Zaman içinde olağan üstü durumları yaşamak mümkündür.

Bugünlerde yine olağan üstü durumlar yaşanıyor.

Ülkemizde bazı bölgelerde kar yağışının yoğun oluşu insanların hayatını etkilemektedir.

Doğu illerimizde yaşayan insanlarımız yoğun Kar ve soğuklara alışkın olmasına rağmen batı bölgelerinde yaşayan insanlarımız kar yağışının biraz yağması ile birlikte sıkıntılar yaşıyor, paniklemeye başlıyor ve zamanla istenmeyen sıkıntılar yaşanıyor.

Bölge insanı  olarak her Kış şartlarını yaşamış insanlar olarak kar yağışından fazla etkilenmiyoruz, bazı insanlar yağan aşırı kar yağışı karşısında bazen tedirginlik yaşamış olsalar da, çoğunluğumuz Kar yağışı karşısında  tedbirli ve dikkatliyiz.

Kar yağışı batı şehirlerinde yağmaya başlayınca her nedense olağan üstü durumlar yaşanıyor.

Aslında yaşadığımız her günden sorumlu olarak belediyelerdir.

Belediyeler her mevsimin şartlarına göre kendi çalışmalarını planlamış olsa kar yağışı veya Yağmur yağışı ile karşılaştıklarında asla sıkıntı yaşamayacaklardır ama lakin bazı belediyeler, kendilerini iklim şartlarına ve mevsim şartlarına göre ayarlamadıkları için insanların mağdur olmalarına neden oluyor.

Bugün bölgemizde  maşallah çok güzel kar yağışı devam ediyor.

Son haftalarda başlayan kar yağışı öncesinde Niksar’da yaz aylarından itibaren Su sıkıntısı yaşanıyordu.

Niksar’da Kar yağışı öncesinde başlayan Su sıkıntıları çok şükür Kar yağışı ve zamanla Yağmurların yağması sonucu son günlerde yaşanmamaya başladı.

Kar demek, bereket ve bolluk demektir.

Kar yağışı ile birlikte Toprak Ana suya doyuyor, yer altındaki doğal Su depoları Sularla besleniyor ve bütün canlılar bu bereketli Kar yağışının nimetlerinden faydalanıyor.

Niksar’da son yılların en çok Kar yağışını yaşıyoruz, çok şükür ki yaşıyoruz, bu sene yağan kar yağışı olmasa idi bu sene Bahar günleri ve Yaz aylarında, devamında Son Baharda Su sıkıntısı kesinlikle yaşayacak idin, çok şükür ki beklenen Kar fazlası ile yağdı Topraklar Suya doymaya başladı.

Peki metroloji yetkilileri ve yereldeki yetkililer yağacak kar ve Yağmur yağışlarını bildirdikleri halde neden halk yağan kar yağışından dolayı sıkıntı yaşıyor?.

Yerel yöneticiler yaşadıkları bölgelerin durumlarını her şartta takip etmeli, hava ve iklim şartlarını dikkate alarak tedbirli olmalıdır.

Kar  ve Yağmur yağmaz ise, bunun sıkıntısını kimler çekecek?, yine halk çekmek zorunda kalacak!.

Peki halkın sıkıntı yaşamaması için kimler ne yapmalı?.

Yine belediyeler yaşanan her günü çok iyi takip etmeli, her gün insanlar sağlıklı ve mutlu yaşamaları için gerekli tedbirleri almalıdırlar.

Belediyeleri görevleri, halkın sağlıklı ve mutlu yaşamalarını sağlamak içindir onun için belediye başkanları ve belediye meclisi üyeleri seçilirler.

Yönetimler bir bütünlük içinde çalışır hizmet yaparlar ise, o şehirde yaşayan her insan mutlu olur, aksi taktirde özellikle yerel yöneticiler yaşanan her zamanı iyi değerlendirmedikleri taktirde halkın sıkıntı yaşamaması kaçınılmazdır.

Yazımızın başlığını “OLAĞAN ÜSTÜ DURUMLAR” diye yazdık.

Olağan üstü durumun ne anlama geldiğin zaten yerel ve genel yöneticiler bilirler, bilmedikleri taktirde halk sıkıntıya düşer.

Bölgemizde çok şükür “Olağan üstü” bir sıkıntı yaşamıyoruz, aşırı Kar yağışına rağmen zaman zaman küçük aksaklıklar yaşanmış olsa da, şehir merkezinde her şey normal seyrinde devam ediyor, bazı köylerimizde Kar yağışından kaynaklı yollarda kısmı kapanmalar yaşanmış olsa da, yerel ve genel yönetimler çalışmalarını sağlıklı yürüttüklerinde  vatandaşın sıkıntı yaşaması mümkün değildir.

Yaşanan her sıkıntının sorumlusu yöneticilerdir!.

Yönetici bir kuruma neden atanır veya seçimle iş başına gelir?, yaşadığı bölgedeki her canlının sağlıklı bir hayat yaşamalarını sağlamak içindir.

Şehirde insanlar rahat yaşadığını görmek yeterlimidir?, tabiki yeterli değildir, çünkü şehir dışında yani kırsal alanlarda, köy ev kasabalarda yaşayan insanlarda sağlıklı ve mutlu yaşamalı yetkililer ona göre çalışma yapmalıdır.

Yerel yönetimler içinde köy ve mahalle muhtarlarını gözden kaçırmamak gerekir, devlet yetkilileri özellikle köylerde halkın hizmet almaları için pek çok alet edevatı muhtarlara telsi ediyor, olağan üstü durumlarda kullanılmak üzere onlara teslim ediyor.

Peki yoğun kar yağışı ile birlikte Niksar’da bulunan resmi kurumlardaki yani Özel İdarenin iş makinaları Niksar’ın bütün köylerinin yollarını açacak sayıdamıdır? tabi ki değildir, o zaman Köy Muhtarlarına teslim edilen Traktörlerin arkasına ekleyip köy yollarının açılması için gönderilen iş küreme aletini kaç köy muhtarı sağlıklı şekilde çalıştırarak halkına hizmet yaptı?

Aslında Hükümet, her olağan üstü durumlar için gerekli hazırlıkları ve tedbirleri alıyor ve halkın sıkıntı yaşamaması için çalışma yapıyor.

Peki aksaklıklar nerede başlayıp devam ediyor?.

Yerel yönetimlerde!.

Yerel yönetimler kendilerine sunulan imkanları iyi değerlendirdiğinde halk sıkıntı yaşamıyor, aksi taktirde yerel yönetimler kendilerine sunulan imkanları çarçur ederse olağan üstü durumlarda, şaşkınlık içinde vatandaşlar arasında dalga geçilir hale düşüyor.

Bizler yönetimleri bir bütün olarak görüyoruz.

İstanbul bölgesinde yaşanan Kar yağışı sonrasında, sosyal medyayı algı operasyonu olarak kullanan İBB si adeta iflas eden tüccar durumuna düştü.

İBB sinin yapması gereken hizmeti bugün Hükümete bağlı bakanlıklar yaptı ise, yapılan hizmetin halka yansıması için yapıldığını biliyoruz.

Demem şudur ki; her zaman her şey Güllük Gülistanlık değildir, yaşadığımı dünyada bazen olağan üstü durumlar gerçekleşir, olağan üstü durumların yaşanacağını dikkate alarak yerel Yönetimler çalışmalarını yapmalıdır.

Genel anlamda her belediye kendi reklamlarını veya çalışmalarını anlatmak için reklam giderlerini fazla tutabilir ama, olağan üstü yaşanacak durumlar içinde her an hazırlıklı olmalıdır,  insanların mağdur olmaması için hiç kimse mazeret üretmemelidir.

Günün Sözü: AK AKÇE KARA GÜN İÇİNDİR.