yesilniksar

SEÇİM TAHMİNİNİ TUTTURMAK!.

Seçimlerde adayların önceden belirlenmesi, seçim tahminlerinde bulunan insanların düşüncelerinin hayat bulması önemlidir.

Bizler AK partinin İstanbul adayını aylar önce bu satırlardan yazmış idik, nihayet eski Başbakanımız ve TBMM başkanımız sayın Binali Yıldırım bey AK Parti İstabul belediye Başkan adayı olarak halka taktim edildi.

Siyasette bazı şeyleri önceden tahmin etmek var olan siyasetin ıstikrar içinde olmasından kaynaklanıyor.

2019 yerel seçimlerinde bizler AK Partinin Tokat Belediye Başkan adayının sayın Eyüp Eroğlu olacağını, İstanbul adayının da sayın Binali yıldırım olacağını yazdığımızda bazı dostlarımız ve arkadaşlarımız böyle bir tahminin tutmayacağını ifade ettiler, bu tahminlerin tutması adayların kalitesi ve parti genel merkezlerinin tutarlı oluşlarındandır.

İstanbul adayı sayın Binali Yıldırım’ın belediye başkanlığına adaylık koyması siyasetin alt üst oluşunun göstergesidir, yani siyasette görev adamı olmanın önemli olduğunu gösterir.

15 Temmuz gibi ihanet darbe girişi sonrasında bütün taşlar yerinden oynamış dolayısı ile 2019 seçimlerine ihanet darbe girişimi etki yapmıştır.

15 temuz darbe girşimi yapılmamış olsa idi, bugün İstanbul adayı sayın Binali Yıldırım bey olmayacaktı.

15 temmuz ihanet darbe girişimi sonrasınsa AK parti bir hayli sirkenelendi içerden aldığı yaraların onarılması biraz zaman alacaktır, çünkü 15 Temuz darbe girişimi ülkemizin kaosa sürüklenmesi içindi ama, AK Partinin ve sayın Recep Tayyip erdoğan’ın tamamen ortadan kaldırılma girşimi idi.

AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ülkemizde yaşanan darbeler zincirinin kırılmasını, bu ülkede bir daha darbe olmaması için tüm nedenlerin ortadan kalkması gerekiyordu, ülkemizde darbelere son verecek pek çok kanun değişikliği yapıldı, son düzenleme ise Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi olmuştur.

Siyasetin içinde olup halen Cumhurbaşkanlığı Seçim sistemini anlayamayanların olduğunu görüyoruz.

Yeni uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin artık ülkede siyasi istikrarın gelmesi ve “siyasi istikrar yok” bahanesi ile bazı asker ve sivil geri zekalıların darbe teşebbüsünde bulunmamalarıdır.

Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini halk olarak kabul ettik, artık sistemin tamamen rayına oturması için 2019 yerel seçimlerinde siyasi istikrarın devam etmesinin sağlanmasıdır.

Her seçim kendi içinde değerlidir, lakin 2019 yerel seçimleri hem Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin rayına oturması bakımından çok öneml, hemde bu sistem ile artık MHP üzerinde oynanan oyunların son bulması gerçekleşmiş olacaktır.

Daha önceki seçim sistemi içinde MHP genelde kilit parti konumunda idi, bugünde yine kilit parti konumunda ama, MHP AK parti ile birlikte hareket ederek hem kendisini korumayı başardı, hemde AK parti gibi güçlü bir iktidarın ortağı konumunda oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini halen içlerine sindiremeyen siyasi figüranlar hata yapmaya devam ediyor, AK parti içinde var olan bazı düşüncelere sahip kişiler MHP ile iktidar ortağı olmak istemiyorlar bunun nedeni ortada var olan pastadan MHP siyasetinin faydalanmaması düşüncesidir, bu düşüncede olanlar memleket sevdalısı değil, kişisel menfaatler doğrultusunda hareket edenlerdir.

MHP içinde siyaset yapan bazı kişiler ise, AK Parti ile  iktidar olmayı halen anlayamamışlar kişisel hatalar yaparak var olan değerlere sahip çıkamıyorlar, aslında bir elmanın yarısı gibi olan bir birliktelik ne yazıkki bir taraf Elma diyor, diğer taraf Armut diyor, Armut ile Elmanın birleşmesi nasıl tam bir tat vermiyorsa bu düşüncede olan insanlarda birlikte hareket edemeyince kardeşlik bağları zayıflamış oluyor.

Konumuzun başlığına gelir isek, siyasi öngörüler bizler için önemli, Niksar’da tahminlerimizin tutması için teşkilatların istikrarlı olması gerekiyor.

Niksar’da siyasi partiler istikrarlı hareket etmiş olsa şu zamana kadar aday tahminlerimiz netleşir idi, lakin hem AK Partide hemde MHP de siyasi istikrar olmayınca, siyaseten Niksar’ın zayıflığı ortaya çıkıyor.

Siyasette siyasi istikrarın olması için, gerçekten bu şehri sevmek gerekir bu şehri seven insan siyasi istikrarı yakalar, dolayısı ile siyasi istikrarın yakalanması şehirde huzurun sağlanmasına etki yapar.

AK Parti ve MHP kendilerine yakışan adaylarla halkın huzuruna çıkarlar ise, sandıkta oy verecek seçmenler gönül rahatlığı yaşarlar, aksi olur ise Niksar siyasi kulvarda kaybeden tarafta olur bundan sonraki 5 yıl yine boşa geçen zaman olur.

Niksar’da AK parti ve MHP nin yapacağı hatalar CHP ve İP sine yarayacaktır, bugüne kadar çok şeyler yazdık, doğru tespitler yaptık, inşallah yetkili organlar ilçe teşkilatlarının yaptığı hatayı görürler ve Niksar’da siyasetin çirkinleşmesine fırsat vermezler.

Bizler Niksar’da seçimlere girmeyi planlayan 4 siyasi partinin olduğunu görüyoruz, başka siyasi parti sürpriz yapar mı? sanmıyoruz, ama bugün için en istikrarlı siyaseti sevmesemde İP partisi yapıyor.

Niksar’da İP ye iki aday adayının müracaat ettiğini öğrendik aday adayları kendilerinin açıklamadığı içinde isimlerini yazmıyoruz, ama gerçek o durki İP istikrarlı siyaset yapıyor, tek başına seçim kazanabilirmi? kesinlikle mümkün değil!.

Niksar’da seçimin ilk favorisi AK Partidir, daha sonra MHP dir, bunlara altarnatif olarak CHP+İP birleşirse, AK Partinin ve MHP’nin adayları halkın tepkisini çekenler olur ise bu seçimde CHP+İP ittifakı seçimlerin galibi olur.

Günün Sözü: DOST ACI SÖYLERMİŞ!.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.