Cemalettin Bilgin

SAĞLIKLI BESLENMEK

Sağlıklı belenmek her insan için ve hatta her canlı için önemlidir.

Bizler ne kadar sağlıklı besleniyoruz?, bunu tam olarak kestirmek zor.

TV ler çıkınca ahkam kesenlerde çok oldu, kimisi sakatatların yemesi “insan sağlığına iyi geliyor” derken bir başka beslenme uzmanı veya bilim insanı hayvan sakatlarının yenmemesini tavsiye ediyor.

Sonuçta en inandırıcı sözler, insanların kendi hayatlarında denedikleri beslenme şekline inanmaktır.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Tokat ziyareti ülke gündeminin ilk sırasını aldı.

Cumhurbaşkanımız Tokat’ta yaptığı açık hava toplantısında, hem ülke gündemini, hem de dünya gündemini ilgilendiren önemli açıklamalar yaparken, insanların ve basın mensuplarının daha çok ilgisini sayın Cumhurbaşkanımızın beslenme şekli gündeminin ilk sıralarını oluşturdu.

Cumhurbaşkanımızın Tokat Çiftçileri ile buluşması ve çiftçilerle yaptığı sohbet ülke gündeminin ilk sırasında yerini aldı.

Tokat çiftçisinin ve üreticisinin bilinçli üreticilik yapması ve yapılan üretimlerinin mimarı ve destekçisi olarak Valimiz sayın Ozan Balcı’nın olması Tokat için ayrı bir güzelliktir.

Cumhurbaşkanımızın beslenme şeklini kendisi ifade etti.

Her akşam yatmadan önce, 1 kaşe Kömüş (manda) Yoğurdu, içine 3-5 tane Hurma, bir miktar Kestane Balı ve Yulaf tohumu ile karıştırıp yenmesi insanın dinç kalmasını sağlıyor.

Siyasi parti liderlerimizi fazla takip edemesem de, zaman zaman karşılaştığımız zamanlarda yakın çalışma ekibi ile yaptığımız sohbetlerde beslenme şekillerini öğrenme imkanı bulduk, bir kısmı da kendi açıklamaların ile halkın bilgisine sunulmuş oluyor.

Seneler önce rahmetli Necmettin Erbakan hocamız Niksar’a gelmiş, buradan Başçiftlik ilçesinde yapılacak olan ara seçimleri için Başçiftlik ilçesine gitmişti, bizde tesadüflerin her şeye kadir olduğu bir zamanda makam aracı ve eskort aracını kullanan kader arkadaşları ile bir araya gelme imkanız oldu ve sonra aynı araçlarla Başçiftlik ilçesine gitme şansımız oldu.

Eskiden ara seçimler, genel seçimlerden daha heyecanlı olurdu, ara seçimlere giren il, ilçe ve beldeler büyük avantajlar sağlardı, çünkü ara seçimlere girilen her bölgeye genel başkanlar seçimi kazanabilmek için o bölgeye hizmetler yağar, vaatler fazlalaşırdı.

Son 20 yılda kaç tane ara seçim oldu pek hatırlamıyoruz, tek hatırladığımız ara seçim sayın Cumhurbaşkanımızın Milletvekili olması için tek milletvekili seçimin yapıldığı Siirt ilidir.

Ara seçimlere gelen Refah partisi genel başkanı rahmetli Necmettin Erbakan hocamızın yakın çalışma ilçede miting yapılmaya başlandıktan sonra ; “buradan meyve almamız gerekir, hocamız yolculukta meyvesi sever, mutlaka araçta meyve  bulundurmak zorundayız” dediler bizlerde birkaç bakkalı bulunan ilçede bir tanesinde Elma ve Armut bulduk ve ekibi aldı yıkadı temizledi ve araca koydu, o zaman rahmetli Erbakan hocanın, sağlıklı beslenmesi için organik meyveleri tercih ettiğini öğrenmiş olduk.

Evet; sağlıklı beslenmek önemli.

Cumhurbaşkanımızın Tokat ziyaretinde Çiftçilerle buluşmasında Manda (Kömüş) yoğurdunu ve içine kestane Balı, Hurma ve Yulaf koyarak yediğini öğrenmiş olduk.

Bizlerde haftanın ilk günü 5 kilo Kömüş Sütü alarak hanıma bırakıyoruz, haftalık sağlıklı beslenme adına mutlaka Yoğurt tüketmeyi sağlıyoruz.

Yoğurt evimizden eksik olmaz, özellikle Kömüş Sütü ile yapılan yoğurt, Hurma zaten vazgeçilmez bir beslene ürünü, Kestane Balını organik bulmak kolayda değil tabi ki senede bir kilo alma imkanımız oluyor onu da herkesten almamak kaydı ile, Yulaf ekmeği insanların sağlıklı beslenmesi için kısmen de olsa ilçemizde yapılan bir ekmek türü, ancak ekmekten çok Yulaf tohumu zamanla yoğurda karıştırıp yediğimiz olur idi.

Ne kadar sağlıklı besleniyoruz?, bunu bilmesek de, doğru bilgiler ışığında hangi mevsimde ne yenir?, bunu doğru takip etmeye çalışıyoruz.

Sebze ve meyvelerin insan sağlığı için önemli olduğunu herkes bilir, her meyveyi ve sebzeyi mevsiminde yemeği tercih ederiz.

Günümüzde artık 12 ay hiç arkası kesilmeden sebze ve meyve çeşitleri bulmak mümkün ama mevsim dışında yenen meyvelerin ve sebzelerin insan sağlığında ne kadar katkısı olur veya zararı olur bunu da bilmemekle birlikte bizler sağlıklı beslenmek için, her ürünü mevsiminde yemeyi tercih edenlerdeniz.

Domates- Biber- Salatalık (Hıyar) ve Patlıcanı, Taze Kabağı mevsiminde tüketiriz, yani Mayıs ayında başlayıp, Eylül-Ekim ayına kadarki sürede bu ürünlerin Güneşten aldığı destekle daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkün.

Kasın ayı girdiğinde artık Kış mevsiminin sebzeleri ile hayat devam eder. Lahana, Pırasa, Ispanak, Karnabahar.Salatalık malzemesi artık 12 ay üretiliyor, seralar ne kadar sağlıklı olur?, bunu da üreten çiftçilerden öğrenmek gerekir.

Günümüzde Gıdalarda çok hilelerin olduğunu sebze ve meyveler de çeşitli ilaçların kullanılıp, insan sağlığına kararlı olduklarını öğreniyoruz.

İşin gerçeği şudur, sayın Cumhurbaşkanımızın tarif ettiği ürünleri insanlarımızın çoğunluğu zaten tüketiyordur, ama sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği gıda tarifi ile birlikte söz konusu ürünler biraz daha dikkat çekmiş oldu.

Yoğurt tüketen milletiz, ama artık Yoğurdun marketlerde çok satılması raf ömürlerini uzaması için içlerine konan kimyasal katkılar insanlar sağlıklı beslenmek adına sağlıklı hale gelmesi de kaçınılmazdır.

Hurma zaten sağlıklı beslenmek adına özellikte Ramazan ayı gelmesi dolayısı ile hemen hemen her evde bulunan bir gıda ürünüdür.

Kestane Balı ülkemizde yeterli miktarda üretiliyor mu?, sanmıyoruz, onada mutlaka hile karıştırarak satanlar vardır, bundan sonrada olacaktır.

Sağlıklı beslenmek adına Yulaf tohumu veya unu, bulmak mümkün, yani sayın Cumhurbaşkanımızın kendi tükettiği Gıdaların her kes tarafından rahatlıkla ulaşabildiği, ulaşacağı gıda ürünleridir, belki her insan organik ve daha sağlıklı ürün bulmakta zorluk yaşayabilir!…

Bizlerde sağlıklı beslenmek adına organik ürünleri tercih etmeye çalışsak bile, gözleri para hırsı bürümüş aç gözlü kişilerin piyasaye sunduğu ürünleri almak zorunda kalabiliyoruz.

Cumhurbaşkanımızın tarif ettiği sağlıklı beslenme ürünleri ilimizde ve Tokat bölgesinde yetiştiğine göre bizler Tokat halkı olarak çok şanlıyız.

Günün Sözü; SAĞLIKLI BESLENMEK, PAHALI ÜRÜNLERİ TÜKETMEK DEĞİLDİR.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.