Denizlerde enerjide kullanılan madenleri bulmaya çalışıyor.

97 yıllık Cumhuriyet döneminde devletimiz son yıllarda yer altı ve yer üstü Doğal kaynakları bulmak için olağan üstü çalışmalar yaparken, Yunanistan’ın sürekli ülkemiz aleyhinde dünyada çalışma yapması ve Yunanistan’a destek vererek ülkemizin milli menfaatlerine karşı cephe açılmasını her Türk evladı iyi düşünmelidir.

Cumhurbaşkanımız ülkemiz menfaatleri için gece gündüz çalışırken, Yunanistan ve Fransa’nın ülkemizde kaos yaratma isteklerini iyi görmemiz gerekiyor.

Son günlerde Bilin insanları ve işin ehli insanlar ülkemiz bölgelerinde ciddi yakıt rezervlerinin olduğunu açıklayınca Fransa’nın ülkemiz aleyhine neden kampanya açtığını anlamamak için aptal olmak gerekir.

Geçen ay Karadeniz de  320 milyar metre küp Doğal Gazın bulunması ve son günlerde, emekli Tümgeneral Cihat Yaycı; “Girit’in Güneyinde 572 yıl yetecek Doğal gaz var” demesi, biz Türk insanını heyecanlandırırken, Yunanistan üzerinden bölgemizdeki Doğal kaynaklara sahip olmak isteyen Fransa’nın ihanetini iyi görmek zorundayız.

Şu düşünceleri okurken heyecanlanıyoruz, işte işin ehli insanlar ve bilim insanları bölgemizdeki Doğal kaynaklar hakkındaki düşünceleri; Şuandaki hesaplamalara göre Girit’in güneyindeki doğalgaz rezervleri, Türkiye’nin 572 yıllık ihtiyacını karşılayacak düzeyde” şu sözleri duyunca heyecanlanmamak mümkün değil.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi ve Enerji Ekonomileri Derneği Başkanı sayın Gürkan Kumbaroğlu’nun Yenişafak gazetesine yaptığı açıklama; ”Sirte Havzası başlı başına Süper Havza olarak adlandırılıyor. Orada Müthiş bir potansiyel bulunduğu öngörülüyor. Dünyadaki 25 süper havzadan biri zaten. Petrol ve Doğal gazda Kuzey Afrika’nın en verimli havzası olarak tanımlanıyor. Bölgenin potansiyeli çok yüksek. Dolayısıyla Türkiye’nin bu tür bir bölgeye girmesi ve sonrasında bulgu yapması çok yüksek. Onun dışında Doğu Akdeniz’de arama yaptığınız her yerde Önemli bir potansiyel var. Çünkü bölge enerji zengini. Tüm incelemeler da bunu meydana koyuyor.” diye konuştu.

Ve; “TÜRKİYE ENERJİ KONUSUNDA UYANDI” Türkiye’nin enerji Konusunda uyandığını ve son senelerde peş peşe aldığı sondaj gemileri ve attığı Adımlarla da bunu net bir biçimde sahada gösterdiğinin altını çizen Kumbaroğlu, ”Türkiye bundan sonra denizlerde çok daha aktif olacak. Haklarını sahip çıkacak kararlılıkta Adımlar atmayı da sürdüreceğini öngörebiliriz. Libya Anlaşması da bu kapsamda Bölgede Türkiye’ye hukuki bir TEMEL kazandırdı. Şimdi orada da arama yapmaya başlayacağız ve kimse de buna karışamayacak.” dedi. Bundan sonra yeni müjdenin Karadeniz’den mi yoksa Akdeniz’den mi geleceğini merakla takip edeceklerini ifade eden Gürken Kumbaroğlu, gözlemlerin her iki doğrultuda da potansiyelin yüksek bulunduğunu gösterdiğini söyledi.

189 BİN KM’LİK ALANI KAPSIYOR Türkiye deniz komşusu Libya ile “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile “Deniz Yetki Alanlarının sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nı imzaladı. Türkiye ile Libya’nın 27 Kasım 2019′ senesinde Akdeniz’deki güç birliği İçin yaptığı bu Anlaşma ile Akdeniz’in batısındaki yasal sınırlar da ilân edilerek karar Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirildi. Anlaşma metnine göre, Libya ile Türkiye arasında 18.6 millik (29.9 km) bir sınır çizgisiyle kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırları belirlendi.Hukuksal olarak da geçerlilik kazanan bölge 189 bin kilometrekarelik bir alandan oluşuyor” dedi.

Ve alanında otariter bir insanımız Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını açık seçik ortaya koyan Doç. Dr. Sayın  Cihat YAYCI 2012 yılında yayınladığı[3] makalesinde ayrıntılı bir şekilde konuyu irdelemiş ve bizim dikkatimize sunmuştu.

8 Nisan 2010 tarihinde ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS-US Geological Survey) tarafından yayınlanan raporda, Kıbrıs, Lübnan, Suriye ve İsrail arasında kalan bölge olan Levant Havzasında 3,45 trilyon metreküp (122 trilyon kübik feetlik) doğalgaz ve 1,7 milyar varil petrol bulunduğunun tahmin edildiği, bu tahmin dünyanın en büyük doğalgaz yataklarından birinin Doğu Akdeniz’de bulunduğuna işaret etmektedir. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafından Nil Delta Havzasında ise yaklaşık 1,8 milyar varil petrol; 6,3 trilyon metreküp (223 trilyon kübik feet) doğalgaz ve 6 milyar varil sıvı doğalgaz rezervi olduğunun tahmin edildiği.

Kıbrıs Adası’nın çevresinde ise 8 milyar varil olduğu söylenen petrol rezervinin yaklaşık değerinin 400 milyar dolar civarında olduğu açıklanmıştır. Ayrıca “Herodot” olarak adlandırılan Girit’in güney ve güneydoğusundaki alanda biri 1,5, diğeri 2 trilyon metreküp olmak üzere toplam 3,5 trilyon metreküplük doğalgaz bulunmaktadır.

Diğer yandan, hem petrol hem de doğal gazın varlığına delalet ettiği gibi, geleceğin enerji maddesi olarak da ifade edilen gaz hidrat yatakları Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) tespitlerine göre Karadeniz’in yanı sıra Doğu Akdeniz’de de bulunmaktadır. 3.000 kilometrekarelik bir gaz hidrat yatağının AB’nin 30 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabildiği belirtilmektedir. İsrail’in zengin doğal gaz bulduğunun belirtildiği alanlar ile aşağıdaki haritada gaz hidrat bulunduğunu gösteren alanların birbiri ile örtüşüyor olması ilginçtir ve bulguların doğruluğuna delalet etmektedir.

Aşağıdaki haritada görüleceği üzere Antalya Körfezi ve civarı da dahil olmak üzere Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarında zengin gaz hidrat yatakları mevcuttur ve bu alan yaklaşık 80.000 kilometrekaredir” buyurun beyler size Türk milletine ait olan zengin Enerji kaynakları.

Fransa’nın Yunanistan’ı neden kışkırttığını anladınız mı?.

Fransa, yıllardır, Ortadoğu’yu ve  Afrika kıtasını sömüren, ülke insanları köle gibi satılmasını, kullanılmasını sağlayan bir ülke idi, ama artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlenince, sayın Cumhurbaşkanımız Fransa’nın sömürdüğü ülkeler ile çeşitli şekillerde iş birliğine girince, sömürülen ülkelerin halkının uyanacağını gören Fransa, sürekli ülkemiz ile Cumhurbaşkanımızı bahane ederek, ülkemiz kaynaklarının kullanılmasına mani oluşunu artık anlamamız gerekir.

Fransa Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan aleyhine söylediği sözleri kabul etmeden,  onlara en ağır sözlerle karşılık vermek mecburiyetindeyiz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman yanında yer almalıyız.

Unutmayalım ülkemizin kaynakları bizimdir, bizim olması için mücadele edene sahip çıkmak bir vatan borcudur.

Günün Sözü; ANLAYANA SİVRİ SİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNADA AZ.