yesilniksar

SU İNSANLIK İÇİN!.

Bir şeyler yazacağım kimseye dokunmadan!.

Kimseye dokunmadan bir şeyler yazmak mümkün mü?, mümkün olmasa da yazmaya çalışacağım!.

Her yıl şu veya bu nedenle mutlaka köy ve kasabaların Su sıkıntısı ile ilgili şikayetler, sızlanmalar, feryatlar bizlere ulaşır, bizlerde SU ismini duyunca hiç tereddüt etmeden işin çözüm noktasına gitmeye çalışıyoruz.

Su konusunda çok duyarlı olduğumuzu ifade etmek isterim, insanları ve Hayvanları Susuz bırakanları asla affetmek istemem!.

İnsanlara para vermeyebilirsiniz, iş vermeye bilirsiniz, çeşitli nedenlerle yardım etmeye bilirsiniz ama, insanları yani tüm canlıları asla Susuz bırakmaya hiçbir kişinin hakkı olamaz.

Köy ve kasabalarda daha çok Su sıkıntısı yaşanıyor, köylerde yaşanan Su sıkıntıları çoğu zaman insanların doğduğu, doyduğu köylerden göç etmelerine de neden oluyor.

Her yıl mutlaka içme veya sulama Su konusunda bizlere dertlerini dile getiren insanlara yardımcı olunca dünyanın en mutlu insanı bizler oluyoruz, yardımcı olamayıp iş çözümsüzlüğe gidince de kalemin ucuna kırmızı mürekkeple boyamaya çalışıyoruz.

SU; Hayat demektir, insanların geleceği demektir, insanlık demektir Allah’ın yarattığı canlılara hayat hakkı vermek demektir.

Her zaman  Su konusu açıldığında mutlaka hedef oklarına muhatap olanlar vardır, bugün günlerden Cuma  ne hikmetse bugün Su konusunda çok şeyler konuştuk, çok sayıda insanlar konuyu paylaştık, işyerimize ziyarete gelenler ne hikmet ise Su konusunda sohbetler yaptık.

Şehirler yapılıyor yeşil alanlar sürekli kayboluyor, insanlar beton yığınları içine sokularak stresli bir hayatın içine sokuluyor, eldeki teknolojiler insanları sürekli stresli bir hayatın kıskacına alırken Cenabı Allah’ın insanlara verdiği doğal yapılar bozularak insanların ruh halleri bozuluyor.

Yeşil alanların bozulma nedenlerinin başında dünya nimetleri içinde az gözlü insanların normal hayat yaşamak isteyen insanların kabusu oluyor, yeni yapılan her bina yeşil alanları öldürüyor, bahçeli evler yok oluyor şehir içlerinde ki bağlarda beraberinde yok oluyor, yeşil alanların yok olmasını isteyen belli kesimler var, bir kısmı yeşil alanları ranta çevirmek isteyenler, diğerleri yeşil alanların olması halinde içme suyunun azalacağını düşünenler.

Niksar Tarih ve Doğal ile birleşen en muhteşem şehirlerden bir tanesi idi, bugün her iki konumunu da kaybetmeye doğru hızlı adımlarla ilerliyor, konumuz su olunca bir dostumuz; evin yanında yeşillikler vardı, şimdi az miktarda var olana da sahip çıkamıyoruz, içme suyu ile sulasak şehir içme suyu sıkıntıya düşer diye endişe ediyoruz, yeşil alanı korumasak hayat sıkıcı oluyor, eskiden memleketimde arklar vardı şehrin her tarafına akan Çanakçı suyu ile insanlar bağ ve bahçelerini sular orada farklı bir hayatın olmasını sağlardık, şimdi hayatımız monoton oldu, insanlar erken kalkar bağında bahçesini sular Toprak ana ile haşır neşir olur mutlu ve huzurlu olurdu, şimdi öyle bir hayat yok, Su olmayınca Toprak kayboldu, Toprak kaybolunca huzur ve mutlulukta ortadan yok olmaya başladı” diyerek Niksar’ın kaybettiği değerleri ortaya koydu.

Niksar kaybettiği değerler içinde şehrin kalbinden geçen Çanakçı deresi suyu da var, Çanakçı deresi Niksar için hayati önem taşırdı, bu önemli değeri ilk önce menfaat peres  insanların sayesinde yok oldu, sonra makamda oturanlar sayesinde yok oluverdi.

Çanakçı deresi Niksar’ın Kel tepesi bölgesinde hayata merhaba deyip sağdan soldan  fışkırarak insanlığa hayat vermek için yola çıkar, geçtiği her bölgeye yeniden hayat verir, Niksar’ın yemyeşil kalmasını sağlar, şehrin en üst kısmından başlayarak doğaya farklı canlılık verir, sonra belli miktarı ile 1930 yıllarında başlayan Niksar’ın aydınlatmasını sağlayan HES sistemi ile Elektrik üretir, sonrasında şehrin çeşitli bölgelerinde bulunan Un ve tahıl değirmenlerinin çarklarını döndürür, sonrasında şehrin her iki tarafına yapılan Sulama harkları ile bağ ve bahçelerin sulanmasını sağlar şehrin muhteşemliğine hayat verirdi, bugün ne durumda?, Sela Harkı yok olmaya yüz tutmuş, son çırpınışlarını yapıyor, şehre hayat veren Su harkları tamamen şehir katliamcıları tarafından küçük menfaatler için yok edildi.

Evet Su hayatken, var olan Su değerlerimizi koruyamadık, halen var olan Suları insanların hayat bulması için çabalayan insanlara sıkıntılar yaratılarak bir hayat sürüyor, dolayısı ile insanlar arasında huzur ve mutluluklar her geçen gün yok olmaya doğru hızla ilerliyor.

İnsan oğlu kendi elleri le kendi sonunu hızla hazırlıyor, var olan doğal değerler sürekli yok olmaya devam ediyor.

Su özel bir maddedir, dünyanın varlık nedenlerinden bir tanesi SU olduğunu düşünüyoruz, Suyun olduğu yerde hayat ardır, Suyun olmadığı yerde hayattan söz edilemez.

İnsan oğlu gelecek yüzlü  yıllarda dünya dışında farklı gezegenleri ararken en çok dikkat ettikleri husus, araştırma yapılan bölgelerde “SU var mı?” diye araştırmalarını o tarafa kaydırıyorlar.

Neyse işin bilimsel tarafları bizlere fazla ağır gelir, bizler Suyun insanlık tarafına bakalım ve köylerde, kasabalarda ve şehirlerde Suyun yeni bir hayat olduğunun bir kez daha bilinmesini isteriz.

Niksar bölgesi Su konusunda hiç sıkıntı yaşamaması gereken bölgeler arasındadır, lakin iyi planlanamayan şehir ve bölgede insanlar halen Su sıkıntısı yaşamaktadır.

Niksar şehir merkezi  geçtiğimi Kurban bayramında 4 gün Su sıkıntısı yaşadı pek çok mahalle sakini Kurban bayramında çeşmelerinden Su akmadı, içme suyunu marketlerdeki pahalı içme sularını alarak giderdi, bayram öncesi belli kesimler ve zihniyette olanlar bayramı fırsat bilerek sattıkları suya % 100 e varan zamlar yaptı, yani sıkıntılı bayram yaşayanlar, çeşmelerinden Su akmadığı için sıkıntı yaşarken marketlerden aldıkları içme Sularını da, gavurun parasını bahane ederek yüksek fiyatlardan tüketmek zorunda kaldı.

Bu sene Niksar’da Domates ürününde ciddi sıkıntılar yaşandı, bir vatandaş; bu sene 150 ton Domates hasadı yapmam gerekirken 30 ton hasat ancak yapabildim, Niksar Kelkit Irmağının Suyu kirlenmiş sulama yaptığımız araziler de üründe kuruma yapıyor” dedi!.

Var olan doğal varlıklarımızı koruyamamanın acısını tüm insanlık çekiyor.

Var olan Su, insanlığın kullanması için verilmemek adına kavgalar çıkartılmaya çalışılıyor, var olan Su varlıklarımıza sahip çıkmayıp doğanın ve suyun kirlenmesi için Su yataklarına her türlü ihanet yapılıyor!.

İnsanlık için, Allah’ın rahmetini kazanmak için Sularımıza sahip çıkalım, var olan değerlerimizi kirletmeden tüm canlıların hizmetine sunulmasına katkı sağlayalım!.

Günün Sözü: SU HAYATTIR.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.