Son günlerin çok çok konuşulan sözleri; “ Tarafsız olmalısın veya Her şey güzel olacak”.

Tarafsız olmak önemli!, kim, nerede, nasıl tarafsız olacak?.

Bazı dost ve arkadaşlarımız bize “sen gazetecisin tarafsız olmalısın” diyor, gazeteci tarafsız olmalı tabi ki, haber yaptığında tarafsız olmalı, her doğru haberi yaparken tarafsız olmalı, ama devlet ve millet yararına olan işlerde taraf olmak zorundadır, devletin ve milletin yararına, milletimin yanında yer almayan, terör örgütlerinin yanında yer almış olur ki zaten bunu yapmamız söz konusu değildir.

Gazeteci tarafsız haber yapmalı, ama köşe yazarlığı yapanların mutlak dünya görüşü taraflıdır, yine halkın ve devletin yanında yer alır, pek çoğu da örgütlerin tarafında yer alır.

Gazeteci tarafsız olmalı da, sanatçılar taraf mı olmalı?, sanatçılar da tarafsız olmalı ama nereye kadar?.

Sahi sanatçılar nasıl tarafsız olacak?, bu iş çok incelik isteyen iş olduğu için kimlerin tarafsız ve nasıl olacağı halkın taktirine kalır.

Geçen yıl pek çok sanatçımız Cumhurbaşkanımızın Güney Doğu bölgesinde askeri birliklere  yaptığı ziyarette pek çok sanatçımızda ziyarete katıldı, ziyarete katılan sanatçılara CHP yetkilileri ve taraftarları çok büyük tepki verdi,  neden ve niçin? Tepki verildi.

Bir ülkenin Cumhurbaşkanı askeri birlikleri ziyaret etti, ziyarette kıyafeti askeri elbise ile oldu, dünyanın hangi ülkesine bakarsanız bakınız, Devlet başkanları askeri bölgeleri ziyarette mutlaka askeri elbise giyer, askerin yemeğinden yer, orada kaldığı sürece askerlere hal hatır sorar, Devlet başkanları ve ya Cumhurbaşkanları ayı zamanda başkomutandır bundan dolayı her fırsatta Asker bölgeleri ziyaret etmesi doğru olan bir çalışmadır.

Peki sanatçılar; “tarafsız olmalı” dendiğinde , sanatçılar Cumhurbaşkanımız ile askeri birliklere giderek askerlerimize moral vermeleri güzel değil mi?, hani şu İstanbul seçimlerinin yenilenmesinden sonra “her şey güzel olacak” sloganı sanatçıların askerlere moral verdiği ziyaret daha güzel olmaz mı?.

Benim memleketimin sanatçıları sürekli operasyonda olan ve moral değerlerinin yüksek olması gereken askerlerimizi ziyaret etmesi güzel olacakken, ziyarete giden sanatçılara neden saldırıldı?, neden onlar “istenmeyen sanatçı pozisyonuna sokulmak istendi?.

Bu ülkede “her şey güzel olacaksa” sanatçılar askerlerimizi ziyaret ettiğinde hain ilan edilecek şekilde linçe tabi tutulmamalıdır.

Sanatçıların tarafsız olması isteniyorsa, sanatçılar İstanbul Belediye başkanlığı seçiminde tarafsız olmalılar, kaldı ki İstanbul seçimlerine şaibe karıştığında hiç değilse tarafsız bu seçimde olmaları gerekirdi.

Sanatçılarımız, Cumhurbaşkanımız ile askerlerimizi ziyaret ettiğinde “her şey güzel olacak” diyen taraflarca linçe tabi tutulurken, şaibeli İstanbul seçimlerinde CHP belediye bakan adayının yanında yer almaları asla tarafsızlık değildir.

Son günlerde sıkça yazdığım; “Algı Operasyonlarına” Dikkat! Derken, yapılan haksızlığı dile getirmeye çalışıyoruz.

Gazeteci tarafsız olmalı, sanatçı tarafsız olmalı tamam peki, tarafsızlıktaki ölçü nedir?, dediğimizde, ortaya çıkan tablo şudur, gazeteciler CHP li tarafta olacak onların her doğru ve yanlışına doğru diyecek, sanatçılar CHP tarafında olacak AK Parti ve MHP tarafında asla yer almayacak onların lehine hiç mesaj vermeyecek!., o zaman gazetecide, sanatçıda tarafsız oluyormuş!…

Sanırım; “her şey güzel olacak” diyenler, kendilerine katkı sağlandığında, kendileri desteklendiğinde “her şeyin güzel” olacağını iddia ediyorlar.

Bu ülkede her şeyin güzel olması için, insanlar hür iradeleri ile düşüncelerini ifade etmelidir, sanatçılar tarafsız olmalıdır ama, nereye kadar?.

Sanatçılar ülkemizin birlik ve beraberliği bakımından tarafsız olmalılar evet, siyasi polemiklere girmemeliler evet, ama tek taraflı beyanatlar vererek tarafsız olmazlar, CHP adayını destekleyerek asla tarafsız olamazlar.

Bizler gazeteci olarak tarafsızız. Siyasi dönemlerde veya her hangi bir günde CHP yetkililerinin göndermiş olduğu yazıları, kutlamaları, düşüncelerini içeren haberleri, yazıları yazıyoruz, ama bizlerin tarafsızlığı devlet ve millet bütünlüğü içinde taraf oluyoruz, diğer zamanlarda devlete ve millete  zarar vermeyen her siyasi düşünceye açığız haberlerini yapıyoruz.

Biz doğrudan yana tarafız, zaten doğruda tektir.

Askerlerimize moral vermek için ziyaret yapan sanatçılarımıza teşekkür ediyoruz, onları destekliyoruz, siyasi dönemde siyasi polemiklere girmeden, oyunun rengini dahi belli etmeden sanatını icra eden sanatçılara da teşekkür ediyoruz.

Olur ya kendi dünya görüşü  bir siyasi parti için atıyorsa ve siyasetle birlikte sanatını icra ediyorsa ona da saygılıyız, ama AK Partiyi ve MHP  yi destekledi diye, milletin birlik ve beraberliği için toplantılara katılan sanatçılara yapılan her türlü saldırıyı da kınıyoruz.

Yıllar önce, rahmetli Turgut Özal öncesinde ülkemizdeki sanatçılarımızın %90 ı CHP li idi, rahmetli özel ellerini birleştirip tek yumruk şekilde yukarıya kaldırdıktan sonra sanat camiasının yapısı birden değişti, pek çok sanatçı rahmetli Turgut Özal’ı sevdi ve onu destekledi, Özal’ın siyaset sahnesine girmesi ile birlikte sanatçılar CHP egemenliğinden kurtuldu, her siyasi düşünce içinde yer aldılar ve halen sanatçıların farklı siyasi düşünceler içinde yer alması devam ediyor, buda doğru olan tarafsızlık ilkesine uygun oluyor.

Bizler İstanbul seçimleri ile ilgili düşüncelerimizle birlikte, doğruları yazıyoruz, lakin İmamoğlu tarafında yer alan arkadaşlar bize; “gazeteci tarafsız olmalı”  diyerek sitem ediyorlar, doğru da tarafız tabi ki, yanlışta da doğru yerde tarafız.

Son günlerin moda sorusu veya algı operasyonu şudur; “bir sandıkta 4 oy kullanılıyor, 1 tanesi iptal ediliyor, diğer 3 tanesi iptal neden edilmiyor?, sorusu, bu sorunun cevabı çok açık ve net; AK Parti Büyük şehir belediye başkanlığı “seçiminde şaibe var, yanlışlar var, hatalar var, oy kaymaları var” diye YSK mahkemesine itirazda bulundu, verilen dilekçe incelendi, AK Partinin dilekçesindeki gerekçeler haklı bulundu, YSK Mahkemesi İstanbul Büyük Şehir Belediye seçimlerinin yenilenmesine karar verdi, CHP ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclisi seçimlerine itiraz etmediği için diğer seçimler mahkeme tarafından dikkate alınmalı, mahkemeler Cumhuriyet Savcılıkları gibi soruşturma yapmazlar, açılan davaya göre hareket ederler, dolayısı ile 1 oy pusulası için yapılan itiraz, mahkeme tarafından karara bağlanmış seçim kararı verilmiştir, doğruların bilinmesi bakımından gerçekleri yazıyoruz.

Günün Sözü: HERŞEY DAHA GÜZEL OLSUN