yesilniksar

PARTİLERDE ADAY ADAYLIĞI

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için aday adayları müracaatlarını yapaya devam ediyor.

Milletvekilli adaylığı için çok sayıda insanın müracaat etmesi dikkat çekiyor, demek ki insanlar halen siyasetin güçlü yapısını görüyor ve halka hizmet yapmak için yoğun gayret sarf ediyorlar.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için süreç kısalmaya başladı, AK Parti ve MHP nin birlikte hareket ettiği Cumhur ittifakı  sürekli güç kazanıyor, CHP henüz adayını açıklamadı artık aday ismi söylense de seçimler normal seyrine girmiş olsa.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı açıklandıktan sonra ana muhalefet partisi CHP MHP dışında ve BBP dışında kalan bütün partilerle bir araya gelip aday çıkartma istekleri boşa çıktı, sayın Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet partilerini bir araya getirerek  kendi Cumhurbaşkanlarını seçtirme çabaları sayın Meral Akşener tarafından uygun ulunmadı, CHP “birleşelim” derken darmadağınık hale geldi.

CHP ve beraber hareket eden Sadet Partisi ülke gündemini öyle hale getirdiler ki, Cumhurbaşkanlığı seçimi için olağan üstü gayret sarf etmelerine rağmen, İyi Parti genel başkanı sayın Akşener kendilerine her konuda destek vermek isteyen her iki partiyi de şarampola düşürdü.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için AK Parti + MHP +BBP= Recep Tayyip Erdoğan ı aday gösterdiler, şayet son anda bir kriz çıkmaz ise İyi Parti adayı olarak Meral Akşener, HDP aday Selahattin Demirtaş, Sadet Partisi henüz adayını açıklamadı, CHP de bir iki güne kadar adayını açıklar.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesi Allah nasip ederse garanti olmuş oldu, ana muhalefet partisinin birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimi suya düştüğüne göre, seçimin ikinci tura kalması söz konusu olamaz, muhalefet partilerinin toplan alabilecekler oy oranı tümü toplandığında % 35-40 civarında olur, bugünden partilerin alacağı oyu ifade etmek hatalı olabilir önemli olan sonuçtur.

CHP nin uygulamak istediği seçim stratejisi tutmadı, artık bundan sonraki süreçte CHP kendisini nasıl toparlar, ne kadar oy alabilir bunun hesabını yapması gerekir aksi taktirde 24 Haziran tarihinden sonra CHP de kılıçlar çekilmiş, hesaplar sorulacaktır.

Ana muhalefet partisi kendi gücünü bir taraf bırakıp henüz % oylar bile belli olmayan partilerin kapısını çalıp onların kontrolüne girmeleri seçmen tarafından tasvip edilmedi, yanlış seçim stratejilerinin hesabının sorulup sorulmayacağını seçiden sonra göreceğiz.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkenin yeni yönetim sistemi bakımından çok önemli, ancak ülkenin sağlıklı yönetilmesi için Milletvekili seçimleride önemlidir.

24 Haziran seçimlerinde partilere olan aday ilgisi bir hayli fazla, AK Parti yine ilk sırada yer alırken MHP ye aday adayı talebi  de bir hayli fazla sanırım daha önceki seçimlerden daha fazla aday adayı MHP ye müracaat edecek.

CHP de Milletvekili aday adaylığı da gecikmeli başladı, Milletvekili aday adaylarının müracaatları son bulduğunda, adayların tespiti için süreç başlayacak bu sürenin 15-20 gün içinde netleşeceğini ve adayların sahaya ineceklerini sanıyoruz.

Seçimlerin sağlıklı başlayıp sağlıklı bir şekilde devam edeceğini biliyoruz, siyasi partilerdeki hareketlilik, halkımızda pek yok, halkımız normal hayatlarına devam ediyor, aday adayları halkın arasına henüz girmedikleri için, pek ilgili görülmüyor.

Milletvekili aday adaylarının iktidar partisi AK Partiye ve MHP ye fazla ilgi göstermesi seçimlerin en güçlü iki partisinin göstergesidir, bu süreçleri takip ettikçe her şey daha net ortaya çıkacaktır.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği seçimlerinde Tokat’lı hemşerilerimiz de aday adaylığına yoğun ilgi gösterdiler.

İstanbul da yaşayan Tokat’lı hemşerilerimizin bu seçimde partilere ilgisinin yoğunluğu dikkat çekiyor, bizlerin eline ulaşan aday adayı bilgileri şunlardır.

İSTANBUL’DA YAŞAYAN TOKATLILARDAN PARTİLERE MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI İÇİN MÜRACAAT EDEN ADAY ADAYLARI;

 

EDA YILMAZ MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ 2. BÖLGEDEN. ADAY ADAYI

 

PROF. DR. SALİM YÜCE AK PARTİ  İSTANBUL 3. BÖLGEDEN ADAY ADAYI.

 

SEDA YILMAZ AK PARTİ İSTANBUL 1. BÖLGEDEN ADAY ADAYI.

 

AYDIN KÖPRÜLÜ AK PARTİ İSTANBUL 3. BÖLGEDEN ADAY ADAYI.

 

AHMET YILMAZ AK PARTİ İSTANBUL 1. BÖLGEDEN ADAY ADAYI.

 

TALİP KARAKOÇ AK PARTİ İSTANBUL 3. BÖLGEDEN ADAY ADAYI.

Halen milletvekili olan hemşerilerimizden İstanbul veya başka illerden aday adayı olursa değerli hemşerilerimizi haber yapmaktan mutlu olacağız.

Bu seçimde farklılıkların olacağını düşünüyoruz, milletvekili seçimlerindeki tercihler sürprizlere gebe olduğunu düşünüyoruz, her partinin milletvekili sıralaması özellikle Tokat gibi illerde halkımızın oy vermesinde etkili olacağını düşünüyoruz.

Tokat bu seçimde nasıl bir politika izleyen partilere veya milletvekillerine oy verecek bu konuda bir şey söylemek erken, bu seçimin çeşitli sürprizlerinin olacağını düşünüyorum.

24 Haziran tarihine kadar daha çok şeyler yazacağız, halkımızın nabzını tutmaya çalışacağız.

Bu seçim de bir sürpriz de biz yapabiliriz, zaman ne gösterir bilemeyiz ama, bu seçimlerin çok sürprizlere gebe olduğunu söylemek isteriz.

GÜNÜN SÖZÜ: AK AKÇE KARAGÜN  İÇİNDİR.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.