Okulların yıl sonu etkinlikleri devam ediyor.

Niksar Halk Eğitim Merkezi müdürlüğünün yıl içerisinde açmış olduğu kursların yıl sonunda sonuçları ortaya çıktı.

Bazı okulların sergilerini ziyaret etme imkanımız olmuş idi, gayet güzel sergiler açıldı özellikle TÜBİTAK 4006 sergileri çocukların başarısını ve yeteneğini göstermesi bakımından önemli idi.

Açıkça söylemek gerekirse açılan sergiler bizleri etkiledi.

Hani zaman zaman şikayetçi oluyoruz, “ bizim gençler neden yeni icatlar, yeni teknolojiler yapmıyor? yapamıyor?” diyerek.

Aslında günümüzde aydınlığa çıkması gereken o kadar önemli hususlar varki!.

Türk milleti cesurdur, yeteneklidir.

Bizleri birileri millet olarak sürekli baskı altına alıp, “bunu yaparak ne elde edeceksiniz, sizlere fırsat vermezler, siz bu projeyi, bu düşünceyi şu ülkenin insanları ile paylaşın” diyerek baskı ve telkinde bulunanlar amaçlarına uzun yıllar ulaştılar, çok şükür son yıllarda Hükümet mucitlere ve yetenekli insanlara sahip çıkması dolayısı ile ülkemiz pek çok alanda önemli hamleler yapmaktadır.

Okulların açmış olduğu sergileri önemsiyoruz, açılan sergilerde yetenekli çocukların varlığı dikkat çekerken, burada yapılması gereken önemli bir husus belirtmek isterim.

Okulların açmış olduğu çeşitli sergilerdeki yetenekli çocukların bir kısmı kendisini göstermektedir, bu yetenekli çocuklar tespit edilip mutlaka sınıf dersleri dışında bu yetenekli çocuklarla farklı ilgilenilmelidir.

Okullarda eğitim alan ve özellikle hiperaktif çocukların farklılık göstermesi bakımından sanki normal çocuk değilmiş gibi anlaşılıp engelli sınıflara veya okullara yönlendirilmesi de  dikkatli tespit edilip onlar yine ayrı bir eğitime tabi tutulmalı, onların bir bulunmaz cevher olduklarını bilinci ile ülkemize, insanlığa kazandırılmalıdır.

Açılan sergileri gezmek, beğenilen ürünleri izlemek tabiki güzel ama, buradaki yeteneklere sahip çıkıp, insanlığa kazandırmak, ülke ekonomisine katkı sağlayıcı imkanları sunmak gerekir.

6 Haziran 2022 tarihinde Niksar Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan yıl sonu çalışmaları kapsayan sergide bir birinden güzel eserleri ilgi ile izledim, azda olsa bili almaya çalıştım.

Halk Eğitim Müdürlüğünün açmış olduğu sergide resim sergisi bölümünde bir birinden güzel eserleri izlerken hayranlık duydum, pek çok resim ilgimi çekmişti, Kara kalem resimlerdeki derinlik, çok orijinal eserler dikkatimiz çekince resimlerin altında ismi olan Azra Talan kızımızla tanışma imkanım oldu.

Gerçekten yeteneklere sahip çıkmak gerekir.

Azra Talan henüz Lise 10 sınıfta olduğunu Halk Eğitim Müdürü Bünyamin Çelik hocamdan öğrendim, serginin fazla oluşundan dolayı Azra kızımızla kısa sohbet yaparak onun çizdiği resimlerle bir iki poz resmini çektim.

Halk Eğitim Müdürü Bünyamin hoca Azra’nın yeteneklerini anlatınca, ilgimiz daha da yoğunlaştı ve kendisini kutlayarak başarılar diledim.

Bayan kursiyerlerin yapmış olduğu Ahşap boyama eserleri, “zikzak”  ismi ile anılan nadide el işlerini izlerken o zariflikleri görünce hayran olmamak mümkün değil.

Yine bayanların bir birinden güzel bayanların kullandığı çantalar, bir başka sanat eseri olarak ortaya çıkmıştı.

Sergilenen alanda “Mozaik Taşlar” dan yapılan eserler de dikkat çeken konumda idi, bayanların el emeği göz nuru eserler, özenle ortaya çıkan güzel el sanatları ilgimizi çekti.

Hani; yüz yıllar önce yapılan, özellikle tabanlarda yer alan, güzel sanat eserlerinin benzerleri Halk Eğitim Kursuna giden bayanlar tarafından yapılmış olması ilgimizi daha da artırdı.

Yine bayanlar tarafından yapılan ilginç bir çalışma dikkatimizi çekti, eskimiş Kot kumaşları değerlendiren bayanlar kendilerince Kot kumaşları değerlendirmişler, kimisine çanta, kimisine önlük vs yaparak, eskiyen yıpranan kumaşların geri dönüşümünü sağlamışlar.

Niksar Halk Eğitim Müdürlüğünün “HAYAT BOYU EĞİTİM” etkinlikleri kapsamında “YAŞAM BOYU SPOR” spor kursuna katılan çocukların  Kick Boks hareketlerini, hocaları Abdullah Balcının gözetiminde sergilediler, minik sporcuların hareketleri ilgi gördü.

Halk eğitim Müdürlüğünün “HAYAT BOYU EĞİTİM” başlığı altında açılan sergi ismi ile bütünleşmiş olduğunu gördük.

HAYAT BOYU EĞİTİM sözü anlamlıdır, bu sözün karşılığı açılan sergide hayat bulmuş, bunu da not etmek isterim.

Açılan sergide sanırım 06 yaş grubu ile 60 yaşlarında kursiyerlerin olduğunu görünce, açılan sergi ismi ile bütünleşmiştir.

Niksar Halk Eğitim Müdürlüğü ve diğer okulların açmış oldukları sergiler halk tarafından ne kadar izlendi?, bunu bilemiyoruz ama çoğu insan açılan sergilerden haberi yok.

Bizler basın mensupları ile açılan sergileri seri açılmadan önce haber yaparak duyurmaya çalışıyoruz, bazen imkanlar ölçüsünde kendi Facebook sayfamızdan canlı yayın yaparak halkımıza duyurmaya çalışıyoruz, ama bunu duyurmakta ne kadar başarı sağlanır bunu kestirmek zor.

Yapılan her hizmeti, açılan her sergiyi anlatmak, yazmak, halk ile paylaşmak bizler için kıymetli bir çalışmadır.

İnsanların yetenekleri paylaştıkça anlam kazanır.

Güzel eserleri izlemek, yeni icatları görmek ve onun hayat bulması için gayret etmek insani görevdir.

Niksar Aysel Nadide Başar YİBO okulunu Kaymakam bey ile ziyaret etme imkanım oldu, sınıfta tesadüfen bir öğrencinin yanında oturdum, Kaymakam bey çocuklar ile karşılıklı sohbet yapma imkanı sağladı Uzaydan falan bahsedince yanında oturan 8. SINIF ÖĞRENCİSİ Berat Efe Eraslan, kaymakam beyin sorduğu sorulara ilginç cevaplar verdi, şaşkınlık yaşamadım desem yanlış olur.

Bir ziyarette tesadüfen yanında oturduğum 8. Sınıf öğrencisi Berat Efe bir cevhermiş.

  1. sınıf öğrencisi Berat Efenin kaymakam beyin konuşması ve sorularına verdiği cevapları görünce Kaymakam bey ; “Cemalettin bey kopyamı veriyorsun?” dediğinde bende; “kaymakam bey bu çocuk bir cevhermiş tesadüfen yanında oturdum, bu konularda ben bu bilgilere sahip değilim, ama bu çocuğu iyiki tanıdım, bu çocuğa sahip çıkmak gerekir” dedim.

Bir not daha düşelim.

Geçen gün Gürçeşme Kasabası İlköğretim okulu sergi açılışına gitmiştik, okul müdürü İrfan Kayapınar’ın okul çalışmaları hakkındaki sözleri bizleri son derece etkiledi, sergiyi gezdiğimizde bu okulda güzel işlerin yapıldığını görme imkanımız oldu, tebrikler arkadaşlar.

Sergiler ve Yeteneklere sahip çıkmak gerekir.

Bizler imkanlar ölçüsünde destek vermeye devam edeceğiz.

Günün Sözü; Allah’ım, bizi bunalımlardan, musibetlerden, hayal kırıklıklarından ve nefsi bozan her şeyden uzak tut.