Dün serenli beldesinde idik.

Serenli beldesi Niksar’da 5 bin dönüm kapalı Ceviz bahçesi yaparak dikkatleri üzerine çeken kasabadır.

Geçen yıl Serenli beldesine Valimiz sayın Ozan Balcı ile ziyaret etme imkanımız oldu, geçen yıl ile bu sene arasında geçen sürede Serenli beldesi halkı maşallah usanmamış, bıkmamış, yorulmamış, 2000 dönüm Ceviz alanını 4000 dönüme çıkartmış.

Geçen yıl ile bu sene arasında geçen kısa zamanda Serenli halkının kendi arazilerinde dikimini yaptığı ve halen %20 lik bölgede Ceviz hasadını yaparak beldelerine ciddi ekonomik katkılar yapması taktire şayandır.

Perşembe günü vali bey Serenli beldesini ziyaret etti, bizlerde yapılan ziyarette hazır bulunduk, bizler daha önce Kaymakam bey ile daha erken giderek kısa bir tur yapma imkanımız oldu.

Serenli beldesi yaptığı çalışmalar ile dikkat çekiyor.

Özellikle belediye başkanı sayın Nurettin Keleş kardeşimizin hizmetleri kasaba halkı tarafından beğenildiği için her seçimde başkan seçimleri rahat kazanıyor.

Bir belediye başkanının seçimleri kazanıp kazanmaması meselesi değil, bir belediye başkanının taktire şayan hizmetler yaparak hem belde talkının taktiri ile tekrardan seçilmesi ve bölge halkının taktirini kazanarak örnek belediye başkanı gösterilmesidir.

Serenli beldesine gittiğinizde, belde girişinden, belde içindeki Beton parke yolların temizliği dikkat çekiyor, sonra beldede yaşayan insanların çalışkanlıkları ve belediye başkanının beldeye hakim bir alanda yaptığı sosyal tesis dikkat çekiyor ve ilgi görüyor.

Serenli beldesinde trenin yapılacağı alana gittik, belde halkı orada idi, misafirleri karşılamak için adete sıraya gitmişler, her gelen insana “hoş geldiniz” diyerek, samimi olduklarını ortaya koyuyorlardı.

Belediye sosyal tesisleri gerçekten dikkat çekiyordu, tesisin işletmesini Erson Dicle kardeşimiz yapıyor, güne  çok özel bir hazırlık yoktu, mevsimin en güzel ürünleri içinde olan taze Üzüm masalarda yerini almış, tabi ki Niksar Ayvaz Suyu da masada yerini almıştı, yine yöresel patatesli, çökelekli hamur işi ikramı yapıldı, program başlangıcı  bir hayli uzayınca sohbetler koyulaştı, gayet güzel sohbetler yapıldı.

Serenli beldesinde yapılan hizmetleri taktirle karşılıyoruz, başkanın Güneş Enerjisi panellerinden sağladığı gelir, taktire şayanken, önemli olan küçük ekonomik katkının belde belediyesine kazandırılması asla küçümsenmemelidir.

Serenli belediye başkanı Nurettin keleş kardeşimizle sohbet yaparken; “ abi Ceviz alanında 5 dönüme ulaştık” deyince mutlu oldum, sayın başkan 1 sene önce hedefimiz 5 bin dönüm Ceviz alanı yaparız” dediğinde miktarın Serenli kasabasına göre büyük olduğunu düşünmüş idim, ama 1 yıl sonra Serenli kasabasında 5 bin dönüm Cevizlik alanının olması taktir edilmekten başka hiçbir sözle karşılık bulmaz.

Serenli kasabası artık bölgemizde bir marka olmuştur.

Serenli halkı uzun yıllardan beri Ceviz ürününe zaten alışkın idi, sayın valimizin Tokat’a atanması ve Niksar’ın Cevizi ile isim yapması ve vali beyin Tokat’ın bölgede mutlaka kalkınmasını sağlamış ol olması için başlattığı çalışmalar ilk önce Serenli kasabamıza, sonrasında Niksar merkez ve bölgesinde başladığını görüyoruz.

Serenli halkının göstermiş olduğu, samimiyet ve çalışkanlıkları  meyvesini vermiştir, 5 bin dönüm kapama Ceviz bahçelerinden sonra sırada Üzüm bağlarının dönüm olarak artırılması geldiğini görüyoruz, Vali bey belediye başkanına; “başkan Üzüm bağı yapmak isterseniz yine destek verelim yeter ki sizler üretmek isteyin” deyince başkan Keleş; “sayın valim burası aynı zamanda Üzüm meyvesinin yapıldığı bölgedir, çalışma yapalım desteğini bekleriz, bu çalışmaların tam hayat bulması için mutlaka yeni Su kaynaklarına ihtiyaç var, yeni bir Gölet’in yapılması şart gözüküyor” dediğinde Vali beyde; “Serenli halkı her hizmete layıktır gereken her destek verilecektir” dedi.

Tokat kalkınacak, ilçeler, köyler ve kasabalar kalkınacak artık Niksar ve Tokat göç vermeyecektir.

Ceviz fidanı konusunda Vali beyin kesin emri; “Niksar Cevizi mutlaka dikim alanlarında yeterli miktarda olacaktır” talimatından  çok memnun olduk.

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı Boğazbaşı Köyünde seracılık yapmak isteyen çiftçilerimizle bir araya geldi. Valimiz “Seracılığa desteğimiz tam, bu yıl 1000 dönüm, 5 yıl içerisinde 5 bin dönüm sera kurmayı hedefliyoruz.” dedi.

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, Serenli Beldesinde kışlık bulgur hazırlılığı yapan vatandaşımıza hal hatır sorarak bir süre sohbet etti. Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, vatandaşımıza kolaylıklar dileyerek çocuklara da kitap hediye etti.

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı Serenli Beldesinde Niksar Kadın Kooperatifi temsilcileri ile bir araya geldi. Valimiz, “Bugün 100 kadınla başladığımız bu projemizde hedefimiz 10 bin kadına ulaşmak. Kadınlarımızın ürettiği ürünleri dijital ortamda tüketiciye ulaştırmak.” dedi.

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, Serenli Beldesinde vatandaşlarımızla bir araya geldi. Valimiz, hal hatır sorup sohbet ettiği vatandaşlarımızın istek ve taleplerini dinledi. Valimiz çocuklara da kitap hediye etti.

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı Serenli Beldesinde düzenlenen Ceviz Soyma Makinası dağıtım törenine katıldı. Valimiz, “Dağıtmış olduğumuz 13 adet ceviz soyma makinesi çiftçilerimize hayırlı olsun. Çiftçilerimizin hayatını kolaylaştırmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, “Serenli’de 2200 dönüm alanda ceviz bahçesi kurduk. Sonbaharda 2020 dönüm alana daha yeni ceviz bahçesi yapacağız. Bu çiftçimizin zenginleşmesi ve daha çok üretim demek. Bizde bundan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Valimiz,“Toprağın, çiftçinin, üretimin dostuyuz. Toprağa, tarıma ve üretime dost olmak, tarımın ve üretimin artması için çalışmak demek. Çiftçinin üreticinin her zaman yanında olmak demektir. Çiftçimize, üreticimize destek olmak için hep birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Günün Sözü; TÜRK ÇİFTÇİSİ ÜRETMEK MECBURİYETİNDEDİR.