Bazı şeyler Tesadüf Olamaz!!!

Depremler ülkemizin vazgeçilmez hayat şartlarından bir tanesidir.

Depremler insanların ölümüne neden olmaz.

İnsanların kendi yaptığı hatalı yapılar, insanların ölümlerine neden olur!.

Gözü doymak bilmeyen aç gözlü insanların hatalarından dolayı Depremler sonunda insan ölümleri ortaya çıkar.

Düzce de 23 Kasım 2022 gecesi başlayan Deprem sabaha kadar devam etti.

Yine insanların hatasından kaynaklı ölümler azda olsa geçekleşti, doğru, sağlam yapılar ayakta kaldı, hatalı yapılanlar yıkıldı.

Geçen hafta ülke genelinde gerçekleşen; “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” Depremle birlikte yaşamak konulu uygulama yapıldı bu uygulama Düzce’de 23 kasım 2022 tarihindeki depremde uygulanabildimi?.

23 Kasım 2022 tarihindeki Deprem sonrasında Düzce’de  ÇÖK-KAPAN-TUTUN” uygulamasının hayat bulmadığını görüyoruz, öyle sanıyoruz ki, depremle birlikte insanlarımız “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” uygulamasını yapabilmiş olsa idi, ne ölümler nede yaralanmalar olurdu.

Ülkemizde “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” uygulamasını yapan İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylunun uygulamayı yaparken çekilmiş görüntüleri bazı hain ve alçak kişiler tarafından alay konusu olmuştu.

Hayatın gerçeklerini, bir KİN ve NEFERET uğruna alaya alanlar, ölümlerin ve yaralanmaların sorumlulardır.

Düzce de meydana gelen deprem sonrası görüntüleri görünce özellikle Lokantalarda ve iş yerlerinde “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” uygulanmasının hayat bulacağı alanları bizler çok net görmemize rağmen, insanların bu uygulamayı yapmayıp Deprem sarsıntıları devam ederken, işyerlerinden ve konutlardan dışarı çıkma tedirginlikleri her şeyden önce yaralanmalara neden olduğunu düşünüyoruz.

Düzce de Deprem 12 Kasım 1999 – 23 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşti böyle bir durum yaşanınca hiçbir şey TESADÜF DEĞİLDİR düşüncesi hakim oluyor.

Düzce de 23 Kasım 2022 gecesi başlayan Deprem sabaha kadar devam etmiş.

Bazı insanlar; “12 Kasım 1999 – 23 Kasım 2022 Düzce depremleri Kasım ayı tesadüf olamaz. ALLAH(c.c)ın vardır söylemek istediği, bizim anlamadığımız bir şey bu depremler hayra alamet değil” demiş olsa da, yaşanan olayların nedenlerini ve niçinlerini anlamak zor değil!.

Türkiye’nin çoğu bölgesi deprem bölgesi, bazı bölgeler çok hareketli bazı bölgeler durağan noktada.

Türkiye’nin Deprem gerçeğini bilerek yaşamayı öğrenmeliyiz.

Türkiye’nin Deprem Bölgesi olduğu gerçeğini bilirsek, “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” uygulamasını hayatımızın bir parçası olarak, hayat bulmasını sağlarız ve tabi ki en önemlisi Konutların Deprem Kurallarına göre yapılması sağlanır ve konut yapımlarında denetçilerin taviz vermeden adil denetleme yapmaları da zaten en önemli noktadır.

Bizler Niksar’da da “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” uygulamasını yaptık, ama bu uygulamanın ne kadar gerçekleri yansıttığını tam olarak bilmiyoruz!.

ÇÖK-KAPAN-TUTUN uygulaması gerçekten önemli bir uygulama ama, bunun gerçeklere yansıması çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Niksar ülkemizin en hareketli ve tehlikeli bölgelerinden bir tanesidir.

Kuzey Anadolu Fay hattının en hareketli bölgelerinden bir tanesi Kelkit Vadisidir.

Bizler “NİKSAR’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMALIDIR” dediğimizde bizlerin sözlerini dikkate almayanlar, yaşanması muhtemel olan bir Depremde Niksar’daki durum ne olur?

Yıllar önce Niksar’da çok ciddi fırtına olmuş idi, bu fırtına sonunca Niksar adeta yalnızları oynadı. Çok sayıda sanayideki işletmelerin çatıları uçtu, işyerleri sıkıntı yaşadı, derelere gelen Sel suları birkaç tane aracın dere içinde tahrip olduğunu gördük ve Niksar tek başına yalnız bırakılmış idi!!!!

Sonrasında Niksar’da 1 ay sonra tesadüfen bir önemli toplantı yapıldı, yapılan toplantıda STK temsilcileri, yetkililer düşüncelerini paylaştı, söz sırası biz egelince şu düşüncemi paylaştım, “Niksar 1. Derece Deprem bölgesindedir, geçen günlerde Niksar’da yaşanan küçük afet olarak adlandırdığımız fırtına sonunda Niksar yalnız kaldığını gördük, olası bir Depremde Niksar yalnız kaldığında Allah korusun 10 bin ölü ile karşınızda oluruz” demiştim!!!!

15 yılı aşkın zamandaki düşüncelerimizle bugünkü düşüncemiz arasında pek fazla fark yoktur, son 20 yıl içinde Niksar’da çok sayıda yeni konut yapıldı, yapılan konut mutlaka sağlıklı yapılmıştır, bizlerde öyle görüyoruz ancak bir şehrin gelişmesi için mutlaka KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMASI GEREKİR.

Bizler arada bir tarihe not düşüyoruz.

Tarihe not düşerken bizlere kızanlar sonuçta bizlere; siz haklısınız, hata yapıldı” diyenler çok oldu!.

Niksar’ın talihsizliği, kişisel menfaatler toplum menfaatlerinin önüne geçmesidir.

Eleştirdiğimiz her konuda haklıyız, yaptığımız eleştirilere bakıldığında yapılan hatalar kişilerin menfaatleri doğrultusunda yapılan toplumu dışlayan çalışmalardır!!!

Günün Sözü; Dilinizden doğru, gönlünüzden merhamet, aklınızdan adalet eksik olmasın.