Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TARİHİ VESİKALARI OKUMA ÇABASI!

TARİHİ VESİKALARI OKUMA ÇABASI!

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazetesi sahibi Cemalettin Bilgin’e ulaşan Tarihi evrakların  okunması için çalışmalar başlatıldı.

Niksar’da 100-200 yıllık tarihi belgeleri okuyan insan sayısı yok denecek kadar az olması dolayısıyla tarihi belgelerin okunması için çalışma başlatılmıştır.

Tarihi belgelerin okunması için Niksar imam Hatip Lisesi Arapça ve İngilizce  Öğretmeni Mahmut Nedim Işık ve Bengiler mahallesi Cami Müezzini Samet Ulaca kaybolmaya yüz tutmuş tarihi belgeleri inceleyerek tercüme etmeye çalışıyorlar.

Işık; “Cemalettin başkan bunu okuyup tercüme etmek çok zor çözmeye çalışıyoruz, bizler uzman değiliz bu belgeleri uzmanlarına okutmak gerekir, bazı belgelerde küçük tercümeleri yapmaya çalışacağız” dedi.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazetesi sahibi Cemalettin Bilgin Tarihi belgelerin  incelenmeye devam edeceğini dile getirdi; “keşke bugün yaşanan süreçleri yamamış olsa idik, sanki 5 bin yıllık bir yazıyı okumak için bir elin parmakları kadar 100-200 yıllık milletimize ait belgeleri okuyamaz olduk!” dedi.

Belgelerin incelenmesine devam edileceği ifade edildi.