AK Parti İstanbul seçimini nasıl kaybetti?, 17 yıldır kendisine oy veren seçmenlerin tepkisi sayesinde kaybetti.

AK Partinin İstanbul seçimini nasıl kaybettiği parti genel başkanı tarafından uzun uzadiye araştırılacak, sonuçlardan ders çıkartılıp, 4 yıl sonraki seçimlere hazırlık yapılacak.

AK Partiye seçim kaybettiren seçmen AK Parti seçmeni ama seçimi kazanan CHP li bazı insanlar meydanlara çıkarak “İstanbul’da faşist iktidar kaybetti, Erdoğan hükümeti istifa” sözleri yankılanmaya başladı , bu sloganlara çok şaşmamak gerekir, bu sloganların atılacağı belli idi, öyle ya, Cumhur İttifakını oluşturan partiler karşı tarafa göre “faşist” ama sandıktan çıkan oyların pek çoğu o “faşist”   dedikleri insanların oyu idi.

Güzel oldu, hem de çok güzel oldu, daha bir hafta olmadan meydanlarda; “faşist iktidar istifa” sloganları atılmaya başlandı ise, artık İstanbul sokaklarının ısınacağını gösteriyor.

CHP bundan sonra sokaklara hakim olacakmı?, inşallah olur, ama sanamıyoruz, sokaklar CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlunun  kontrolünde olmayacak, pek çok yıkıcı gruplar CHP genel başkanı ve ekibine rağmen sokaklara çıkıp çeşitli bahanelerle sokaklarda eylem yapacaktır, bu  görüntüleri ilk günden görmeye başladık sokaklar artık parsellenmeye başlanmış bile.

Hani 23 Haziran seçimi bir yerel seçim idi, bir belediye başkanlığı seçimi idi?.

İstanbul seçimi bir belediye başkanlığı seçimi değildi, ama sağ seçmen bunu anlamak istemedi, AK Partiye ders vermek adına gitti oyunu Millet ittifakı adayına verdi.

Seçmenin iradesine saygılı olmak zorundayız, bugün saygı duymayanlar, yarın kimseden saygı beklemesin, gerçekleşen seçim doğru bir seçimdir ama üzerinde durulması gereken pek çok husus vardır, nedenleri ve niçinleri mutlaka araştırılmalıdır.

Meydanlara şimdiden inenler, yarın sokakları kan gölüne çevirmek isteyenlerdir, CHP yetkilileri ve gerçek CHP li seçmenler bunlara dikkat etmek zorundadır, bugünden bizler dostça uyarımızı yapalım ki, yarın suçlamayı başkalarına mal etmesinler.

İstanbul seçimi yapıldı tamamlandı, mademki sıradan bir belediye başkanlığı seçimi idi, neden sokaklar şimdiden ısıtılmaya çalışılıyor?, bırakın artık bu millet 4 yıl seçimsiz, gürültüsüz bir zaman yaşasın.

AK Parti iktidarı 17 yıl içine 13 seçime girmiş 13 seçimi de kazanmış, bundan daha güzel bir seçim başarısı olabilir mi?, seçimi kazanmakta var, kaybetmekte bir İstanbul seçimini kaybedince seçim kaybetmiş olunmuyor, AK parti halen en güçlü iktidar partisidir.

AK parti İstanbul seçimini kaybedince şunu kendisine sormaya başladı; İstanbul’un Su meselesi vardı, dağları deldik, İstanbul halkına Su getirdik, yetmedi Suyu getirdikten sonra Suyun altından Tünellerle insanlara hizmet yaptık, Tünellerden Trenleri geçirdik, araçları geçirdik, insanların çimeceği suyu getirdik, amma lakin 25 yıl sonra her hizmeti yapmaya devam ederken seçim kaybettik” deniyor.

İstanbul seçiminin kaybedilme nedeni İnsan unsurudur, hizmetten dolayı AK Parti seçim kaybetmemiştir, AK Parti kendi seçmenini elinden kaçırmıştır, bu kaçmanın hesabını, iyi yapmalıdır.

Seçimden önce pek çok insanımızla sohbet yapma imkanımız oldu, seçimin kaybedileceği sinyalleri geliyordu, ama kaybedilen seçmeni ikna etmek mümkün olmadı, seçmen; “hayır kardeşim bu seçimde AK Partiye oy vermeyeceğiz” dedi, sağ seçmen  sosyal meydanın esiri oldu!…

AK Parti seçmeni sosyal medyanın ağına takıldı, yalanları doğru gibi anlatıldı, oltaya takılınca seçime kadar kurtulmayı düşünmedi, bugünden sonra ; ben nerede hata yaptım” diyecek, kendisini sorgulayacak ama AK Parti de beklediği değişimi gördüğünde yine Cumhur İttifakı seçmeni olarak kendi partilerine oy vermeye devam edecektir.

Seçimler öncesin de ne kadar olumsuzluklar var ise, bu olumsuzluklar, seçmene yansıdı, yerel yöneticilerin yaptığı hatalar seçmene yansıdı, “GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ” dendi gönüller alınmadı, “Gönül Belediyeciliği” panolarda, pankartlarda kaldı halka yansımadı, hatta halkı öteleyecek çalışmalar yapıldı.

Seçimlerin neden ve nasıl kaybedildiği bizlerin bu tespitleri dışında mutlaka başka nedenlerde vardır, ama genel anlamda, AK Parti seçimleri kaybederken, kendi seçmeninin tepkisi sayesinde kaybetmiştir, yoksa şu partinin oyu bu idi, bununki bu idi” demenin kimseye faydası yoktur.

İstanbul yine aynı İstanbul’dur, seçmenler orada yaşamaya devam edecekler, 4 yıl sonra yeni bir seçime girmiş olacağız, bu süreç içinde Cumhur İttifakı partileri seçmenlerinin nasıl bir tepki sonucunda kendilerinden uzaklaştığını tespit etmiş olacaklar.

31 Mart tarihinde yaşanan seçim sonuçları 23 haziranda böyle bir sonucun vereceğini Cumhur İttifakı partiler hiç düşünemedi, düşünmüş olsalar idi, İstanbul seçimlerine “katkı olması için” il ve ilçelerden siyasi partililer İstanbul’a taşınmamış olurdu, İstanbul’a seçim çalışması için gidenlerin desteği olmadığı gibi kayıpları da olduğunu görüyoruz.

Seçim öncesi konuştuğumuz insanlar; “bu seçimde AK Partiye oy vermeyeceğiz, diyorlar bu konuda insanlarımızı ikna edemedik” diyenlerin sayısı bir hayli fazla idi, insanlar yanlış stratejinin karşılığını aldılar.

“GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ” çok güzel, sözler güzel, panolara süslü şekillerde yazılan bu anlamlı sözler insanlara uygulanmadıktan sonra bir anlam ifade eder mi?, insanların gönlü alınmayan bir yönetim şekli ile halkın karşısına çıkarsanız, halkın sandıkta vereceği  tepkiye de razı olacaksınız?.

Bugün kimler seçimin kaybedildiğine üzülüyor?, aslında buda sorgulanmalıdır!. Hangi teşkilat bu güne kadar; kardeşim hata bende, kusur varsa bende de var, demek ki halka kendimizi tam anlatamadık, bu görevimi bırakıyorum” diyen hiçbir teşkilat başkanı veya mensubu var mı?, bugüne kadar görmedik, bırakınız istifayı, koltuğu kaybetmemek için sıkı sıkıya koltuğa sarılanları görüyoruz, seçim kaybetmişler hiç umurlarında değil, seçimi kazananlarla birlikte sarmaş dolaş içindeler, kıkır kıkır gülüyorlar; “iyi oldu seçim kaybettik” derken altını dolduramayanları AK partide görüyoruz!….

Sanırım AK parti teşkilatlarının içine Güve girmiş, bu Güvenin acilen temizlenmesi gerekir aynen tahta yiyen Güve gibi, içten içten döşeme tahtalarının altı oyuluyor.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul belediye başkanı seçildi, 25 yıllık seçim başarısını makamlara getirdiği kişiler yüzünden kaybetmiş oldu.

AK Parti sloganlaşan “GÖNÜL BELEDİYECİĞİNİ” panolardan indirip halkın gönlünü alacak yönetimleri oluşturmalıdır, bu da samimi Reise bağlı, AK parti düşüncelerini gerçek anlamda benimsemiş insanlarla olacaktır.

AK Parti son seçimlerde seçim kazanmak için kapısını yol geçen hanı gibi açmış, FETÖCÜLER dahil olmak üzere, AK Parti davasına inanmamış kişilerle seçimlere katılmıştır.

Halkın tepkisini iyi okumak, iyi bir teşkilat yapısı ile yola devam etmek herkes için hayırlı olacaktır.

Günün Sözü: HALK İRADESİ HER ZAMAN HAKİM GÜÇTÜR, BAZEN GEÇİKMİŞ OLSADA.