yesilniksar

PİYASALAR DÜZELMELİ!.

Ülkemizde zam furyası hükümetin aldığı tedbirlerle durmaya başladı, inşallah piyasalar bundan sonra rahatlar.

Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Berat Albayrak ekonomideki sıkıntıların düzelmesi için bir dizi çalışmaya devam ediyor, dünyanın sayılı ekonomistleri ile yapılan önemli toplantılar sonrasında, yurt içindeki iş adamları ve STK temsilcileri ile yapılan istişareler sonrasında ülke genelinde işletmelerin %10 indirim yapılması kararı alınmıştır.

İşletmelerin %10 indirim kararı  yapılan zamlar karşısında pek fazla anlam taşımasa da, piyasalarda psikolojik etkisi olacağı için  fiyat artışlarının önüne kesecektir.

Daha öncede belirtmeye çalıştık, son 2-3 aylık zaman diliminde meydana gelen fiyat artışları karşısında şaşkınlık yaşamamak mümkün değil, işletmeler öyle zamlar uyguladı ki vatandaşı canından bezdirdi.

Fırsatçılara sanki gün doğdu, bazı önemli ürünlerin kullanılma dönemlerinde büyük zamlar yapıldı, sorumlu olan insanlar sorumluluklarını yerine getirmeyince halk zamlar karşısında inim inledi, çaresizlik  içinde alış veriş yapmak zorunda kalırken, ciddi ciddi beddualar yaptı, sözler sarf ettiler.

Haksız yapılan zamların nasıl geri çekileceğini bilmiyoruz, döviz kurundaki oynamalardan sonra yapılan zamlara ne kadar dayanacağız?, bunu kestirmek çok zor.

Daha öncede ifade ettik, kendi sektörümüzde kullanılan Fotokopi kağıdı, 8-10 TL arasında iken bugün 25-27 TL arasında satılmaktadır, Fotokopi kâğıdını kullanmayan sektör ve insan yoktur, bu ürüne bu kadar zam geliyorsa bu %10 luk indirim ile çözüm bulunması mümkün değildir.

Ülkemizin sıkıntılı süreçlerden geçerken yüksek zam uygulayan firmalara ciddi cezalar uygulanmalı bunu herkes görmeli ki gerçekleşecek %10 luk fiyat indirimleri gerçek değerine ulaşsın.

Piyasalarda para darlığı varken üst üste yapılan zamlar fiyatlardaki belirsizlik bütün dengeleri bozmaya devam ediyor, hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak’ın ülkemizde yaşanan süreçleri sağlıklı hale getirmek için yaptığı çalışmalar yeterli olmadığını sayın bakanın başarısız olması için sanki gizli bazı güçler her türlü ihanetin içinde olduklarını düşünüyoruz.

Israrla yazmaya ve piyasalardaki dengesizliklere işaret etmeye çalışacağız.

İşletmelerin uygulamaya soktukları yüksek zamlarının geri çekilmesi ve dengenin oluşması için bütün bakanlıklar birlikte hareket ederek, halkı canından bezdiren zamları kimler yaptı ve devam ettiriyorsa en kısa zamanda gerekli tedbirler alınmalıdır.

Bugün yaşanan süreçler hiçbir dönemde yaşanmamıştır, dolar bu ülkede ilk defa yükselmedi, dolar yükseldiğinde makul fiyat artışları olur idi, lakin bu dönem bir başka zam uygulaması başladı, bu yüksek fiyatlarla yaşamak zor, Allah korusun işletmeler çoğu kapanmaktan kurtulamayacaktır.

İçişleri bakanımız sayın Süleyman Soylu bakanlık olarak uygulanan yüksek zamlarla mücadele yapmaya karar verdi.

İçişleri Bakanlığı, son günlerde kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine göre fahiş fiyat uygulayanlar için valiliklere ‘genel emir’ çıkarma konusunda talimat verdi. Bu emirlere uymayanlar hakkında Kabahatler Kanununa göre gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanmasını istedi.

İçişleri Bakanlığının devreye girmesi çok güzel oldu, yazımızı yazarken gelen bu önemli haberin içeriğini de alarak okuyucularımıza sunmuş olduk.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelge ile son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi. Genelgede, son günlerde bazı esnaf, firma ve işletmelerin, vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, bunun da vatandaşların esenliğini ve refahını tehdit edici bir durum oluşturduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine gönderdiği genelgede şunlara yer verildi; “ İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek. Ürünlerin piyasaya arzları geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli mallar için Ticaret Bakanlığı’nca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek” şeklinde genelge yayınlanması yukarıdaki  tereddütlerimizin giderilmesinde etkili olacağını düşünüyoruz.

Yüksek zam uygulamalarına İçişleri Bakanlığını denetleme yaparak müdahale yapacak oluşu yapılacak olan %10 fiyat indirimine hayat verecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin uygulanması için halk olarak evet oyu verdik, bu uygulamanın sıkıntılar karşısında çok kısa zaman içinde çözüm bulması insanları sıkıntıya sokan her türlü hileyi şer işlerin önünün kısa zamanda kesilmesi düşünüldü.

Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin uygulamaları inşallah güzel sonuçlar verecektir, yeni sisteme halen kısa zamanda uyu sağlanamadığı görülüyor, bakanlıklar arası uyum önemli, bakanlıklar bünyesinde çalışan insanların kendilerini ilgilendiren uygulamaların kısa zamanda hayat bulması için her insan üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi bence bu günkü zor günlerin sağlıklı hale gelmesi için kısa zamanda hayat bulmalıdır.

Ülke genelinde yapılan zam furyası sanki bir rüya gibi ortaya çıktı, lakin tedbirler kısa zamanda ve hızla alınamadı, inşallah bu musibetler ilgililere ders olur, gelecek günlerde ve yıllarda olağan üstü durumlara karşı daha dikkatli çalışmalar yapılır, aksi taktirde yeni uygulamaya başlanan Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi halkımız tarafından sorgulanmaya başlar.

Günün Sözü: HAYAT YEDİĞİN KAZIKLARIN BİLEŞKESİDİR.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.