yesilniksar

TOKAT’IN TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ

14-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Tokat’ta önemli bir etkinlik gerçekleşti.

Tokatlı Hukukçular Buluşuyor etkinliği iki gün sürdü gerçekleşen etkinliğin Tokat için çok önemli olduğunu iki gün süresince bizzat şahit olduk.

Tokatlı Hukukçular Buluşuyor etkinliğinin 4. sü gerçekleşti, yapılan etkinliğe çok sayıda Tokat dışından misafirler katıldı, gelen misafirlerin çoğu yargı mensubu idi.

“Tokatlı Hukukçular Buluşuyor” etkinliğinin yapılmasını isteyen  ve 4. sünün yapılmasına vesile olan kişi Adalet bakanlığı HİGM Genel Müdürü yardımcısı sayın Erdinç Avşar olduğunu biliyoruz, sayın Avşar’ın bu etkinlikleri bizzat yapması ve programı  başından sonuna kadar bizzat takip ederek, etkinliğin mükemmel olması ve gelen misafirlerin Tokat’ı tanıyıp daha sonradan tekrar Tokat’a gelmelerini sağlamak olarak görüyoruz.

Tokat’ta yapılan anlamlı ve güzel günde gerçekleşen çalışmalar farklı bir tarafı varken, Tokat’ın tanıtımına çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.

Gerçekleşen etkinliğe katılan misafirler zaman buldukça Tokat merkez de ve ilçelerde  bulunan tarihi ve turisttik yerleri gördüklerinde Doğa harikası yerlere hayranlık duyduklarını gördük.

Yargıtay 10 Ceza Dairesi başkanı sayın Hüsnü Uğurlu bey ve değerli eşi sayın Emine Uğurlu hanımefendiler Niksar ziyaretini gerçekleştirmeleri ve Çamiçi Yaylasına giderek Doğa harikası alanları görünce bizlere; “Cemalettin bey Cenabı Allah Niksar’a farklı davranmış muhteşem bir şehriniz ve doğal güzellikleriniz var, inan hayran kaldık, inşallah tekrardan geleceğiz” sözlerini duyunca şehrimiz ve Tokat adına çok mutlu olduk.

Yargıtay 10. Ceza dairesi başkanı sayın Hüsnü Uğurlu beyin saygıdeğer eşi Emine hanım Niksar ile ilgili düşüncelerini ifade edince; “Niksar’a tekrardan bekleriz” sohbeti başladı ve sohbet önemli bir güzellikle noktalandı, artık Emine hanımefendi Yeşil Niksar gazetemiz ve Yörenin Sesi Canik gazetelerinde köşe yazarlığı yapacak, okuyucularımıza farklı yorumları ile katkı sağlayacaktır, Emine Uğurlu hanımefendiye aramıza hoş geldiniz diyoruz.

Bizler var olan güzelliklerin farkında değiliz halen, her şeyi ile mükemmel olan bir şehirde yaşamanın mutluluğunu çoğu zaman yaşayamıyoruz.

Tokatta yapılan etkinliği iki gün süresince izledik, bizlerde yapılan çalışmaları bizzat takip ettik, çok sayıda misafirlerle sohbet yapma imkanımız oldu, önemli konuları konuştuk tartıştık, bir birinden değerli yargı mensupları ile var olan sıkıntıları ifade ettik, bilgi dağarcığımıza güzellikler katmaya çalıştık, tabi ki hukukçu değiliz ama, hukuki süreçleri bilmek zorundayız, gazetecinin çok yargılandığı bir şehirde bilgi sahibi olmak zorundayız.

Değerli hukukçularımızla sohbet yaparken şunu ifade ettim; “neden bizler FETO terör örgütü ile ilgili mücadele yapan yazılar yazınca yargılanıyoruz?, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili haberler yapınca yargılanıyoruz?” dediğimde ilginç cevaplar aldım, ama şu sözü yazmakta fayda var; “siz Anadolu’nun bir köşesinde samimi mücadele yapan insanlarsınız, arkanızda güçler yok, diğer gazetelerin arkasında büyük güçler var, hem ekonomik hem de farklı güçler” dendi!…

Evet; bizler çoğu zaman “Yel değirmenlerine kılıç sallayan Donkişotlar” gibiyiz!…

İki gün uzun bir zaman önemli sohbetler yaptık, gerçek dost ve insanları gördük, nokta.

Tokat’ta ve ilçelerinde yapılan etkinlikler Tokat için önemli olduğunun bir kez daha altını çizmek gerekir, gerçekleşen toplantıda tanıtım yapılması konusunda bazı noksanları da fark ettik.

Tokat Turizm den bir şeyler elde etmek istiyorsa tanıtım ve tanıtım için gelen misafirlere çok sayıda rehber yetiştirmek zorundadır.

Turizm bölgelerine  giden ve oralarda hizmet alan insanlar şunu ifade ediyor; çok iyi yetişmiş rehberler var ama çocukların ve gençlerinde rehberlik yapacak kabiliyetleri var, tanıtım bakımından şehirler çok sayı gönüllü rehberler yetiştirmiş insanlar yabancı insanları görünce şehirlerini çok mükemmel tanıtıyorlar” diyerek önemli bir noksanlığın varlığını ifade etmiş oluyorlar.

Bir sonraki sene 5. si yapılacak olan “Tokatlı Hukukçular Buluşuyor” etkinliği içine Niksar’ında dahil edilmesini istedik, inşallah bir sene sonra yapılacak olan etkinlikte  Niksar kendine bahşedilen Doğal güzellikleri misafirlere sunma imkanı bulacaktır.

Şehirlerin tanıtımı günü birlik yapılan etkinliklerle yeterli olmadığını düşünüyoruz, yapılan etkinliklerin sürekli olabilmesi için gerçekleşen çalışmaların devamı mutlaka sağlanmalıdır, bir veya birkaç kurum yapılan etkinliklerin kalıcı olması için mutlaka arşivleme ve takip sistemini oluşturmalıdır.

Şehirlerde yapılan etkinliğin takip edilmesi yapılan güzellikler ve hatalar var ise onların düzeltilerek emin adımlarla yola devam edilmesi gerekir.

Tokat ve İlçelerinin en büyük zafiyeti bir günlük veya birkaç günlük yapılan her hangi bir etkinlik sonrasında, yapılanların değerlendirilmesi ve bir sonrasında yapılacak olan etkinliklerde noksanlıkların tamamlanması için bir çalışmanın yapılmaması olarak görüyoruz.

Yapılan her çalışmanın değerli olduğunu ve etkinlikler tamamlandıktan sonra çalışma yapan insanları bir araya getirip, doğru ve yanlışların değerlendirilmesi, noksanlar var ise onların giderilmesi ve sonra yapılacak olan etkinlikler için ekiplerin her an hazır olmalarını, onları sürekli hareketli olacak şekilde çalışma yapmalarına imkan verilmelidir.

Turizm uzun vadeli hizmet alanlarından bir tanesidir, ekilen tohumların meyveleri kısa zamanda alınabilir, ama çoğu zaman uzun vadeli meyve toplamakla karşı karşıya olduğumuzu bilmek gerekir.

İki günlük ziyarette Pazar ilçemizdeki Ballıca Mağarasını ziyaret etme imkanımız oldu, bizlere eşlik eden rehber uzun zaman burada olduğunu anladık, yılların verdiği birikimlere rağmen rehberin çokta yeterli olmadığını gördük.

Şunu ifade etmek isteriz, Ballıca mağarası ciddi bir Turizm potansiyeline sahip ve çok sayıda da insanlar ziyaret ediyor, uzun yılların emeği olan bir bölgedeki rehberlik hizmetleri daha can alıcı, “insanları heyecanlandırıcı şekilde sunulabilinir” diye düşünüyorum.

Bugüne kadar hep şunu ifade etmeye çalıştım; OKA kapsamında olan Amasya neden çok sayıda yerli ve yabancı Turist ağırlarken aynı bölgede olan ve daha çok tarihi değerlere sahip olan Tokat yeterli miktarda Turistleri şehrimize çekemiyoruz?.

Günün Sözü: CENABI ALLAH NİKSAR’A AYRICALIK TANIMIŞ.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.